Smps Arızası Yardım

ercanatnr

Üye
Merhaba resimde elektrik gidip gelmesi sonucu arızalanmış bir Next YE-2000X PLUS uydu alıcısının smps kartı var. Bu kartı elime ilk aldığımda resimdeki 4 bacaklı entegresi parçalanmış ntc de aynı şekilde parçalanmış haldeydi ayrıca 2A lik cam sigortasıda atmıştı. Arızalı olan 4 bacaklı entegre Ntc ve cam sigortasını değiştirdim tekrar fişe taktım ve sigortası tekrar attı. Bu seferde girişteki 4 adet yan yana diyotları söktüm ölçü aleti ile baktım arızalı olduğunu gördüm . Onlarıda değiştirdim fişe tekrar taktığımda ne sigorta attı nede cihaz çalıştı. Sorun başka nerede olabilir.
1452368848629.jpg
1452368862736.jpg
1452368874184.jpg
1452368885206.jpg

Son düzenleme:
Büyük kapasitörde 300 - 310 volt var mı?

Diyotlar ve ntc yi değiştirdiğinize göre voltaj olmalı. Var ise 5LO38 smps trafosunu anahtarlamıyor olabilir. Bir diğer sorun optokuplör çıkış voltajını görmüyorsa entegre kendini kapatıyor olabilir.

Trafonun düşük voltaj tarafındaki diyotları kontrol ettiniz mi?

Diyotlar ve ntc yi değiştirdiğinize göre voltaj olmalı. Var ise 5LO38 smps trafosunu anahtarlamıyor olabilir. Bir diğer sorun optokuplör çıkış voltajını görmüyorsa entegre kendini kapatıyor olabilir.

300 310 volt varmı ona bakmadım 5L038 i yeni değiştirdim. Optokuplor çıkış voltajını görüp görmediğini nasıl test edebilirim. Entegrenin karşısında diyot var onu mu kastettiniz düşük voltaj diyotu olarak resim üzerinden tarif ederseniz sevinirim.

Az önce baktım kondansatörde 325 volt var. Ayrıca entegrenin karşısındaki entegreye yakın olan diyotu söktüm ölçü aleti ile baktım sağlam. Optokuplorü devrede gösterirseniz onada bakarım

ent start alması için yalnış hatırlmıyorsa 330 k seri dirençlere bakve 47 mf ayağında voltaj 12-18 volt olmalı o da varsa çıkışta geri beslemeyi sağlıyan 5v üzerindeki 2200 mf elkoyu değiştir . Yine yoksa aldığın 5l0380 bozuktur pıyasada sahteleri var.Birde takmadan 100mf 400v kond boşalt boşaltmassan takmadan ent bozulur . Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri