Step motor kontrol kartı besleme ünitesi.

turgut94

Üye
Selamlar.
Yapmak istediğm bir cnc router için kullanacağım 5,5 amperlik 3 step motora yeterli güçte 40 voltluk besleme yapmak istiyorum.Besleme 40 volt en az 20 amper düşünüyorum.Bunun için swichmode bulmak zor gibi ,trafolu yapmayı düşünüyorum.bunun için ne önerebilirsiniz eğer trafolu yaparsam buna göre şema varmı kondanstör hesapları nasıl oluyor.bu bilgileri nereden bulabilirim.

40 VDC almak istiyorsan (40/2karekök) 28 VAC trafo sardıracaksın. 800 Wattlık yeterli. 4700 mF da kondansatör, 50 A köprü yeterli gelir sanırım. Ama biraz sonra teknik açıklama gelir :)

48V kolayca buluınuyor
İlla 20A şart değil , bir kaç tane kullanabilirsin.
Trafolulardan uzak dur.
Aslında hepsinde varda klasik trafolar ağır olur.
Bunlarda regülasyon yok ise boşta kare kök 2 kadar gerilim yüksektir ve yüke göre değişir.
Yüke bindiğinde noıminal değere düşer .
Şebeke gerilimine çok bağımlıdır ( 170-240 V ac>>> 50-35V )
Dediğin değerlerde regüleli kaynak ise baya duygusal iştir.

Sürücülerin nedir bilmem ama 5.5 A ( Nm ? ) motorlar için özellikle hız düşünüyorsan 40 V kibarca , düşündürücü.

Kazım Abi
Ben uygun fiyatlı olması bakımından trafo kullanıyorum ama sürücülerin max. değeri 50 VDC ise 42-43 VDC lere tekabül edecek şekilde sarım yaptırıyorum.

Bu arada 500 Watt 48 VDC 10 A SMTP fiyatı 118$. Bilginiz olsun turgut94

Kaba bir hesap yapalım kayıplar yok sayalım.
220 V giriş 50V çıkış için :
Çevirme oranı : 220/50 = 4.4
170 V şebekede olağan durumdur TR de.
170/4.4= 38V
240 da çok görülür.
240/4.4=54

Yükseğe göre sardırsan düşükse yüksek devirde motor tırt.
Düşüğe göre sardırsan yüksek girişde sürücü tırt.

Birde trafo nominal yükte nominal çıkış verir ama boşta kesin ufak büyük kondansatör fark etmez giriş geriliminin kök2 kadar fazlası yani sinüs dalganın tepe değerine çıkar ve orada kalır yükü görünceye kadar , gittttiii dilberim sürücü.

Yok olmadı arkadaş , deryayı geç çayda boğul.
ÇokkiloTL para ver cnc yap güç kaynağı abidik gubidik , olmaz öyle şey.

Çay deyince aklıma düştü çaysadım , yeni demliydi buyurun gelin ...

Benim sürücülerin kızarması için şebekede 268 V. olması lazım.Bu kadar da çıkacağını düşünmediğim için uygun geldi bana. Ama düşük voltajlarda 190 ları gördüm. Sürücüler 24-50 VDC arası onda da birşey yok ama motorlarda güç kaybı oluyor haliyle.

Peki Abi 3 adet 4.2 A motor için kaç wattlık yeterli gelir. 3 ü birden tam güç çekmez diye düşünüorum ama hesaplarken 4,2*3*48 = 600 Wattlık mı olmalı. hadi paraya kıyalım smtp alalım da, bunun akşam pazarı oluru ne olur :)

Benim çay 3 şekerli açık bi zahmet :cool:

step motor 86HS85 üzerinde 5.5 amper yazıyor sürücü SD086MB Bu düzeneğe . 500 watt 48 VDC 10 A SMPS Alsam 3adet motor sürebilirmiyim.yoksa her motor için ayrı ayrı 10 Amp smps mi almalıyım?Trafolu yapacaksam bunun için 4700 mf az gelir sanırım .regüle içinde köprü diyot ve kondanstör yeterli olur sanırım.

Ben mesajı yazıncaya kadar siz hesap kitapları yapmışınız bide çay demlemişiniz.Kaldıysa bende içerim.

86HS85 in paralel de 6.8 A, seride 3,4 A. fabrikasyon verilerinde mevcut. 5.5 A ben bilmiyorum. Ayrıca 8.5 nm motor 48 VDC değil max. 80 VDC 7.2 yada 7.8 A sürücü ile olur.

Köprü diyor ve kondansatöre regüle denmez !
Regülatör , sabit çıkış gerilimi var ise söz konusudur.
Bunun için aktif devre elemanlarından müteşekkil devre olmalı.
SMPS (switch mode power suply ) için kolay ama klasik analog devrelerde ciddi ısı kayıplarınız olur ve dediğim gibi çok duygusal olaylardır.

----------------

Evet çalışırken sürekli çekmez ama ama dururken ve full akımda ise evet toplamı akımı çeker.

Burada bir kaç incelik var.
Dururken veya çalışırken örnek 50V - 6 A değerleri çekilmez.
Yani 50*6=300 Watt denmez.
Ancak çok yüksek devirlerde evet 50v/6A ama o da sürekli değil puls lerin dolusu /boşu kadar.

Diyelimki duruyor ve max kilitli.
Ancak motor max akımı ( sürücüden ne ayarladı iseniz) kadar akım akar.
Bu akım 3 V de mi akar 5 V de mi akar ...
Stepler için verilen değerler genelde 5Vdc içindir.
Yani 6A diyorsa bobinleri 5Vdc ye bağladığımızda akan akım...
Ama sürücü kesinlikle 6 A dan fazla yollamaz- bunun içinde pwm il egerilimi ayarlar)
Bu durumda 5V*6A=30Watt :cool: :rolleyes:

SMPS lerden korkmayın çoğunda kısa devre aşırı akım gibi korumalar vardır ve çalışırlar....

Bu arada trafik karıştı bu gece , gönüller bir olsun 3 şekerde var 5 şekerde , buyurun.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri