Simetrik Besleme

beenwew

Üye
Merhabalar,
Bir EMG devresi için 9V simetrik beslemeye ihtiyacım var. Elimde 1 adet 9V bir adet 12V adaptör var. 12V adaptöre 1 ve 3k direnç bağlayarak 9V a düşürüyorum. Buraya kadar sıkıntı yok ancak simetrik beslemeyi yapıp devreye bağladığımda 12Vluk adaptör tarafından almam gereken 9V, 6V a düşüyor. Yani benim bağladığım 3k direnç sanki 1k imiş gibi davranıyor ve gerilimi ikiye bölüyor. Bunun sebebi ne olabilir yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• IMG-20220329-WA0005.jpeg
    IMG-20220329-WA0005.jpeg
    159.4 KB · Görüntüleme: 14
Merhabalar,
Bir EMG devresi için 9V simetrik beslemeye ihtiyacım var. Elimde 1 adet 9V bir adet 12V adaptör var. 12V adaptöre 1 ve 3k direnç bağlayarak 9V a düşürüyorum. Buraya kadar sıkıntı yok ancak simetrik beslemeyi yapıp devreye bağladığımda 12Vluk adaptör tarafından almam gereken 9V, 6V a düşüyor. Yani benim bağladığım 3k direnç sanki 1k imiş gibi davranıyor ve gerilimi ikiye bölüyor. Bunun sebebi ne olabilir yardımcı olabilir misiniz?

Bunun nedeni devrenin iç direnci. Normal dirence paralel geldiği için direncin toplam eşdeğer direnci değişiyor.

Bu şekilde 12 volt bir adaptorden simetrik 2 x 9 volt elde edemezsiniz.

Bunun nedeni devrenin iç direnci. Normal dirence paralel geldiği için direncin toplam eşdeğer direnci değişiyor.

Bu şekilde 12 volt bir adaptorden simetrik 2 x 9 volt elde edemezsiniz.
Elimde 2 adet adaptör var zaten 1 adet 9V 1 adet 12V.
Anladığım kadarıyla sizin dediğiniz gibi iç direnciyle alakalı bir sıkıntı oluşuyor. Sorunu şu şekilde çözdüm attığım resimdeki R1 direnci yerine bir pot bağlayarak oradaki direnci değiştirdim ve deneyerek 9V'u yakalamış oldum devre sıkıntısız çalışmakta.
Not: 3k lık dirençle oynadığımda max 8V'a kadar çıkıyordu.

Elimde 2 adet adaptör var zaten 1 adet 9V 1 adet 12V.
Anladığım kadarıyla sizin dediğiniz gibi iç direnciyle alakalı bir sıkıntı oluşuyor. Sorunu şu şekilde çözdüm attığım resimdeki R1 direnci yerine bir pot bağlayarak oradaki direnci değiştirdim ve deneyerek 9V'u yakalamış oldum devre sıkıntısız çalışmakta.
Not: 3k lık dirençle oynadığımda max 8V'a kadar çıkıyordu.

Siz iki adaptorle 2 x 9 volt kaynak üretmek istiyorsanız size daha sağlam yöntem öneririm. 12 volt araptor cikisina 7809 voltaj regulatoru takın. Çıkışı sabit 9 volt olsun. Sonra bu çıkışı diğer 9 volt araptorle kullanın.

Pot yada direncle cikistan farklı akımlar çekmek istediğinizde voltaj sabit kalmaz. Siz cikistan kac amper çekmeye çalışıyorsunuz çıkışa ne bagli?

Forum istatistikleri

Konular
128,302
Kullanıcılar
450,141
Son üye
Rmzn44

Yeni konular

Geri