Termik Röle kontaktör ve PTC bağlantısı

cesur_34

Üye
Merhaba Arkadaşlar resimdeki gibi kontaktör termik röle ile trifaze bir motoru besliyorum ancak motorda ptc ucu var, bu ptc ucundan gelen 2x0,75 kesitli kabloyu nasıl baglamalıyım yardımcı olabilirmisiniz

4LAL3p.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Eger, sargı içinde PTCveya NTC gini ısı ölçer varsa, bir termistör rölesi kullanıp, bu ucları o röleye baglayıp, onun kontak uclarınıda (NO kontak) ya stop butonuna yada, termik rölenin 95/96 uclarına veyada bu uclardan cıkan kabloya seri bağlıyabilirsiniz.
Eger bu ısı ölçer termostat ise, dıret olarak stop ucuna veya dıger bahsettiğim noklaralara baglıyabilirsiniz.

Eger, sargı içinde PTCveya NTC gini ısı ölçer varsa, bir termistör rölesi kullanıp, bu ucları o röleye baglayıp, onun kontak uclarınıda (NO kontak) ya stop butonuna yada, termik rölenin 95/96 uclarına veyada bu uclardan cıkan kabloya seri bağlıyabilirsiniz.
Eger bu ısı ölçer termostat ise, dıret olarak stop ucuna veya dıger bahsettiğim noklaralara baglıyabilirsiniz.
Zeybek hocam, motorda RST klemens ucu ve PTC diye 2 tane klemens ucu var, Bu ptc ucunu Termik rölenin 95(NC) nolu bacagına baglayıp, 96(NC) nolu bacagından çıkıp konraktörün A1 bobin ucuna baglayacagım, kontaktörün A2 ucunuda nötr olarak baglayacagım yanlışmı düşünüyorum?

Zeybek hocam, motorda RST klemens ucu ve PTC diye 2 tane klemens ucu var, Bu ptc ucunu Termik rölenin 95(NC) nolu bacagına baglayıp, 96(NC) nolu bacagından çıkıp konraktörün A1 bobin ucuna baglayacagım, kontaktörün A2 ucunuda nötr olarak baglayacagım yanlışmı düşünüyorum?

Evet, yanlış düşünüyorsunuz.
PTC dediğiniz eleman sonuçta sıcaklığa göre değeri değişen bir dirençtir, sıcaklık arttıkça direnç değeri de artar.
Kullandığınız motorda ptc uçları varsa ve siz bunları kullanmak istiyorsanız, yukarıda Zeybek hocamızın da dediği gibi röle kullanmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki belgeleri incelerseniz bağlantıyı nasıl yapmanız gerektiğini de görebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• PTC-01.pdf
    146.6 KB · Görüntüleme: 149
  • PTC-02.pdf
    993.6 KB · Görüntüleme: 92
Evet, yanlış düşünüyorsunuz.
PTC dediğiniz eleman sonuçta sıcaklığa göre değeri değişen bir dirençtir, sıcaklık arttıkça direnç değeri de artar.
Kullandığınız motorda ptc uçları varsa ve siz bunları kullanmak istiyorsanız, yukarıda Zeybek hocamızın da dediği gibi röle kullanmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki belgeleri incelerseniz bağlantıyı nasıl yapmanız gerektiğini de görebilirsiniz.

Kolay gelsin.
Bahro hocam sizin paylaştıgınız datasheetler termistör röle, ben termik röleyle yapmaya çalışıyorum üstte resimdeki röleyle çözmem lazım

Bahro hocam sizin paylaştıgınız datasheetler termistör röle, ben termik röleyle yapmaya çalışıyorum üstte resimdeki röleyle çözmem lazım

Biz, sizin ne yapmak istediğinizi anladık ama kendi yazdıklarımızı anlatamadık sanırım.

Özetlemeye çalışayım:

1- Motorunuzda termistör var.
2- Bu termistör yokmuş gibi yukarıda resmini paylaştığınız kontaktör ve termik röle ile klasik kumanda bağlantısı yapabilirsiniz.
3- Motorun üzerinde bulunan termistörü kumanda devrenizde kullanırsanız, devrenizin güvenlik önlemlerini üst seviyeye çıkarırsınız dolayısıyla motorun aşırı ısınmadan dolayı yanma ihtimali en alt seviyeye iner.
4- Güvenlik önlemini en üst seviyeye çıkarmak için termistörü kumanda devrenize eklemeniz gerekir, termistörü kumanda devrenize ekleyebilmeniz için de termistör röle kullanmanız gerekir.
5- Benim paylaştığım belgelerde termistör röleden çıkıp kontaktör bobinine giden bir kablo var, o kablo üzerine kullanacağınız aşırı akım rölesinin kapalı kontaklarını, stop ve start butonlarını eklemelisiniz.

Özetin özeti: Bu termistörü kullanmak zorunda değilsiniz yani uçları boş kalabilir. Benim önerim 30-40 TL masraftan kaçınmayın, termistör röleyi satın alın, motorunuzu uzun yıllar kullanın, kafanız rahat olsun.

Kolay gelsin.

http://entes.com.tr/term_role_ud.asp?livecatID=5&livecataltID=37 adresinde mevcut bulunan termistör röleyi kullanabilirsiniz.Motordan gelen PTC uçlarını, Röledeki PTC kısmına bağlayın.Kumanda fazını da, Termistör rölenin NC (Normalde Kapalı) kontağından geçirin.Hepsi bu kadar.
Bir diğer seçenek ise Motor koruma röleleridir.Bu rölelerin bazılarında PTC girişleri mevcuttur.Ayrıca Faz sırası ve faz kaybı hatalarında da motoru korur.
Benim tavsiyem; eğer motorda termistör mevcut ise, bu termistörü iptal etmeyin ve kumanda devrenizde kullanın.bayro0 ustamın da belirttiği üzere, 30-40 TL. fazla masraf yaparsınız ama kafanız rahat olur.
Takıldığınız bir yer olursa şema gönderebilirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri