Tia Portal V12 Online Edit

hkn_blt

Üye
Tia portalda online edit özelliği varmı ? Program çalışırken belirli bir bölümünü değiştirmemiz mümkün mü acaba ??

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Online olup monitoring (gözlük) işleminde bildiğim kadarıyla yok, değişiklik yapmak istediğinde monitoring kendini kapatıyor.

Anladım tşk ederim. Keşke olsaydı :) büyük kolaylık sağlıyor. Şimdiye kadar hiç siemens kullanmadım.Kullanmak istiyorum bazı projelerde kitap aldım çalışıyorum. Fakat bu FC,FB,DB olaylarını tam kavrayamıyorum.Mesela DB için büyük projelerde değişkenleri burda tanımlayarak cpu belleğindeki merker alanlarını kullanmama imkanı sunuyor falan. Eğer bu konu hakkında tecrübeli iseniz açıklamanız mümkün müdür bu FC,FB,DB ??

Bütün programı sadece ob1 de yazmak yerine, aynı programları FC lerin içerisine yazar OB1 de bu FC leri cağırırız.
Mesala ileri geri için bir FC aşağı yukarı için ayrı bir FC yazarız.

FBleri ise bir programı tekrar tekrar farklı yerlerde kullanmak için yazılır.Örneğin;
"y=x^2+2x+5" x de değişkenimiz olsun.Bunu farklı farklı fclerde kullanacağımızı düşünelim, her Fc de bu işlemi kare alma, iki ile çarpma ve bu iki işlemi 5 ile toplama yapmak gerekecek.
FB kullanırsak FB nin girişi X değişkenimiz olacak FB içerisinde bu işlemi yaptırıp çıkışımızıda y yaptırırız.
Farklı farklı yerlerde giriş x ve çıkıl y kullanarak bu işlemi yaptırmış oluruz.

DB ler ise çok yoğun merker kullanılıp merkerlerin yetmediği yerlerde DB ler kullanılıabilir.
HMI Scada sistemlerindeki değişkenler için kullanılır
Aynı konudaki değişkenleri tek bir DB de toplayıp kullanmak takip açısından rahatlatıcı olabilir.
Sistem kendi değikenlerini saklamak için db kullanır.

Yanlış ve eksik bilgi vermekten korkarım daha tecrübeli arkadaşlar yanlışım varsa düzeltsinler.

Bilgiler gayet açıklayıcı tşk ederim. DB ler için bahsedecek olursak. Diyelim bir db oluşturduk ve içerisinde iki adet data var. bU datalara dışarıdan veri girmek istiyorum (HMİ veya SCADA) bunun adresi ne olucak.Atıyorum m0.0 veya mw0 diye bir adresi olmuyor. Hmi ile nasıl ilişkilendirmem gerekli. UMarım anlatabildim.

Tia portal da adreslerden ziyade taglar kullanılıyor, adress yerine HMI tarafın da da tag kullanmayı denemelisin.

Tag kullanılıyorda o kendi panelleri içindir.Ben siemens plc ile başka marka hmi kullanmak istediğimde sormuştum.

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri