Termal kamera tavsiyesi

ATAŞ Mühendislik

Profesyonel Üye
1,5 metre mesafeden üç fazlı sistemlerde hangi fazın, daha çok akım çektiğini görebileceğim termal kamera tavsiyeniz olabilir mi ?

FLIR C5 en çok bilinen termal kamera, ancak rakam biraz yüksek 24.000 civarında
Aşağıdaki linkten mukayeseli incelemeniz mümkün:

https://industrial-reviews.com/thermal-cameras-for-electrical-inspections/

En doğrusu, şöyle bir inceleme yapmak:
Ürünü test etme imkanı bulursanız, taşınabilir bir akü ve üç adet dirençle, tabi hepsinin içinden farklı akımlar geçirerek ısınmasını sağladıktan sonra bakın, aradaki ısı farkını görebiliyormusunuz?

Son düzenleme:
1,5 metre mesafeden üç fazlı sistemlerde hangi fazın, daha çok akım çektiğini görebileceğim termal kamera tavsiyeniz olabilir mi ?
Ustam, fazlardan çekilen akımı alttaki görseli bulunan ampermetre ile değil de termal kamera ile izlemenin amacı nedir? Lütfen cahilliğime verin. ;) Çünkü termal kameralar ısıya duyarlıdır, kablo kalın, hava akımı varsa oluşan ısı akımla doğru orantılı olmayacaktır.
1688318887834.png

Ustam, fazlardan çekilen akımı alttaki görseli bulunan ampermetre ile değil de termal kamera ile izlemenin amacı nedir? Lütfen cahilliğime verin. ;) Çünkü termal kameralar ısıya duyarlıdır, kablo kalın, hava akımı varsa oluşan ısı akımla doğru orantılı olmayacaktır.
Ekli dosyayı görüntüle 99233
Küçük bir ekleme yapayım,, yurtdışından gelen bir teknisyen kullanırken izlemiştim, burada amaç geçen akımı ölçmekten ziyade hatalı bağlantı veya bozulmak üzere olan parçaları tesbit etmek, sigorta bağlantınız mükemmel ise problemi son ana kadar göremezsiniz. Ama motor kontrolünde çok avantaj sağlıyor. Aslında çözünürlüğü 320x240 veya daha üstün olan modeller tavsiye ediliyor ancak fiyat direkt ikiye katlıyor. En doğrusu sizin beklentinize göre, test ederek almanız.

Fazlardan geçen akım kablo akım taşıma kapasitesinin epeyce üzerinde olursa, belki amacınız gerçekleşebilir. Termal kamera ile fazlarin dengesizliğini tesbit etmek pek mümkün olmaz. Ama gevşeklik ve başka nedenlerle ısınan noktaları tesbit edip, önleyici Bakım yapmak için olmazsa olmaz diyebilirim.
Termal kamera satın alınacağı zaman ne kadar çözünürlük o kadar iyi ve o kadar pahalı. Bütçenize göre ulaşabileceğiniz kadar üst segmente uzanmalisiniz.

TiS75+ Termal Kamera

Ekli dosyayı görüntüle 99233
dostum çok iş var adam büyük bir santralde çalışıyor olabilir mesala

TiS75+ Termal Kamera

dostum çok iş var adam büyük bir santralde çalışıyor olabilir mesala
Ne bileyim, demek ki piyasada/pratikte böyle bir test/ölçüm yöntemi de var. Pratikte kullanışlı olsa da ben doğru yöntemin sayısal verilerle olmasını tercih ederdim diye düşünüyorum. Çünkü bunun başına ya birisini dikeceksiniz ya da ayrı bir kamera sistemi de bu termal kamerayı izleyecek. Yine o kameranın görüntüsünü takip etmek zorundasınız. Kulağı tersten göstermek gibi.. Saha ve kullanım alanından bihaber olduğumdan, sayısal verilerin ekranımda olmasının, hatta set edilen değerlerin dışında alarm vermesini tercih ederdim.:)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri