Topraklama olmayan prize toprak hattı çekmek

Merhaba,

Elektrik konusunda fazla bir bilgim yok.
Mutfaktaki kombinin yakınında priz olmadığı için duvarı delip salondaki topraksız prize bağlamak istiyorum. toprak hattı olmadığı için tehlike teşkil edeceğinden, salondaki prizin bağlantı boatını takip edip ilk sarı yeşil toprak kablosu gördüğüm bağlantıdan toprak hattı almam sakınca doğurur mu. elektrikçi 300 tl istedi. tadilat yapıyorum diye zengin sandı beni galiba.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrikci evinize gelip kontrol ettimi toprak var mi yokmu diye?..eger topraklama yoksa dairenizde, sifirdan topraklama yapmak icin dediginiz ucreti istemis olabilir elektrikci..diger turlu ise cok istemis bencede..

Elektrikci evinize gelip kontrol ettimi toprak var mi yokmu diye?..eger topraklama yoksa dairenizde, sifirdan topraklama yapmak icin dediginiz ucreti istemis olabilir elektrikci..diger turlu ise cok istemis bencede
Tüm topraklama değildir hocam. 300 tl ye kimse yapmaz gibime geliyor.
Arkaya bir priz bir de işçilik o paraya istiyor işte

piyasada fiyat araştırırken en az 3 yerden fiyat alın. böylece ortalama fiyatı görebildiğiniz gibi kazıkçıları da fark edersiniz.

Tüm topraklama değildir hocam. 300 tl ye kimse yapmaz gibime geliyor.
Arkaya bir priz bir de işçilik o paraya istiyor işte

Buattan iki kablo alip bi priz takmaya 300 lira mi istiyorlar..?..o kadar da degildir herhalde..gittisi geldisi malzemesi isciligi yerine durumuna gore degismekle birlikte 100-150tl hakkidir..

Elektrikci evinize gelip kontrol ettimi toprak var mi yokmu diye?..eger topraklama yoksa dairenizde, sifirdan topraklama yapmak icin dediginiz ucreti istemis olabilir elektrikci..diger turlu ise cok istemis bencede..
300 lira çok değil çünkü topraklama çekilecek priz ne kadar uzakta?Eğer binada topraklama varsa borular da kablo olduğu için eski kabloları sökecek ve yerine yeni kablo kullanacak kaç metre kablo gidecek buda belli değil.Bir usta bir çırak belkide akşama kadar çalışacak bu iş için malzeme ve işçilik le 300 tl ortada bir fiyat!
Sıfırdan topraklama yapsa 300 tl. topraklama çubuğumu alacak?topraklama kablosumu alacak?2,5nya kablonun 100 mt.41 tl.işçilik topraklama çubuğu ve kablo ile 300 tl.ye yapan usta cebinden para vermesi lazım tesisat çekilmesi için en az iki kişi olmalı ki kablo çekilebilsin aksi takdirde çok zor kablo çekilir.

Dairede topraklama mevcut sitede 20 yıllık bina.
ben boyadan önce elimden biraz geldiği için priz yerlerini yaptım spiral kablo borularını hazırladım. sadece salondaki priz topraklı olmadığı için onun hattı kombiye gideceği için kablo geri çekilip toprak kablosu eklenip 5 metre daha ileri taşınacak. 20-25 metre kablo gider en fazla. mutfaktaki topraklı priz ters tarafta kalıyo ve açıktan kablo çekip görselliği bozmak istemiyorum. 300 tl de vermek istemiyorum

300 lira çok değil çünkü topraklama çekilecek priz ne kadar uzakta?Eğer binada topraklama varsa borular da kablo olduğu için eski kabloları sökecek ve yerine yeni kablo kullanacak kaç metre kablo gidecek buda belli değil.Bir usta bir çırak belkide akşama kadar çalışacak bu iş için malzeme ve işçilik le 300 tl ortada bir fiyat!
Sıfırdan topraklama yapsa 300 tl. topraklama çubuğumu alacak?topraklama kablosumu alacak?2,5nya kablonun 100 mt.41 tl.işçilik topraklama çubuğu ve kablo ile 300 tl.ye yapan usta cebinden para vermesi lazım tesisat çekilmesi için en az iki kişi olmalı ki kablo çekilebilsin aksi takdirde çok zor kablo çekilir.

Piyasa fiyatlarindan cok fazla haberim yok.ben yan odadan bir toprak hatti alinip en fazla 10 metre bir kablo kullanilacak hesabina gore soyledim fazla diye..metraja ve iscilige gore fiyat artar tabiki..:)

20 yıllık bina için düşünürsek büyük ihtimalle dairende kaçak akım şarteli yoktur. Eğer kaçak akım şartelin yoksa zaten topraklama değerini tutturamayacağından topraklama çekmesende olur. Senin öncelikli konun hayatını korumayı düşünüyorsan kaçak akım rölesi takacak şekilde tesisatının değiştirmelisin. Yok eğer takmayaksan zaten o çekeceğin topraklama kablosu hayatını kurtaramayacak.

20 yıllık bina için düşünürsek büyük ihtimalle dairende kaçak akım şarteli yoktur. Eğer kaçak akım şartelin yoksa zaten topraklama değerini tutturamayacağından topraklama çekmesende olur. Senin öncelikli konun hayatını korumayı düşünüyorsan kaçak akım rölesi takacak şekilde tesisatının değiştirmelisin. Yok eğer takmayaksan zaten o çekeceğin topraklama kablosu hayatını kurtaramayacak.
Topraklama yaparsa ve topraklama iyi çalışırsa bir cihazda elektrik kaçağı olduğunda kaçak toprağa akacaktır bu nedenle kaçak akım olmasa bile topraklama hayat kurtarabilir ama topraklama yapıyorsa bir kişi KAÇAK AKIM BAĞLAMASI daha iyi olur tam koruma için

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri