Topraklama sistemlerinin avantaj ve dez avantajları

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
TT sistemin avantajları:

1. İşletme açısından ucuzdur.Çünkü hata akımları topraklama sisteminin dirençleri ile sınırlı olduğundan tesissatlarda hasara yol açmaz.

2. Kaçak akım cihazının tam seçiciliği sayesinde hatanın yeri kolayca belirlenir.

3. Elektrik tesisatının tasarımında karmaşık hesaplara gerek yoktur.

4. Mevcut tesisatın genişletilmesi sırasında hata akımlarının hesaplanmasına gerek yoktur.

TT sistemin dezavantajları:

1. Kaçak akımı düşük bir değerde sınırlandırmak için toprak direncinden yararlanacak şekilde ayrı topraklama noktaları yapılmalıdır.

2. Nötürden ayrı olarak toprak hattına gerek vardır.

TN sistemin avantajları:

1. Montaj açısından en ucuz sistemdir.

2. Faz iletkeni kesiti 10mm2 den büyükse,nötür ve toprak iletkeni birleşik olabilir.(TNC sistem)

TN sistemin dezavantajları:

1. Hata anında devrenin kesilmesi gerekir.(Ana şalter veya sigortaların OFF olma durumu)

2. İşletme açısından pahalı bir sistemdir.Çünkü her yalıtım hatası kısa devreye eş değerdir.Baralarınzorlanmaya dayanması gerekir.Yangın riski çok yüksektir.

3. Mühendislik açısından pahalı bir sistemdir.

4. Sigorta veya devre kesiciyi açtıran hata akımları için kablo uzunlukları hesaplamalarının güçlüğü söz konusudur.

5. İşletmede yapılacak her ilave için yukarıda bahsedilen hesapların yeniden yapılması gerekir.

IT sistemin avantajları:

1. İlk hatada devrenin kesilmemesi işletme sürekliliğini sağlar.

2. İşletme sürekliliğinin çok önemli olduğu kamu binalarında(hastaneler, oteller) tercih edilen tek sitemdir.

3. İlk yalıtım hatası, sürekli yalıtım izleme(continuous insulation monitör)cihazı ile izlenerek, zamanında ortadan kaldırılıyor ise, insan hayatı ve yangına karşı en iyi korumadır.

4. İlk yalıtım hatasında kaçak akımın şiddeti düşük olduğu için tesisat zarar görmez.

IT sistemin dezavantajları:

1. Maksimum kablo uzunluklarını hesaplamak zorunluluğu vardır.

2. Meydana gelen yalıtım hatalarının yeri hemen belirlenmeli ve müdahale edilmelidir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri