Sigorta Panosu Yağmur Suyu Alıyor

Shift_123

Üye
Merhabalar,

Ekteki görsellerde görüldüğü üzere sigorta panomuz şiddetli yağmur sonrası su almaya başladı. Gece vakti olduğu için elimden geldiğince bu şekilde ( çok riskli ama suyun önüne geçtik ) bir koruma yaptım. Asıl sormak istediklerim ;

1- Suyun gelme nedeni, çatı katından mı ? yoksa merdivenlerde biriken suyun duvar içine çekilmesinden mi kaynaklı olabailir.
2- Kaçak akım su almıştı, söktüm ve saç kurutma ile bir nebze suyunu aldım. Kullanım ömrü su ile temas etmesi halinde sona mı eriyor ?
3- Sigorta seçimlerininde yanlış olduğu aşikar , Panonun farklı bir yere taşınması söz konusu olabilir mi ?

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG20231125145345.jpg
    IMG20231125145345.jpg
    305.5 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG20231125143925.jpg
    IMG20231125143925.jpg
    270.2 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG20231125155732.jpg
    IMG20231125155732.jpg
    238.6 KB · Görüntüleme: 39
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Daire en üst katında sanırım..oradaki fiziki durumu bilmediğim için birşey diyemem ama çatı izolasyon bozukluğunda tabliye borularına su girdiğini biliyorum..Pano yerinin değişimi sorunu çözmez.İçindeki nem kurursa kak vazifesini yapar diye düşünüyorum.

Daire en üst katında sanırım..oradaki fiziki durumu bilmediğim için birşey diyemem ama çatı izolasyon bozukluğunda tabliye borularına su girdiğini biliyorum..Pano yerinin değişimi sorunu çözmez.İçindeki nem kurursa kak vazifesini yapar diye düşünüyorum
Cevabınız için teşekkür ederim. Giriş üstü dairemiz, üst katlardan bu yönde şiakeyet duymadım. Çatı izalasyonu gözden geçireceğiz. Aydınlatmalar kapalı olmasına rağmen pır pır ediyordu, şuan etmiyor. Sanırım nemli olmasındandı.

İşten anlayan acil elektrikci çağırmanız .
Tesisatınız trifaze daha çok önem taşıyor .
Su ve diğer sorunlarınızı çözsün .
Elektrikci çağırmışken C tipi siğortalarınızıda B tipi ile değiştirsin .
Kablolarınız kesitinin değerini geçmeyecek şekilde siğorta takılması .
1.5 mm2 kablo aydınlatma devreleri
2.5 mm2 kablo priz devreleri
Siğorta bağlantıları kablosunun daha kalın kablo kullanılması .
Faz dağılımınada dikkat etmeniz . ( Her faz eşit amper yükler )

İşten anlayan acil elektrikci çağırmanız .
Tesisatınız trifaze daha çok önem taşıyor .
Su ve diğer sorunlarınızı çözsün .
Elektrikci çağırmışken C tipi siğortalarınızıda B tipi ile değiştirsin .
Kablolarınız kesitinin değerini geçmeyecek şekilde siğorta takılması .
1.5 mm2 kablo aydınlatma devreleri
2.5 mm2 kablo priz devreleri
Siğorta bağlantıları kablosunun daha kalın kablo kullanılması .
Faz dağılımınada dikkat etmeniz . ( Her faz eşit amper yükler )
Daha önceki konumda da şohben sorunum mevcuttur. Bir ay dayanmıyor sürekli yanıyordu. Tesisatı komple gözden geçirip revize yaptıracağız. Buradaki mesajlarınızı ve önerilerinizi not alarak Elektrikçiye yönlendirme yapacağım. Teşekkürler.

Daha önceki konumda da şohben sorunum mevcuttur. Bir ay dayanmıyor sürekli yanıyordu. Tesisatı komple gözden geçirip revize yaptıracağız. Buradaki mesajlarınızı ve önerilerinizi not alarak Elektrikçiye yönlendirme yapacağım. Teşekkürler.

Geçmiş olsun .

Şohben de işine içine giriyorsa .

Ana hattan itibaren kablolar hesaplaması yapılarak kablo seçimi ve siğortaların değişimi .
Forumdan şohben için veya int internetten bilğiler edinmeniz .
Siğorta kutusundan şohben tesisatı için direk hat çekilmesi vb .
Topraklama ve kaçak akım röleleri kontrolu ( test cihazları ile )
Kaçak akım röleleri öncesi ana siğorta .
Şohben monofaze ise faz dağlımına dikkat edilmesi .
Extra tesisat maliyet ( şohbene özel kaçak akım koruma rölesi gibi . )

İlk önce bu su işini çözmeniz .
Ana hat kablosuna ( kablo girişi yerinden ) U şeklini vermek .
Dam direği varsa önlem almak .
Bilinmezler var . ( en iyi çözüm görerek yerine çözümü )

Kolay gelsin . Sağlıcakla ...

Geçmiş olsun .

Şohben de işine içine giriyorsa .

Ana hattan itibaren kablolar hesaplaması yapılarak kablo seçimi ve siğortaların değişimi .
Forumdan şohben için veya int internetten bilğiler edinmeniz .
Siğorta kutusundan şohben tesisatı için direk hat çekilmesi vb .
Topraklama ve kaçak akım röleleri kontrolu ( test cihazları ile )
Kaçak akım röleleri öncesi ana siğorta .
Şohben monofaze ise faz dağlımına dikkat edilmesi .
Extra tesisat maliyet ( şohbene özel kaçak akım koruma rölesi gibi . )

İlk önce bu su işini çözmeniz .
Ana hat kablosuna ( kablo girişi yerinden ) U şeklini vermek .
Dam direği varsa önlem almak .
Bilinmezler var . ( en iyi çözüm görerek yerine çözümü )

Kolay gelsin . Sağlıcakla ...
@arkaplan Merhabalar, konu üzerinden biraz zaman geçti kusura bakmayın.

- Su sorununu çatı katından izalasyon ile halletik şuan için panoya su gelmedi.
- Sigorta tipleri için " B " tip sigorta değişimi olmasını istediğim 3 ayrı elektrikci de gereğinin olmadığını Şohbenin yanmasını KİREÇ suyuya bağladılar.
- Haliyle bende boşuna servis ücreti vermemek adına ektei sohbeni kendim taktım. Alırken de kireç önleyici gözüken aparatı aldım. ( Bağlantı banyoda bulunan priz altından yapıldı. )
- Sormak istediğim ; panomuzda bulunan C tipi sigortarları üzerinden yazan değer karşılığında B tipi alıp taksam sorun olur mu ?

-

Ekli dosyalar

• testtt.jpg
    testtt.jpg
    153.6 KB · Görüntüleme: 12
Geçmiş olsun .

Son düzenleme:
Merhabalar, aynı dert bende var. Elektrikten hiç anlamıyorum. Ve aslında korkuyorum da normal olarak. Kısaca her şeyi anlatayım. Yardımlarınızı bekliyorum.

İşim dolayısıyla bir otelin kışlık tadilat işlerini yapıyoruz. Kaldığım oda üst katta ve yağmurdan dolayı elektrik panosunun içine su damlıyor. Dakikada ufak bir iki damla gibi. Otel odası kartlı sistemdi ve rölede cızırtı vardı. Bir şey olmayacağını söylediler ama röle yandı aynı gün. panonun altındaki enerji kartı takılan yeri yeri söktüler ve oranın da ıslandığını gördük. Bu yüzden rölenin yandığını ve şalterin attığını söylediler ve kartlı sistemi iptal ettiler ve o kısımdaki kabloları tamamen söktüler. Sorun olup olmayacağını Sorduğumda yapan kişi bir sorun olmayacağını ve nötr iptal ettiğini söyledi. Açık kabloları bantladı panodaki. Ama gelen suyu kesmek için uğraşmadı ve zaten sanırım kolay değil.

Bir sorun yaşar mıyım? Ne yapmam gerekiyor. Şalterleri ahşap sopa ile kaldırıp indiriyorum kullanacağım zaman. Korktum açıkçası. Bir tanıdığım zemine dikkat et zeminden çarpmasın dedi. Zemin parke ama ister istemez ıslanıyor arada. Dün telefonumu şarja taktığımda normalden çok geç şarj ettiğini gördüm. Lütfen cevap yazarsanız çok sevinirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri