SORUN---12F675 ile Termokupl okuyup,çıkıştan 0-10V. alabilme

mikrocan

Üye
Merhaba arkadaşlar

PIC ile 2-3 senedir ilgileniyorum. Genellikle 16F877 ve 16F84 ile başladım. PBP ile yazıyorum. Şimdi ufak ve maliyeti düşük olan 12F675 kullandığım bir devrede sorun yaşıyorum. ISIS de çalışan bu devre uygulamada sorun çıkarıyor. Yardımcı olabilecek bir arkadaş olursa sevinirim.

PHP:
' İŞLEMCİ 12F675 KULLANILMIŞTIR. J TİPİ TERMOKUPL'dan 0-10V. ELDE EDİLECEKTİR.
' OPAMP OLARAK LM358 KULLANILMIŞTIR

CMCON = 7 ' disable analog comparator

TRISIO.0 = 1
TRISIO.1 = 0
ADCON0 = %00000000   ' 10 bit çözünürlük için
define adc_bits 8
define adc_clock 3
define adc_sampleus 50

HAM var word
A VAR BYTE
ISI VAR BYTE
GPIO.1 = 0

A=0
        Pause 500
'************************ ANALOG OKUMA ***************************************   
BASLA:
        ADCIN 0,HAM
        ISI=HAM
'************************ ANALOG CIKIS ***************************************
        pwm GPIO.1,ISI,5
        PAUSE 100

GoTo BASLA                    
      End

Devre şemasını da koyarsan daha iyi olacağını düşünüyorum

Merhaba hangi tip termokupl kullanacaksın? Termokupller Lineer değer vermiyor verdiği deger logaritmik oluyor. Yani bunun fonksiyonunu yazmak seni çok uğraştırabilir. En iyisi Max6675 ile spi haberleşerek termokupl okutup çıkışta bir DAC yaparak 0-10 V oluşturmak olacaktır. Bu şekilde hem zamandan tasarruf ederek stabil bir sistem elde edebilirsin.

uygulamada ne sorun çıkarıyor?

Kullanılacak sensörün datasheetini incelediğinizde ısı-gerilim grafiklerinde doğru orantılı olarak artış olmadığını görebilirsin. Bu da normal ADC hesabı yaparak yani doğru orantılı olarak yaptığında hatalı ölçüm yapacağın anlamına gelir.

Merhaba hangi tip termokupl kullanacaksın? Termokupller Lineer değer vermiyor verdiği deger logaritmik oluyor. Yani bunun fonksiyonunu yazmak seni çok uğraştırabilir. En iyisi Max6675 ile spi haberleşerek termokupl okutup çıkışta bir DAC yaparak 0-10 V oluşturmak olacaktır. Bu şekilde hem zamandan tasarruf ederek stabil bir sistem elde edebilirsin.

S.A.
Arkadaşa katılıyorum okumada MAX6675 eğer 0-10 istiyorsanda plc de kullanmayıda düşünüyorsan çıkışına 12 bit DAC olan MCP4821 yada madülü bir şey kullanırsın pic olarakta küçük birşey istiyorsan eğer sana tavsiyem pic16f88.

uygulama devresinde sorun nedir? lm358 in çıkış gerilimini kontrol ettiniz mi acaba, birde ısı yı byte olarak tanımlayıp word olan ham değerini ısı ya eşitlemenizi tam anlayamadım.

uygulama devresinde sorun nedir? lm358 in çıkış gerilimini kontrol ettiniz mi acaba, birde ısı yı byte olarak tanımlayıp word olan ham değerini ısı ya eşitlemenizi tam anlayamadım.

S.A.

Sadece lm358 ile termokupul ölçemezsiniz. Sıcaklığa göre lineer voltaj çıkışı vermez. Nasıl ntc türü sensörler ısıya göre lineer olmayan omaj verirse termokupullarda ısıya göre lineer voltaj vermez. Ha toblo yaparak ve iyi bir opamp devresi kurarsanız yada iyibir formül uygularım derseniz tamam. Gelelim çıkış işine pwm çıkışı ne kadar işinizi görür bilemem nekadar endüstriyel olur size kalmış. Benim tavsiyem sana termokupul için max6675 kullan çıkış içinde 12 bit mcp4821 kullan opamp ile 0-10 v yada 0-20 ma 4-20 ma ister devre dizaynı ile yaparsın ister program olarak mcp4821 yazdırırsın.

Arkadaşlar ilginize çok teşekkürler, şimdilik basit bir merdiven ile işimi çözdüm. Yani dijital çıkışlardan 8 bit analog aparak çözdüm. Muratmert4 arkadaşımın tavsiyesine uyarak büyük ihtimal mcp4821 ile çizime geçicem. Şimdilik programı tam ayarlamaya çalışıyorum.Resim koymayı denedim beceremedim:)) halen uğraşıyorum,başarabilirsem resimde koyacam.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri