Tasinma sonrasi toparlanma , pano , gromet , buton sorulari

gumush

Üye
Tasinma sonrasinda CNC'yi toplayip tekrar aktif hale getirmeye karar verdim.

rnUeb3P.jpg

LJWNcHG.jpg

Bu sefer panoda yapayim istedim.

Iceridekiler 350W 48V Guc kaynagi 4 adet
Motor surucu 4 adet
4 adet PCB ( giris , cikis role kontrol vs icin )
1 adet Delta VFD
1 adet 12V adaptor
bulunuyor.

Guc kaynaklarini ikisi bir taneden olmak uzere toplamda iki adet kablo baglantisina bagli.

kje18-power-sase-erkek-sigortali-anahtarli.jpg

Bunu pano uzerine cikaracagim. Adaptor , VFD icinde birer acma kapama dugmesi eklemek istiyorum ( Ref A )

Guc kaynaklari ve suruculer isiniyor bunlar icin fan eklemek istiyorum nasil bir yol izlemeliyim emin değilim ( sag ve solda iki fan hava bir noktadan girip digerinden cikabilir. Sistem genelde gurultulu oldugundan fanlar surekli olarak acik olabilir ayrica ayarlamaya gerekyok, Ref B )

Gelen kablolarin panoya girmesi icin sanirim gromet denen plastik parcadan gerekiyor.

Suanki sekle gore pano 50x70 oluyor acaba biraz daha kucultup kucuk bir pano almaya calismalimiyim ?

USB kablosunu pano disina cikarabilecegim sorunsuz bir panel tipi uzatma oneriniz var mi ? ( Kalitesiz , korumali olmayan kablolarda sorun yasadigim icin bu tarz ilavelerden cekiniyorum.

Pano , REF A , B ,C icin urun onerileriniz var midir ? ( Panolara baktim 70x50 ve uzerinde fiyat ciddi bir artis gosteriyor 60x40'a gecsem cok ekonomik olacak gibi )

Panoyu bu sekilde CNC'nin yanina eklemek istiyorum. Yer degistirme vs durumlarinda beni tekrar isten kurtaracak. IP65 sinif panolar genelde bu nedenle yeterli korumada olacaktir sanirim.

Pano uzerine kullanabilecegim buton tavsiyesi alabilir miyim ?

VFD'yi pano icinde tamamen kapali kalacak sekilde mi yapmaliyim yoksa panoyu keserek disaridan gorunecek haldemi birakmali ?

Onerileriniz icin simdiden tesekkur ederim.

O malzemeleri 60x40 panoya sığdırmak biraz sıkıntı .Sığsa bile ısı transferi oluşabilir.70x50 iyi bir soğutma ile olabilir ancak.

Açma kapama için kesinlikle pako şalter kullanın. Sistem için schneider VCF0 yeterli olacaktır.
Kabloları panoya sokmak için kullanacağınız ürünün adı rakor. Sıkmalı ve spiral geçmeli olanları var.
Spiral geçme kullanırsanız kablolarınız hiç görünmez.
USB uzatma olarak da sadece kaliteli markalara bakın derim. Phoenix Contact veya Harting'den bakmanızı tavsiye ediyorum.
Sisteme de olabilecek en büyük panoyu kullanmanız sizin menfaatinize olacaktır. Eae kataloğundan EO serisi monoblok kutuları tavsiye edebilirim.
Soğutma olarak da altta 1 emiş üstte 1 egzoz fanı yeterli olacaktır. 12x12cm 220v ile beslenen fan kullanmanızı öneririm.

İyi çalışmalar.

Yanit ve onerileriniz icin cok tesekkur ederim ,

Kutuyu 70x50cm olarak siparis verdim.
Butonlari ( Pause , Stop , Resume )
R3308638-01.jpg

Ana Switch
VCF0.jpg

Bir sinyal

2 X 120mm Fan 220V
2 X 120mm Fan Teli
seklinde aldim.

Usb'yi simdilik iptal ettim.

Phoenix Contact sanirim RS yada Farnell'de vardir ancak maaliyeti yuksek olacagini dusunuyorum.

Panoyu yatik olarak kullanacagim. ( Makine uzerinde o sekilde uygun olacak ) , Asagidan yukari daha mantikli ama pano uzerine gelebilecek parca ,toz vs nedeniyle fanlari sagdan sola olacak sekilde monte etmeyi planliyorum.

Phoenix ve Harting otomasyonda bilinen markalardır. İstanbul Bursa ve İzmir de önerebileceğim birkaç firma var. Özelden paylaşabilirim.

Hatta çap 22 deliğe takılan USB portu yerli olarak Emas'da da mevcutmuş ancak kalitesi denenmeden bence çok tartışılır. Fiyatı da 22 tl

Ekli dosyalar

• JSLMGJXFGC317201611443_BUSB-3[1].jpg
    JSLMGJXFGC317201611443_BUSB-3[1].jpg
    58.6 KB · Görüntüleme: 42

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular