On/Off Sistem Arıza

redskymuscular

Katılımcı Üye
Merhaba,

Defter üretim tesisimiz envaterinde bulunan spiral takma makinasının arızası için önerilerinizi rica ediyorum.
Operatör arkadaş makineyi kapatıp ertesi gün açmaya kalktığında bir hayli uğraşıyor. Sistem bir türlü hazır konumuna geçmiyor. Arkadaşımız da çareyi hiç kapatmamakta bulmuş. Dün kapatalım sorunu görelim dedim. Sabah aslına bakarsanız bizi uğraştırmadan açıldı. Ama bu kapatma korkusu genel olarak cihazlarda görülebiliyor. Ben de konuyla ilgili panodan olabilir veya projeden olabilir sisteme nereden başlamalıyım? yarın tekrar deneyeceğiz sistem açılmaz ise pano içerisinde söz gelimi "güç kaynağınız devreye girmiyor" ya da "sensör pozisyonunu bulmuyor" gibi fikirler üzerinden tartışmak isterim. bu tarz arızalar yaşayan arkadaşlar arızaya nereden başlamaktalar?.

teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Nasıl bir arıza oluyor?Power suplly enerjimi gelmiyor?Yoksa power suplly enerji geliyorda sistem start mı almıyor?

start almıyor. herşey normal ama start a basılmasına rağmen, hareket yok

Moderatör tarafında düzenlendi:
Makine bir hata veya alarm vermiyorsa start butonunu kontrol edin sonra start butonu kablosunu kontrol edin.Kablo da kırık olabilir!Sonra röleleri kontrol edin çünkü bir çok röle zamanla kontakları geçirmez olur!Başıma çok geldi bir keresinde tam 2 saat bir röle yüzünden makine ile uğraştım.Startta basıyorum röle çekiyor ama makine devreye girmiyor!Röle çektiği içinde aklıma röleye bakmak gelmiyor.Sonra kabloları ölçü alteiyle tek tek kontrol ettim ve gördüm ki röle çektiği halde kontak geçirmiyor(röle çekiyor ama kontak yapışmıyormuş)Röle çıkardım ve yenisiyle değiştirdim yeni röle kullanınca makine normale döndü!

Bugün sabah tekrar denedik. Defalarca açtık kapattık en sonunda sistem çalışmaya başladı. Hata simgesine katologdan baktığımda simgenin "control voltage on / off symbol" olduğunu tespit ettik. Sistemin kontrol voltajını aldırmayan, kapatıp açtığımızda aldıran sizce hangi devre elemanı olabilir?

Ana kontaktör vardır start verdiğinizde çeken o kontaktörü ve onu çektiren röle ve kabloları kontrol edin ayrıca start buton kontağınıda

yardimci röleleri kontrol etmenizi tavsiye ederim tozlanma veya benzeri bir kirlilik kontaklari gecirmeme gibi problemler olabilir

plc haberleşme elemanı; profibus arızalı olduğundan yaşıyormuşuz problemi. SİPARİŞ verdik değiştirip tekrar deneyeceğiz tüm bilgiler iç.n çok teşekkür ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri