nötr gevşekse kaçak akım çalışmaz. aynısı benimde başıma geldi. nötr hattını kontrol et gevşek veya kopmuş olabilir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bazı arkadaşlar toprak hattını kesince çarpılmayacağını söylemişler kullanıcının . Kusura bakmayın ama böyle komedi yi ilk defa duyuyorum. Bir kaçak akım anında aynı trafoya ait başka bir topraklama hattı üzerinden yine devre tamamlanıp bence gene çarpılma olayı yaşanacaktır . Çünkü aynı transformatörün çıkışından beslenen bir sürü bina ; aynı fazlarla ve farklı topraklama noktalarıyla beslenirler.

Dediğniz olay toprak ve nötür arası 50V benim başımada geldi kontrollerde toprak kablosunun bağlı olmadıgnı gördüm kabloyu yani toprak ucunu topraklama barasına bağlayınca sorun çözüldü.

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri