TCP ile haberleşen istasyonlar

herkese merhaba

arkadaşlar fabrikamızdaki makinenin ayrı ayrı ünitelerinde bulunan fatek plc ler ethernet ile haberleşiyorlar toplam 10 tane istasyon var.

benim sorunum 1. istasyonda bir işlem yaptırmak istiyorum plc ye ,ama bu işlem için gerekli registerleri ancak 7. istasyonda elde edebilirim
örnek olarak: 7. istasyonda saydırttığım bir değeri r211 registerine atadım diyelim
bu r211 registerini 1. istasyonda yine r211 olarak mı kullanacağım kullanacaksam bunun için bir ayar yapmam gerekiyormu? yoksa direkt r211 yazınca gidip 7. istasyondan bu değeri kendi alabiliyormu?

yardımlarınız için teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
herkese merhaba

arkadaşlar fabrikamızdaki makinenin ayrı ayrı ünitelerinde bulunan fatek plc ler ethernet ile haberleşiyorlar toplam 10 tane istasyon var.

benim sorunum 1. istasyonda bir işlem yaptırmak istiyorum plc ye ,ama bu işlem için gerekli registerleri ancak 7. istasyonda elde edebilirim
örnek olarak: 7. istasyonda saydırttığım bir değeri r211 registerine atadım diyelim
bu r211 registerini 1. istasyonda yine r211 olarak mı kullanacağım kullanacaksam bunun için bir ayar yapmam gerekiyormu? yoksa direkt r211 yazınca gidip 7. istasyondan bu değeri kendi alabiliyormu?

Tam nedemek istediğini anlamadım ama, master PLC'inden diğerlerine sadece istasyon numarasını değiştirerek yazma veya okuma yapman yeterlidir.

Tam nedemek istediğini anlamadım ama, master PLC'inden diğerlerine sadece istasyon numarasını değiştirerek yazma veya okuma yapman yeterlidir.

hocam kusura bakma derdimi tam anlatamadım biraz daha detaylı olarak yazacak olursam:

elimde bir makine var bu makine çeşitli ünitelerden oluşuyor her ünitede de fatek plc ler var ve bu plcler ethernet modülü üzerinden haberleşiyorlar. makinenin bilgisayarından winproladderi açıp bağlantı ayarlarını yaparken bağlantı tipini fatek tcp seçip istasyon numarasını girdiğim zaman istediğim istasyona bağlana biliyorum.
sistem böyle bir şey
benim yapmak istediğim ise
7. istasyondaki plc nin bir hızlı sayıcı girişi var bu girişe encoder bağlı
ben bu girişten okuduğum değeri 1. istasyondaki okuduğum başka bir değerle karşılaştırmak istiyorum.
diyelimki 7. istasyondaki okuduğum değeri d177 ye atadım 1. istasyondaki değeride d 111 e atadım şimdi ben ayrı plc istasyonlarındaki bu iki değeri nasıl aynı işlemde kullanabilirim?
umarım anlatabilmişimdir hocam

İstasyonlar arası data alıp vermek istiyorsanız plcler arasında ağ kurulması gerekiyor.
Ethernet ile ağ kurarken; ethernet konfigurasyon programında plclerden birini client , digerlerini server olarak ayarladıktan sonra , port mapping yapmanız gerekir. Buradan herbir IP için veya herbir ethernet modulü için farklı istasyon numaraları atamış olursunuz.
Daha sonra client olan plc de link tablosu oluştururarak istasyonlar arası okuma / yazma yapabilirsiniz.

İstasyonlar arası data alıp vermek istiyorsanız plcler arasında ağ kurulması gerekiyor.
Ethernet ile ağ kurarken; ethernet konfigurasyon programında plclerden birini client , digerlerini server olarak ayarladıktan sonra , port mapping yapmanız gerekir. Buradan herbir IP için veya herbir ethernet modulü için farklı istasyon numaraları atamış olursunuz.
Daha sonra client olan plc de link tablosu oluştururarak istasyonlar arası okuma / yazma yapabilirsiniz.

hocam verdiğiniz bilgiler için saolun
sistem dediğiniz gibi kurulmuş durumda zaten
istasyonlardan hangisine online olursanız program as table function uyarı iletisi geliyor ben bu tabloyu nerden görebilirim link table yi tıklıyorum hiç birşey açılmıyor?

Şu anda plc ler arasında data transferi varsa ;
CLIENT (alışılmış tabir ile master) olan plc de, table edit menusunun altında link table olmalı .

teknikplc hocam
bütün istasyonlara tek tek bağlandım ama dediğiniz gibi link table altında link olan hiçbir istasyon yok acaba bağlanmadığım istasyon varmı bilemiyorum
ethernet modülüne bağlı kaç istasyon olduğunu öğrenebilmenin bir yolu var mıdır?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri