stop butonu ile motora start verme

soruda stop butonu ile soruluyo arkadaslar ne pls ne başka bişiy kumanda ile yapılacak ama bu şekilde kimse cevaplıyacak bir kişi yok heralde bu forumda öneri deilde şema gonderirseniz çok sevinirim arkadaslar...

6 tane kontaktör kullanmak yerine stop butonunu startla değiştirmek, böylece kontaktör sayısını azlatmak çok daha mantıklı, madem amaç maliyeti azaltmak

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım, site güzel, paylaşmayı seven bilgilendirici eğitici
kısaca güzel bir ortam, bu ortamı sunanlara teşekkür az kalır,söylenecek bir söz bulamıyorum...... saygılar selamlar.................................

:confused::confused::confused:arkadaşlar soru cevap oyunlarını sevenlere bir soruda benden

SORU :

İKİ EV ARASINDA HABERLEŞMEK İÇİN BASİT BİR SİSTEM KURMAK
İSTİYORUZ AMA ELİMİZDEKİ MALZEME KISITLI.

MALZEMELER :
1) İKİ DAİRE ARASINA TEK HAT YETECEK KADAR TEK DAMAR KABLO.
2) İKAZ BUTONU.
3) ZİL.

SİSTEM 220 VE BU MALZEMEYLE SİSTEM ÇALIŞIYOR

Saygılarımla.........

1.Starta basıldığında 1. motor, 15 sn. sonra 2. motor çalışacak. Stoba basıldığında 3. motor çalışacak.20
sn. sonra 3. motor kendiliğinden duracak. Sistem tekrar başlama durumuna arkadaşım önce kontaktörün açık uclarından bobine köprü atacaksın yani mühürleme sonra bobin ucundan çıkıp zaman rölesinin a1 ucuna gireceksin a1 den 2 numaraya köprü atacaksın üç numaradan çıkıp ikinci motorun bobin ucuna gireceksin zaman rölesinide 15 saniyeye ayarlıyacaksın sonra aynı kumanda fazından bitane çıkacaksın birinci kontaktörün kapalı kontağına geleceksin kapalı kontaktan çıkan uc zaman rölesinin a1 ucuna a1den 2 ye köprü atacaksın 1 numaradan da üçüncü kontaktörün bobinine gireceksinonuda 20 saniyeye ayarlıyacaksın işlem tamamdır :D:D:D:D:D:D:D bu da senin anlayabileceğin bir dilde yazdım umarım

1.Starta basıldığında 1. motor, 15 sn. sonra 2. motor çalışacak. Stoba basıldığında 3. motor çalışacak.20
sn. sonra 3. motor kendiliğinden duracak. Sistem tekrar başlama durumuna gelecek. gerekli kumanda devresini çiziniz...
sımdıden tsk. um arkadaslar...

ekts de çizdim,ancak foruma yükleyemiyorum
kumanda devresi için malzeme:
1 stop
1 start
3 kontaktör
2 düz zaman rölesi

ektsde dosyayı kopyalayıp yapıştırmayı bilen varmı,ben arkadaşın dediği örneği çizdim ancak gönderemiyorum

soruda stop butonu ile soruluyo arkadaslar ne pls ne başka bişiy kumanda ile yapılacak ama bu şekilde kimse cevaplıyacak bir kişi yok heralde bu forumda öneri deilde şema gonderirseniz çok sevinirim arkadaslar...

cizimi yollayamiyorum anttigim sekilde sen ciz bak bakalim yapa bilen varmi yokmu.

1-fazi stop butonuna gir(cift yonlu buton) cikisini 2.start butonuna gir(1.start butonu stop butonuyla beraberdir)cikisini 1.kontaktorun bobininine ver onunda ciksini noture ver
2-2.start butonunun giris ve cikisni 1.kontaktorun her hangi acik kontagi uzerinden muhurle.
3-2.start butonunun ciksindan 1.zaman rolesinin bobninine gir onun ciksini noture ver
4-1.zaman rolesinin bobin girisinden gecikmeli kapanir kontagina gir onun ciksini 2.kontaktore ver.zaman rolesini 15 saniyeye ayarla
5-2. butona bastin 1. motor calisti 15 saniye sonra 2.motorda devreye girdi
simdi gelelim senin stop butonuna
1-stop butonun girsinden altindaki start butonunun girisine gir cikisini 2. zaman rolesinin bobinine ver onunda ciksini noture ver
2-2.zaman rolesinin bobin girisinden gecikmeli acilir kontagina gir onun ciksini 3.kontaktorun bobinine gir ciksini da noture ver
3-start butonunun(stop butonunun altinda bulunan)giris ve cikislarini 3. kontaktorun acik kontagi uzerinden muhurle.zaman rolesini 20 saniyeye ayarla
4.stopa bastin 1.ve ikinci motor devreden cikti 3. motor calismaya basladi 20 saniye sonra motor duracak daha onceden 1. ve 2. motorlar durmus oldugu icin ve sistem basa donecek.

guc devresinide sen cizersin artik.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,003
Son üye
ozdekaratas07

Yeni konular

Geri