Sonunda ÜAK da Mühendislik Tamamlama Kabul Edildi. Hayırlı Uğurlu Olsun

Haklısınız sayın durceylan tamamlama kredilerine baktığımız da fakültede aldığım derslerin aynısı tekrar verilcek bu garip bir durum

İşte Türkiyedeki eğitim sistemi !!!! Madem teknik öğretmenlerde mühendis olabilecek o zaman neden Teknik öğretmenlik diye bir bölüm var ? Herkez mühendis olsun isteyen gitsin mühendislik yapsın isteyen gidip öğretmen olsun.

sayın ferrel maalesef istememize rağmen gidemedik mevcut kısıtlamalardan dolayı Meslek lisesine gittiğimiz için puanlarımız müthiş derece kesiliyordu mühendislik tercihlerinde bundan dolayı bizim için en iyi olan yerlere Teknik Eğitim fakültelerine gittik.Ve dikkat edilirse Teknik Eğitim fakültelerinin müfredatının mühendilik fakültelrinden de çok farkı olmadığı görülür.Bu yüzden Mühendilik ünvanı piyasada gerçek manada ve tram yetişmiş mühendislerin olmasını sağlayacaktır.

sayın ferrel maalesef istememize rağmen gidemedik mevcut kısıtlamalardan dolayı Meslek lisesine gittiğimiz için puanlarımız müthiş derece kesiliyordu mühendislik tercihlerinde bundan dolayı bizim için en iyi olan yerlere Teknik Eğitim fakültelerine gittik.Ve dikkat edilirse Teknik Eğitim fakültelerinin müfredatının mühendilik fakültelrinden de çok farkı olmadığı görülür.Bu yüzden Mühendilik ünvanı piyasada gerçek manada ve tram yetişmiş mühendislerin olmasını sağlayacaktır.
Siz mühendis olmazsanız piyasada sanki gerçek manada mühendis olmayacak
bir de hep aynı bahane meslek lisesinde puan kestiler.O zaman niye anadolu lisesine gitmedin çünkü puanın yetmiyordu çünkü o zamanlar çalışmadın sonra da ben meslek liseliyim puanımı kesiyorlar bence kesmeleri de gerek çalışaydın gideydin anadolu lisesine o zaman çalışmadın çok mühendislik istiyorsan her şarta rağman çalışıp kazanabilirdin bu forumda meslek lisesi çıkışlı mühendisler de var

Siz mühendis olmazsanız piyasada sanki gerçek manada mühendis olmayacak
bir de hep aynı bahane meslek lisesinde puan kestiler.O zaman niye anadolu lisesine gitmedin çünkü puanın yetmiyordu çünkü o zamanlar çalışmadın sonra da ben meslek liseliyim puanımı kesiyorlar bence kesmeleri de gerek çalışaydın gideydin anadolu lisesine o zaman çalışmadın çok mühendislik istiyorsan her şarta rağman çalışıp kazanabilirdin bu forumda meslek lisesi çıkışlı mühendisler de var

Milyon defa anlatıldı, bir kez daha kalın çeperlerinizden beyninize ulaşması temennisiyle tane tane anlatacağım.

cümle cümle yanıtlayarak, anlatayım.

-Biz mühendis olmazsak piyasada gerçek manada mühendis olup olmaması aslında çok umrumuzda değil. Hali hazırda boşluğu dolduruyoruz zaten.
-Bahane değil meslek lisesinden puan kestiler.
-Kendi adıma, anadolu lisesine gitmedim, çünkü gitmek istemedim. Sınava girdim, teknik programlı lise seçtim, çünkü donanımlı bir mühendis olmak istedim. Ayrıca teknik programlı liseye de sınavla girdim. Puanımla anadolu lisesine de gidebiliyordum.
-Lisede öğrenciyken 28 şubat geldi ve bize dediler ki siz mühendis olamazsınız, düz liseye de geçemezsiniz.
-Mühendis olmak için çok çalıştım, ÖSS de ilk % 0,8 lik başarı dilimine girdim yine de hiç bir mühendislik programına girmeye yetmedi, full çekseydim de yetmeyecekti. üstüne biraz soru eklemem gerekecekti.

Daha da anlamıyorsan neden senin değil de benim mühendis olmam gerektiğini anlatabilmek için okuyucalara iyi bir örnek olacaksın. İyi ki yazmışsın.

[MENTION=102302]MEA[/MENTION] sözlerine önce dikkat etmeyi öğrenip sana nasıl saygıyla yazılmışsa öyle de cevap vermesini öğren.asıl sırf sen böyle bir cevap verdiğin için mühendis olmamalısın.İkincisi 2009 da üye olmuşsun 4 yılda 7 mesaj yazmışsın yani yılda yaklaşık 2 mesaj yazıyon o da sana karşı değil Miryo adlı kullanıcın mesajına karşılık verilen bir cevaba oluyor.3. olarak ise; burada 28 şubat mağduru meslek lisesi çıkışlı mühendislerin olduğunu hatırlatmak isterim.Ama tabi sen müh. kazanmışsındır da gitmemişsindir belki de

Mühendisliğin bir değeri kalmadı. Artık 3 soru çözen bile adam mühendis olabiliyor. En ufak bir iş ilanına yüzlerce başvuru hatta deneme süresi bedava çalışmayı kabul edecek mühendisler bile var ve bu sayı artacak. Zamanında imam hatiplerinin önünü tıkamak için yapılan saçma sapan insanlık dışı bir karar ile tüm meslek liseleri okuyanı zarar gördü. Adam eğer sınavda soruları yapıp mühendisliği kazanabiliyorsa veyahut tıp yada eczacılığı kazanıyorsa hangi bölüm olursa onun hakkı odur. Katsayı saçmalığı çoğu kişiyi etkiledi. Buraya kadar eyvallah ama derseniz tam bir mühendislik eğitimi için meslek lisesine gittim, o zaman bu olayı sulandırmak olur. Hiç kimse tam doktorluk için hasta bakıcılık yada hemşirelik okumaz. Ülke piyasasında mühendisten daha çok montaj ve uygulamaya yönelik ara elemana ihtiyaç olduğundan, mühendislerden bu konularda bilmeleri istenir.Bu sebeple teknik lise çıkışlı olmanın avantajı olur. Hatta bazı işlerde meslek liseli mühendis ister, o işlerin hiç biride mühendislik bilgisi gerektirmez. Bunu anlayabilmemiz için olaya geniş açıdan bakmamız gerekir. TV lerde gördüğümüz en ünlü cerrah iğne yapmayı bilmediğini söyledi, bu cerrah şimdi işini bilmeyen diyebilir miyiz? Şu anda ismi bilinen büyük holdinglerde üst düzey çalışan mühendislerin nerdeyse tamamı meslek liseli çıkışlı değildir. Bu adamlar kötü mühendis mi? Haklısınız piyasada çoğu işler montaj seviyesinde olduğu için meslek liseli tabanlı kişiler piyasa için daha uygundur.

Bi başka konuda öyle bir hava esti ki, sanki meslek liselerin tamamı birer dahi hepsi mühendis olacaktı, devlet önünü kesti. Bu oran %10 nu geçmez. Hatta 1997 yıllarında o zaman her yerde fakülte yoktu, mühendislik kazanmakta zordu bu oran %2 yi bile zor bulurdu. Kusura bakmayın bir çok meslek liseli mezun gördüm dört işlemde zorlanan, en temel konuları dahi bilemeyen kişilerdi. Aileri bu pek okuyamayacak bari bir sanatı olsun diye meslek liselerine gönderilmişti.

Bu tür uygulamaların amaçı, daha doğrusu herkesi mühendis yapalım davası bazı mesleklerde biriken işsizliği başka alana kaydırmak, işsizliği bir nevi sanal olarak düşürmektir. Öğretmenin işsizi göze batar, mühendisin işsizi göze batmaz.

Arkadaşlar, Mühendislik tamamlama ile ilgili uygulanması ile ilgili açıklama yapılacaktı. bu açıklamanın ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgisi olan var mı?

yahu daha bişey yok ortada.Hep laf başka bir icraat gördunuzmu.Ayrıca sayın yelek gazi tefe gittiğim puandan daha düşük puan alan arkadaşlarım inşaat mühendisi oldular.BEnde çok liseli gördüm 4 işlem özürlü.Böyle kıyaslar yapmayın.Sanki tüm liseliler üstün eğitim alan dehalarmış gibi...

Össdeki başarı ise mühendis,doktor ,avukat olmaktaki kriter tef mezunları öss de başarılı oldukları halde tef e mecbur edilenlerdir.Bu insanların yeterliliklerini sorgulamak ahmak işidir.Halbuki emo ve buna benzer kurumlar biyerlerini yırtmasaydıda 20 küsür yıldır uygulanmayan kanun(sınav ile tamamlama eğitmi) uygulanıyor olsaydı muhtemelen başka yerlerde olurduk.

Bence artık şu olgunluğa kavuşmak gerekir.Alınan eğitimin içeriği,haketmek veya haketmemek,yetki vs gibi konularda biribirini yemek bu iki mesleki alanın insanlarına yakışmıyor.
Ortada bır haksızlık vardır buda düzenmesı planlanan bır sınavı kazanan arkadaşların 1 yıl daha okuması ile hakedecekleri yetki belgesini almarı ile ortadan kaldırılacaktır DENIYOR(yapalarsa tabi..)Kaç mezun işini gücünü bırakıp sınavdı okuldu hocaydı uğraşabilir.

Çıkması umulan bu tasarı son bır kaç yıl içinde teften mezun olmuş arkadaşlardan sınavı geçenlere yarar.Çoluk çocuğa karışmış geçim derdine düşmüş insanların istesede yapamayacağı bişey bence...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri