Step Motor Sürücülerindeki Pulse/Rev Hakkında

1. Rakamlardada 0r hatası varmı?

2. Dipswiçlerin yandan fotoğrafını çekin.

3. Kaç volt ile besledinizz.

4. .Bir yöne dönerken, motor stop etmeden geriye çevirmeye kalkarsamnız, stepper motor dönemez, .
Keza yüksek hızlarda hemen dönmeye başlamasını isterseniz de aynu durum ortaya çıkar.
Bunlar için Akselerasyon ve Deselerasyon uygulanması şarttır.
rakamalarda sıfır hatası yok. frekans üretici ile step motor sürücünün girişine 15.000 Hz (15bin) bile uyguladım. motor dönüyor. sorun 2000 Hz den sonra terse döndürmek istediğimde titriyor. hatta sürücüyü disable yapıp tekrar enable yapsam bile eğer giriş frekansı değişmediği sürece aynı sorun oluyor. motor titrerken frekansı 2000 Hz altına düşünce motor normal dönmeye devam ediyor.

sürücüyü 24VDC ile besledim.

Akselerasyon, Dekselerasyon işlemini zaten sürücü yapmıyor mu?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
peki ardunio ile bunu yapabilir miyiz?
Evet, kısmen .
16Mhz Arduino ile ve "AccelStepper.h" kütüphanesi ile, hızınızı 1500 RPM e kadar ve Akselerasyonu 600 e kadar yapabilirsiniz.
Daha yüksek akselerasyonlar için Mach3 veya benzeri çözümler kullanabilirsiniz.

Evet, kısmen .
16Mhz Arduino ile ve "AccelStepper.h" kütüphanesi ile, hızınızı 1500 RPM e kadar ve Akselerasyonu 600 e kadar yapabilirsiniz.
Daha yüksek akselerasyonlar için Mach3 veya benzeri çözümler kullanabilirsiniz.
600 dediğiniz 600 rpm mi? bir de 0-600 arası mı? yoksa 600-1500 arası mı?

600 dediğiniz 600 rpm mi? bir de 0-600 arası mı? yoksa 600-1500 arası mı?
Motor Devri, Hız: 0-1500RPM,
Akselerasyon yani hızlanma = Hızın değişimi / Süre . Birimi m/sn2

accel.jpg

rakamalarda sıfır hatası yok. frekans üretici ile step motor sürücünün girişine 15.000 Hz (15bin) bile uyguladım. motor dönüyor. sorun 2000 Hz den sonra terse döndürmek istediğimde titriyor. hatta sürücüyü disable yapıp tekrar enable yapsam bile eğer giriş frekansı değişmediği sürece aynı sorun oluyor. motor titrerken frekansı 2000 Hz altına düşünce motor normal dönmeye devam ediyor.

sürücüyü 24VDC ile besledim.

Akselerasyon, Dekselerasyon işlemini zaten sürücü yapmıyor mu?
Sürücüyü izin verdiği max besleme gerilimi ile besleyip tekrar dener misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri