topraklamanın tehlikeleri?

başka bir parsel üzerinde yapılması zaten imar kanununa göre uygun olmaz.
ama sizin rızanız varsa müsade edilir.
teknik yönden sağlam bir topraklama yapılmışsa size bir zarar dokunmayacaktır.
son karar sizindir.
kolay gelsin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
özellikle tedaşın köy trafolarında bir çok kere denk geldiğimiz olaylarda
trafonun işletme topraklamasının olduğu yerde köpek, koyun vb. hayvanların çarpılmasına bizzat şahit oldum...
trafo işletme topraklamasına elektrik kaçırıyordu ve topraklama levhasının olduğu yerede de su birikintisi oluşmuştu bu suya giren hayvan çarpılmıştı... yalın ayakla oraya basan bir insanda çarpılabilir.

şöyle birşey olabilirmi? normalde koruma ile işletme topraklaması arasında 20 metre mesafe olması gerekiyor,bunu sağlamak için böyle bir yönteme başvurmuş olabilirler diye düşünüyorum,,,, ha böyle bir imkanı olmayanlar ne yapacak diye sorcak olursanız onu okulda demişlerdi ama şuan hatırlamıyorum

Topraklama direncinin izin verilen sınırlar dahilinde olmasını kontrol edebilirsiniz. Topraklama düzgün yapılmazsa, özellikle paratoner topraklamasında, adım gerilimleri tehlikeli olabilir.

Katılmakla beraber, kişinin kendi parselinde topraklamayı yapmaması da şaşırtıcı...

ücret talep etmişindir herhalde bedavaya toprağını kullandırma bence

iyi günler arkadaşlar..
bir firma büyük bir binanın ekipmanlarının topraklamasını benim parselimde yapmak istiyor...topraklamanın benim parselde yapılmasının bir sakıncası varmıdır? bu tehlike içeren bir durummudur? (patlama vs)
not: parselimde bina mevcut aynı zamanda..

teşekürler..
herhangi bir problem olmaz fakat parsel,niz üstünde herhangi bir işletme niz varsa o zaman o işletmenin topraklamalarına yeteri mesafede uzak olmasına özen gösteriniz özellikle zayıf akım topraklamasından. Rast geLe

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri