Topraklama değeri

ampera

Üye
Arkadaşlar merhaba, evimde topraklama hattı çekilmiş. Fakat Faz ,nötr ve toprak değerleri çok anormal. Normal şartlarda faz nötr 220 V gösteriyor. Ama faz toprakta 220 V gosteriyor. Toprak ucunu direk kazık ucundan alıyorum. Tesisat ile toprağı ayırdım. Kesinlikle Notr ile birleşme yok. Nötr toprak arasi 5.5 V gösteriyor. Eve K.A.K.R. takacağım bu durumda çalışmaz. Toprak neden nötr olmuş olabilir. Teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
tıop
Arkadaşlar merhaba, evimde topraklama hattı çekilmiş. Fakat Faz ,nötr ve toprak değerleri çok anormal. Normal şartlarda faz nötr 220 V gösteriyor. Ama faz toprakta 220 V gosteriyor. Toprak ucunu direk kazık ucundan alıyorum. Tesisat ile toprağı ayırdım. Kesinlikle Notr ile birleşme yok. Nötr toprak arasi 5.5 V gösteriyor. Eve K.A.K.R. takacağım bu durumda çalışmaz. Toprak neden nötr olmuş olabilir. Teşekkürler
toprak nötr olmuş diye birşey yok 220v göstermesi normal kak rolesi takın seri lambayla faz toprak arası ölçüm yapın role açıyorsa sorun yoktur.

E tamamda bu durumda benim nötre ihtiyacım kalmıyor gibi. Toprağı nötr olarak kullanabilirim. Daha açıklayıcı anlatır mısınız.

nötrle topraklama farklı şeyler. nötr trafonun yıldız noktasından alınır aynı zamanda topraklama ile güçlendirilir. biz buna işletme topraklaması diyoruz.burada tek amaç dengesiz yüklenmelerde yıldız noktasını 0 a yakın bir değerde tutmaktır. o yüzden işletme topraklamasıyla güçlendirerek dengesizliği en aza indirmeye çalışıyoruz. faz toprak arasını 220v görmeniz nötr yerine toprak kullanabiliriz anlamını taşımaz. topraklamanın kalitesine göre 300 500w bir yükü belli bir süre çalıştırabilirsiniz ama güç değerinizi arttırdıkça voltajınız çökecektir.topraklamanın tek görevi can ve mal güvenliğimizi sağlamaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri