tcp ip yi gömülü sistemlerde kullanmak

mtmrtsn

Üye
İyi günler
Çok yararlı bilgilere ulaştım sayfanızda öncelikle teşekkür ederim
Birkaç birşey soracaktım eğerki rahatsız olmazsanız..

Staj yapıyorum şuan bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim

başlıkta yazdığım gibi tcp ip kullanarak gömülü sistemlerle iletişim kurmak istiyorum..

Öncelikle biz okulda intel serisini görmüştük programlamak için 8085 8051 üzerinden çalışıyorduk

Araştırınca bayağı mazide kaldığını öğrendim :)
Pic programlamayı araştırırken AVR ile tanıştım

AVR öğrenin çok daha kaliteli diyor kullanan herkes ama AVR için türkçe döküman kaynağı çok kısıtlı..

Şimdi kafam bayağı karıştı..

Bunlar için pic programlamada hazır sistemler var sanırım ‘stack’ diye bahsediliyor(çok ayrıntılı dökümanlara ulaşamadım)

AVR’de böyle sistemler yok sanırım o yüzden diğer yandanda pic daha çekici geliyor..Çok fazla zamanım yok çünkü..

4 gündür araştırıyorum fakat artık araştırmanın ötüne geçmek istiyorum çünkü başlarsamda o kadar kısa sürede bitmicek gibi gözüküyor
En azından sağlıklı şeyler araştırmak istiyorum bilgileniriz doğrultusunda çünkü araştırdıkça kafa karışıyor başka konulara sapıyorum..

Chip olarak PIC mi tavsiye edersiniz AVR mi (projemi göz önüne alarak)
Eğerki pic se birkaç yerde 18F452 nin bu iş için uygun olduğunu okudum..
Tavsiyeniz varmı chip seçiminde..

Öğütlerinizi bekliyorum .. Çok teşekkürler şimdiden

Artik gomulu sistem olarak cogunlukla normal PC ile ayni islemleri yapabilen ama endustriyel ortam uygunlugu, enerji tuketimi, kararlilik, daha kompak tasarim vb acilardan gelistirilmis bilgisayarlar kullaniliyor. Dolayisi ile bir bilgisayarda yapabildigin herseyi yapabiliyorsun. Buna TCP/IP stack de dahil.

Eger yapilacak is illa gerektirmiyorsa PIC, AVR vb ile ugrasmak vakit kaybi bence.

geliştirilmiş bilgisayarlar derken ?

birşeyler öğrenmek,uğraşmak istediğim için böyle bir proje yapıyorum

ama staj bitmedende elime birşey geçsin istiyorum..zorunda değilim aslında ama bu kadar uğraşmamın ödülü olsun istiyorum :)

ama bahsettiğin gelişmiş bilgisayarlar ile ilgili biraz daha bilgi verebilirsen sevinirim ilk defa duydum >.<

bazı yerlerde hatta bu sitedede gördüm
ADC0808 kullanarak analog digitale çevriliyor
anlamadığım tcp ip protokollerini nereden algılıyor :/

üsttekini cevabını aldım sanırım kendi kendime :p
analog herhangi bir signalı digitale çeviriyormş :/

Son düzenleme:
pic 16f877 ile gömülü tcp/ip kitabı var bileşim yayınlarından çıkmış. onda c'de yazılmış örnek kodlar var. inceleyebilirsiniz.

çok teşekkür ederim bugün temin etmeye çalışacağım.. internetten satış veya link filan varmı? arattım biraz bulamadımda :/

enteresan bahsettiğiniz kitabı bulamadım sevinmiştim bayağı ama :)
yazarı doğan ibrahimmi acaba ?

çok teşekkür ederim bugün temin etmeye çalışacağım.. internetten satış veya link filan varmı? arattım biraz bulamadımda :/

enteresan bahsettiğiniz kitabı bulamadım sevinmiştim bayağı ama :)
yazarı doğan ibrahimmi acaba ?

Merhaba,

yok ibrahim değil. E. Insam. bende var kitap o yüzden içiniz rahat olsun.

Endüstriye Dönük Uygulamalı: Gömülü Sistemlerle TCP-IP Internet Uygulamaları

kitabın sonunda 16f877 için ccs derleyicisi ile yazılmış örnek bir proje var.

kolay gelsin.

çok teşekkürler ..
ct bahsettiğiniz kitabı sipariş verdim ^^
emrah bahsettiğiniz bilgisayarlar çok profosyonel ve pahalı.. öğrenciyim ben hem bilgi olması amaçlı hemde ucuz olduğu için böyle bir proje seçmiştim ama yardımınız için teşekkür ederim..

barış samancının bir projesi vardı bu konuda sitesinden ulaşamıyordum başka kaynaklardan 2 gün sonunda ulaştım :)

Barış Samancı - Microchip Stack v5.20 - Yaptığınız Donanımları Dünyaya Açın

tcp ip yi pic programlamada kullanmakla ilgili döküman neredeyse hiç yok..
birkaç arkadaşa yardımcı olabilirsem ne mutlu :)

projeyi uygulamaya başlayacağım umarım takılmam,tekrar rahatsız etmem sizi teşekkürler :)

Microchip firmasının kendi uygulama notları var. Aynı zamanda hazır stack de var. 2 alternatifiniz var Microchip ürünleri ile yapmak istiyorsanız;

ENC28j60 gibi bir yonga veya ethernet modülü içinde olan bir controller.

ENC için nette bir hayli uygulama ve kaynak var.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,302
Kullanıcılar
450,140
Son üye
ankaraavukati

Yeni konular

Geri