Tam dalga doğrultucu Yardım edermisiniz?

Ekli dosyayı görüntüle 30711
devre bu şekildeydi konansatör olarak olarak 35v 1000uf kullanım bu trafo çalışırken enerjiliyken çıkışı 16v veriyor yaptığım devreye bağladığımda kondansatör bacaklarına 14v düştüğünü görüyorum

Merhaba.
16v ac çıkışlı bir trafoda 14v dc okumanız hata.ya ölçü aletiniz bozuk yada diyotlardan birisi ters olabilir.16vac çıkışından ortalama 18-20v dc regülesiz gerilim çıkar.aslında 16vac oto teyibi için yanlış trafo seçimi.13.8v dc den sonrası ototeyipleri için sakıncalıdır.kondansatörün sürekli patlaması ters polarize kullanmadan veya hatalı üretimden kaynaklanabilir ancak.gerilimi sınırlamak için kondansatöre paralel 1 kilo ohm 1w direnç bağlayın.

Merhaba.
16v ac çıkışlı bir trafoda 14v dc okumanız hata.ya ölçü aletiniz bozuk yada diyotlardan birisi ters olabilir.16vac çıkışından ortalama 18-20v dc regülesiz gerilim çıkar.aslında 16vac oto teyibi için yanlış trafo seçimi.13.8v dc den sonrası ototeyipleri için sakıncalıdır.kondansatörün sürekli patlaması ters polarize kullanmadan veya hatalı üretimden kaynaklanabilir ancak.gerilimi sınırlamak için kondansatöre paralel 1 kilo ohm 1w direnç bağlayın.
teşekkürler hatam büyük bir ihtimal kondansatör kutuplarından kaynaklanıyor yanlış bağlıyordum büyük bir ihtimal hiç düşünmemiştim kondansatörün patlaması normal yani kutubunu yanlış bağladıysam düşenemedim ayrıca 1k 1w direnç bağlıyacağım yardımlarınız için teşekkür ederim

Ayrıca şunuda söyleyelim.

1N4001 diyotlar maksimum 1 amper geçirebilecek kapasitededir. Oto teybiniz bu amper değerinden çok üstünde akım çekmek isteyebilir. Ayrıca olması gereken voltajınız 12 - 14 volt arasıdır. Keza transformatörünüzde teybi besleyecek güçte olmalıdır. Ortalama bir teybin çıkış gücü 30 watt deseniz en az ortalama 3 - 5 amper verebilen bir güç kaynağına ihtiyacınız var. Ha derseniz ben sesi açmam o zaman başka. Dinlemeden de teybi bu diyotlarla çalıştırabilirsiniz.

Uyarmak istedim.

Merhaba.
bir şey daha sorcam bu devrede sizce 1000 uf 35v kondansatör uygunmudur sizce

Ayrıca şunuda söyleyelim.

1N4001 diyotlar maksimum 1 amper geçirebilecek kapasitededir. Oto teybiniz bu amper değerinden çok üstünde akım çekmek isteyebilir. Ayrıca olması gereken voltajınız 12 - 14 volt arasıdır. Keza transformatörünüzde teybi besleyecek güçte olmalıdır. Ortalama bir teybin çıkış gücü 30 watt deseniz en az ortalama 3 - 5 amper verebilen bir güç kaynağına ihtiyacınız var. Ha derseniz ben sesi açmam o zaman başka. Dinlemeden de teybi bu diyotlarla çalıştırabilirsiniz.

Uyarmak istedim.
ben n4007 kullanmıştım ama sizce ne kullanmam lazım yani 4-5 A dayanabilecek

Moderatör tarafında düzenlendi:
ben n4007 kullanmıştım ama sizce ne kullanmam lazım yani 4-5 A dayanabilecek

6 amperlik diyot kullanabilirsiniz.

Malzemecinize söylediğinizde verecektir. Resmi aşağıdaki gibi tombul bir diyot. Adı "6A100" dür. 35 - 45 kuruş bişey.

6A100-rectifier-diode-6A-1000V-lot-OF4-img.jpg

6 amperlik diyot kullanabilirsiniz.

Malzemecinize söylediğinizde verecektir. Resmi aşağıdaki gibi tombul bir diyot. Adı "6A100" dür. 35 - 45 kuruş bişey.

6A100-rectifier-diode-6A-1000V-lot-OF4-img.jpg
Malzemelerimi netten getirtiyorum bulunduğum bölgede bir pirizi bile zor buluyoruz kondansatör :D
6A10 1000v 6A aksiyel tipli diyot buldum almayı düşünüyorum
bir de acaba 35v 1000 uf konansatör yeterli olur herhalde sizce yoksa yüksek tutmak iyi olur diye biliyorum filtre için acaba 2200 veya daha yüksek olsa iyi olurmu yoksa yeterlimi?

Son düzenleme:
Nettende rahatlıkla bulabilirsiniz. Kondansatör olarak 35 volt 1000 mF yada varsa 2200 mF bulursanız daha iyi olur.

sorunu çözdüm benden kaynaklanıyormuş kondansatörü hem ters kutuplamam hemde yük direnci bağlamamammış teyibi ben açana kdr tüm akım kondansatöre yükleniyor devrede kısa devre oluyor yani tabi orda yiyor darbeyi ben teyibi açana kdr belli bir süre sonrada buuum yanına bir yük direnci bağladım rastgele ve kondansatörün kutupuna dikkat ettim sıkıntı yok patlama çatlama olmadı :D Benim acemiliğime aldırmayıp yarımcı olanlar çok teşekkür ederim güzel bir tecrübe oldu çok sağulun

teşekkürler kararsız kalmıştım 2200 buldum artık onu alacağım teşekkür ederim sizide meşgul ettim

1N4007 serisi diyotlar bu iş için pek uygun değil.Öncelikle yükün ne olduğuna (çektiği akıma) bakılmalı ve trafo,diyot ve kondansatör seçimi buna göre yapılmalı.Güç kaynağının büyük olmasında bir sakınca yok,düşük olması sakıncalıdır.Dolayısıyla 1000mf bence yetersiz,şimdiki kondansatörleri düşününce oyuncak gibi kalıyorlar.Bir güç kaynağında kondansatör kapasitesinin yüksekliği, verimlilik ve ac kaçaklarının filtre edilmesi açısından çok önemlidir.Size küçük bir tiyo vereyim,köprüden sonra 2200mf bağlayın,peşine 0.47ohm 5w taş direnç,tekrar 2200mf bağlayın.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,350
Kullanıcılar
450,202
Son üye
fredyss1

Yeni konular

Geri