Tam dalga doğrultucu Yardım edermisiniz?

sorunu çözdüm benden kaynaklanıyormuş kondansatörü hem ters kutuplamam hemde yük direnci bağlamamammış teyibi ben açana kdr tüm akım kondansatöre yükleniyor devrede kısa devre oluyor yani tabi orda yiyor darbeyi ben teyibi açana kdr belli bir süre sonrada buuum yanına bir yük direnci bağladım rastgele ve kondansatörün kutupuna dikkat ettim sıkıntı yok patlama çatlama olmadı :D Benim acemiliğime aldırmayıp yarımcı olanlar çok teşekkür ederim güzel bir tecrübe oldu çok sağulun
dc de kapasitör nasıl kısa devre oluyor açık devre olması gerekmiyor mu?

kısa devre derken yanlış anlattım yani ben teyibi açmadığım sürece devrede kondansatör şarj oluyor ancak boşalması için bir yük yok ortada boşalmadan devamlı doluyor
1N4007 serisi diyotlar bu iş için pek uygun değil.Öncelikle yükün ne olduğuna (çektiği akıma) bakılmalı ve trafo,diyot ve kondansatör seçimi buna göre yapılmalı.Güç kaynağının büyük olmasında bir sakınca yok,düşük olması sakıncalıdır.Dolayısıyla 1000mf bence yetersiz,şimdiki kondansatörleri düşününce oyuncak gibi kalıyorlar.Bir güç kaynağında kondansatör kapasitesinin yüksekliği, verimlilik ve ac kaçaklarının filtre edilmesi açısından çok önemlidir.Size küçük bir tiyo vereyim,köprüden sonra 2200mf bağlayın,peşine 0.47ohm 5w taş direnç,tekrar 2200mf bağlayın.Kolay gelsin.
önerinizi deniyceğim elimdeki malzemeler bertaraf olduğu için yenisini aldım netten bulunduğum yerde bunları bulacağım pek bir yer yok bulsamda ateş pahası internetten gelince belirttiğiniz şekil kafama yattı teşekkür ederim iyi açıklamışsınız

devre sentezi yapar gibi düşündüm sadece köprü ve kondansatörü ve bu sonuca vardım yanlışda düşünüyor olabilirim yani ortada ne direnç var ne teyip sadece trafodan köprü diyota ve konansatöre vermiş gibi yani kondansatör bir tarafdan doluyor ve sonrasında deşarj olması lazım ama deşarj olacak bir yük yok ortada ve tekrar gerideki devre dolmaya zorluyor ve hazin son ben böyle bir sonuca vardım düşünerek ve elimdeki eski parçalaran rastgele bir direnç ve kondansatör söküp bağladım kondansatöre paralel bir direnç patlamadı bir sıkıntı olmadı anlatmak istediğim buydu

Bir kapasitor ters baglanirsa ne olur sorusuna soyle cevap vereyim.

Elektrolitik kondansatörler mutlaka doğru gerilimle ve doğru yönde çalıştırılmalıdır. Elektrolitik kapasitörler yönlü parçalardır. Gerilim ters bağlandığında yalıtkan oksit
film bozulur. Ters polarma nedeni ile oluşan gaz basıncı kondansatörün patlamasına neden olur. Bu nedenle
elektrolitik kondansatörlerle çalışırken dikkat etmeliyiz. Bunun yanında elektrolitik kondansatör yüksek sızıntı akımları vardır. çevredeki yüksek ısıdan dolayı kurudukları için ömürleri kısadır.

Dip not bahsettiginiz sekildeki bir dogrultucu devrede direnc kullanmazsaniz devre yine calisacaktir. Kapasitorun arizalanma nedeni bu yuk direncinin kullanilmamasi degildir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri