Termik Röle

seckinalan

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Köyde tarımsal sulama alanında su pompası var. Enerji kesilip geldiğinde Termik rölesi atıyor. Köy ile arasında 5 km mesafe var. Her seferinde 10 km yolu almaktansa cep telefonu kontrollü bir sistem yapacağım sorunum şu,
Termik röle'ye nasıl müdahale edeceğim?
Reset butonu yerine röle koyacağım 2 sn bas çek yapacak aynı butona basılmış gibi.
"Motorun termiği attı ifadeside bu sanırım:)"
teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bunu yapmaktansa motorun kalkış akımına uygun termik takmak daha mantıklı olur.. uzaktan her atmasında termiği açmak sakıncalıdır. motorda bir arıza olur termik atar siz uzaktan açarsınız buda başnızadha byük sorun açar benim görüşüm..

teşekkür ederim,
fakat motor istenilen zamanda durdurulması gerekiyor. Yani sadece bunun için değil. yukarıda belirtmeyi unuttum.

termigin otomatik pozisyonu var kendı kurar
ama dogru bır ıs degıl
oncelıkle senın motor nıye termık acıyor bır arastır
yoksa pompa cıkısında cekvalf yokmu
termıkmı bozuk

siemens termik rölelerde ayar sahasının yanında mavi renkli tuşu [ set-reset] kontrolkalemi ile sağa çevir[h ve l harfleri vardı sanırım ] termik normal koşula dönüce kontağını ilk konumuna dönüyor

motor kaç kw demaraj akımı fazla olduğu için termik atıyor motor direkmi kalkış yapıyor yoksa yıldız üçgenmi

tam inceleme yapmadım,
bana söylenen gidip butona basılıp motoru tekrar çalıştırdıkları. Butona 10km yol katedip basmaktansa cep telefonu ile kontrol edebilirim diye düşündüm. Sonuçta adamın butona basmasıyla aynı işi yapıcak

motoru bir sürücü ile yol verirsen daha verimli olur.

arkadaşlarıma katılıyorum. normaldede startı yakından stopu uzaktan yapman gerekir. bende bir işyerine 40 alıcılı sms kontrol sistemi yapmıştım. stopları sms ile yapıyorum ama start ları sms ile istemediler emniyet açısından. senin sistemi yakından inceleyip kontaktörleri,termiği, kabloları, sigortaları ondan sonra haraket etmende fayda var. sorunun tam ne olduğunu anlarsan eğer boşu boşuna emek harcamamış olursun. kolay gelsin.

seskaljin kardeşime teşekkürler. sabrı ve zekasına da ayrıca helal olsun. arızayı veya konuyu bilmeden kaba taslak anlatmak yada aynı şekilde buna cevap vermek yanlış bencede...

Forum istatistikleri

Konular
128,443
Kullanıcılar
450,377
Son üye
gulsahgg

Yeni konular

Geri