step motor sürücüsü

herkese kolay gelsin...
bir problemim var arkadaşlar sizlerle paylaşıyorum umarım yardımcı olursunuz....
elimde bir adet deltanın DVP-14SS2T PLC VAR
bunun yanında leadshine marka M542 MODEL bir step motor sürücüsü var
ve bir adette leadshine marka STEP MOTORUM VAR....
ŞİMDİ SIKINTI ŞU; BÜTÜN BAĞLANTILARI YAPTIĞIM HALDE VE PLCDE DE UYGUN PROGRAMI YAZDIĞIM HALDE STEP MOTORU HAREKET ETTİREMEDİM...
acaba nerede yanlış bir işlem yapmış olabilirim? beni aydınlatırsanız çok makbule geçer....:) şimdiden teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
PLC program ve bağlantıların doğru olduğunu kabul edersek (pwm çıkış noktası , genlik katsayıları , kanal seçimi vs vs). Sürücünün parametrelerine girip kaynak frekansın tek kanal ve yön bilgilerinin hangi girişden yapılacağını belirtmen gerekiyor.Ayrıca sürücünün giriş frekans ayarının varsayılan değeri belki de plc nin pwm çıkış limitlerinin dışındadır(Veya tersi)
Kolay gelsin..

M542 manuel olarak sürmek istiyorum bilgisi olan varmı

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Step , dir ve enable sinyallerine ihtiyacınız olacak.Enable ve direction sinyallerini direk verebilirsiniz(5Vdc) Step sinyali için 555 Entegresi kullanabilirsiniz.

Merhaba

Üzerinde
+pul
-pul
+dir
-dir. Var hangi uca 5 v verlcem , 555 kare dalgayı hangi uca baglıcam,

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

dir sinyali direction yani yön sinyalidir.5v veridiğinde bir yöne verilmediğinde ters yöne hareket eder.
555 çıkışlarını pul(puls) sinyaline bağlamanız gerekli.

M542 Step motor bağlantı şekli aşağıdaki resimdeki gibidir... haricen sürmek için yön ve adım bilgisini gönderebileceğiniz bir devreye ihtiyacınız olacak 555 entegresi ile yapılabilen birçok step motor sürücü devresi mevcuttur...

M542-schematic.jpg

Arkadaşlar step motoru plc olmadan, elle manuel olarak çalıştırmak istiyorum. Fakat motor milinde en ufak bir kıpırdama olmadı. Mümkünse bana bunu nasıl yapacağımı izah edebilir misiniz? Yön ve hız önemli değil yeterki motor mili dönsün.

Benim yaptıklarım şunlar;

1-Leadshine marka DC güç kaynağı aldım (SPS705) çıkış olarak 68 VDC veriyor.

2-Leadshine marka step sürücü aldım (M880A)

3-Leadshine marka step motor aldım (86HS85-T) motordan SARI, MAVİ, TURUNCU, KAHVERENGİ, KIRMIZI, SİYAH, BEYAZ ve YEŞİL olmak üzere 8 adet kablo çıkıyor.

4-Ataba marka bir adaptör aldım. Bu adaptörden DC olarak 3, 4.5, 6, 7.5, 9 ve 12 Volt çıkış alınabiliyor.

Bağlantıları ise şöyle yaptım;

1-Güç kaynağının gnd çıkışındaki kabloyu Step Sürücünün GND girişine bağladım.

2-Güç kaynağının V+ çıkışındaki kabloyu da Step sürücünün VDC yazan girişine bağladım.

3-Motorun datasheet sayfasında seri ve paralel olarak iki şekilde bağlanabilir diye yazıyor. Ben seri bağlantıyı seçtim ve ona göre uygun kabloları birleştirdim. Yani;
SARI ile MAVİ kablonun uçlarını birleştirdim ama sürücünün herhangi bir yerine bağlamadım. İzole bant sarıp öylece bıraktım.
Sonra TURUNCU ile KAHVERENGİ kablonun uçlarınıda birleştirip yine onuda sürücüye bağlamadan izole bantla sarıp öylece bıraktım.
Daha sonra sürücü üzerinde bulunan;
A+ soketine KIRMIZI kablonun ucunu bağladım,

A- soketine SİYAH kablonun ucunu bağladım,

B+ soketine BEYAZ kablonun ucunu bağladım,

B- soketine ise YEŞİL kablonun ucunu bağladım.

4- Sürücü üzerinde;

(DIR-), (DIR+), (PUL-), (PUL+), (ENA-), (ENA+) yazılı olan 6 adet soket var.

İlk olarak adaptörden gelen 4.5 Voltluk gerilimin + olan ucunu iki farklı kabloya dağıtıp (DIR+) ve (PUL+) soketlerine bağladım. Geri kalan (DIR-), (PUL-), (ENA+) ve (ENA-) soketlerine hiç bir şey bağlamadım. ve ana güç kaynağına enerji verdim. Motordan çok ince tiz bir ses geldi ve motorun mili sanki kilitlendi. Elimle çevirmeye çalıştım, döndüremedim. Sonra ana kaynaktan enerjiyi kestim.
Bu sefer adaptörden gelen 4.5 Voltluk gerilimi (PUL+) ve (ENA+) soketlerine aynı şekilde bağladım. Diğer 4 sokete yine hiç bir şey bağlamadan tekrar ana kaynağa enerji verdim ama sonuç yine aynı. Motor mili tek bi tık bile kıpırdamıyor.

YAPACAĞINIZ YARDIMLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
IMG-20140125-00983.jpgIMG-20140125-00987.jpgIMG-20140125-00986.jpgIMG-20140125-00988.jpg
Ekli dosyayı görüntüle 86HSxxd.pdf

Gönderdiğin pulse genliğini veya sürücü üzerindeki switch ayarlarından pulse bölme oranlarını değiştirmeyi deneyebilirsin.
Pulse genliğin çok dar ise motor ard arda adım kaçırıyor olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri