topraklama çubuğu hakk.

Şehir şebekelerimizde TT topraklama sistemi bulunmaktadır. Nötr ile toprak ilk olarak trafonun nötr barasında birleşir buna "işletme topraklaması" denir. Bunun dışında uzun besleme kollarında son saha dağıtım box'larında da nötr topraklanır buna da "işletme topraklaması" denir. Bunların(işletme topraklamalarının) dışında Kaçak akım rölesi olan sistemde nötr ile toprak hiç bir noktada birleştirilemez. Kaçak akım rölesi kullanımı yönetmelikler gereği mecbur olduğundan sıfırlama hiç bir noktada yapılamaz.

Sanırım onur ustamız da bunu kastetti. İşletme topraklamasının amacı bildiğim kadarıyla nötrü güçlendirmek. Belirli direkler arası ve trafonun nötr barasında topraklama yapılıp nötr ile birleştirilir dediğiniz gibi. Yalnız [MENTION=301888]YaşlıUzman[/MENTION] ustam sokak panolarında durum nedir? Her sokak panosunda bu yapılsa daha sağlıklı olmaz. Fakat sokak panoları açıldıgında sadece nötr var ve sokak panosunun gövdesinde nötr bağlı. Bu konu hakkında bizi aydınlatırsan sevinirim ustam.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
işletme.jpg

TEDAŞ Yönetmeliklerinde herşeyi açık ve net bir biçimde açıklamış. Sn Onurr'a bir lafım yok olsaydı mesajından alıntı yapardım ben mesajlara sürekli atıfta bulunan karşı açıklama yada ısrarla muhalefet olmaktan zevk duyan bazı üyeler gibi değilim. Doğru olanı doğru bildiğimi mesnetiyle birlikte ortaya koyarım alan alır almayan almaz.

sifirlama diyer adiyla isletme topraklamasini tedas trafonun yildis noktasini topraklayarak yapiyor Dagitim hattinda da belirli mesafelerde bu sifirlamayi tazeliyor.normal kosullarda isletmelerde konutlarda sifirlama yapmaya gerek kalmaz.fakat ozel durumlarda olabiliyor.ornegin bir abone kendi imkanlariyla 1 km direk dikip elektrik aldi.Zemin de gevsek toprak.simdi bu abonenin kacak akim rolesi saglikli calisir mi.veya buyuk bir fabrika ozel trafo ile besleniyor.arazi uzerinde cesitli yerleskeler var.ne yani buralatda sifirlama yapilmayacak mi?

Arkadaşlar konunun biraz dışında mı kaldık acaba?
Benim ilk başta yazdığım soruma cevap veren olursa çok memnun olurum.
öyle veya böyle bir şekilde bu K.A.R,mevcut toprak ve nötr hattımda tutmuyor.
Harici bir topraklama çubuğu daha cakacağım..Ups toprak çubuğu ile yan yana olsa çubuklar
bir problem olur mu?Bu nu öğrenmek istiyorum sadece.Teşekkürler ustalarım şimdiden.

kacak akim rolelerini sifirlama yapilan hattan sonra baglarsaniz tutmamasi icin hic bir engel olmaz.eger hala tutmuyor surekli atiyorsa tesisatta veya alicilarda problem vardir.
Panomdaki toprak ve nötr hattı kısa devre olsa dahi
K.a.r dan sonra bir nötr toprak çakışması olmadığı sürece
bu role tesisatın herhangi biryerinde veya asansör alıcılarında bir
problem olmadığı sürece bu tutar o zaman doğrumu anladım ustam?

2. bir topraklamaya ihtiyacım yok o zaman,topraklamayı yeniden de yapsam
aynı sistemde yine tutmayacak bu role ozaman?

evet dogru anlamissin.kacak akim rolesinden once yapilmis sifirlama hic bir sekilde kacak akim rolesini etkilemez.panondaki baglantiyi kontrol et.

Alçak gerilim dağıtım sistemimiz TT topraklama sistemine haizdir. Uzak mesafede 1 adet abonede olsa TEDAŞ uygulama esasları değişmez. Dağıtım Alçak gerilim saha panosu ile yapılıyorsa en sondaki pano , havai hat direklerle yapılıyorsa nihayet direğe yani en son direğe "işletme topraklaması" yapılır. Bunun dışında sıfırlama ve/veya işletme topraklaması uygulaması yapılması doğru değildir.
Özel trafosu olan bir işletme istediği topraklama sistemini kurallarına uymak şartı ile kullanabilir.

Direkit.jpg

Sn Zbyrblc'nin sorununa gelirsek kaçak akım şalter çıkışında yani tesisastında problem olduğu görülüyor.

Teşekkür ederim Yaşlı Uzman ustam saol..

Alçak gerilim dağıtım sistemimiz TT topraklama sistemine haizdir. Uzak mesafede 1 adet abonede olsa TEDAŞ uygulama esasları değişmez. Dağıtım Alçak gerilim saha panosu ile yapılıyorsa en sondaki pano , havai hat direklerle yapılıyorsa nihayet direğe yani en son direğe "işletme topraklaması" yapılır. Bunun dışında sıfırlama ve/veya işletme topraklaması uygulaması yapılması doğru değildir.
Özel trafosu olan bir işletme istediği topraklama sistemini kurallarına uymak şartı ile kullanabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 17215

Sn Zbyrblc'nin sorununa gelirsek kaçak akım şalter çıkışında yani tesisastında problem olduğu görülüyor.

Hakan ustam kusura bakma bir şey soracaktım. Bu verdiğin havai hatta neden 6 adet kesit var. 5 tane olması lazım 1 :nötr 2: sokak hattı diğer 3 tane ise R S T fazları. Ayrıca nötr en alttaki kesit ama işletme topraklaması buraya yapılmamış. Galiba ben bir şeyi kaçırıyorum.;)

Hakan ustam kusura bakma bir şey soracaktım. Bu verdiğin havai hatta neden 6 adet kesit var. 5 tane olması lazım 1 :nötr 2: sokak hattı diğer 3 tane ise R S T fazları. Ayrıca nötr en alttaki kesit ama işletme topraklaması buraya yapılmamış. Galiba ben bir şeyi kaçırıyorum.;)

Yanlış görmüşsünüz Sn Hocam izolatörleri sayarsanız 5 iletken olduğunu anlayacaksınız perspektif çizim yanıltmış sizi. En alttaki sokak fazı nedeni Armatürün monte edildiği yere yakın olması. Nötr iletkeni ile ilgili nadirde olsa bazen farklı uygulamalar görmüyor değiliz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri