Siemens Gerçek Zamanlı Süre

Iskov

Üye
Merhaba,
Bir projede ünite izleme ekranı yaptım. Bu ekranda ünitenin çalışma süresini görmek istiyorum ama Scada ekranımda saatini ayrı dakikasını ayrı gösterecek.

Aynı zamanda, ben sistemde son 1 saatin çalışma süresini öğrenmek istiyorum. Örneğin 12.54 ve 13.45 saatleri gibi düşünebilirsiniz.

Bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    5.1 KB · Görüntüleme: 13
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba,
Bir projede ünite izleme ekranı yaptım. Bu ekranda ünitenin çalışma süresini görmek istiyorum ama SCADA ekranımda saatini ayrı dakikasını ayrı gösterecek.

Aynı zamanda, ben sistemde son 1 saatin çalışma süresini öğrenmek istiyorum. Örneğin 12.54 ve 13.45 saatleri gibi düşünebilirsiniz.

data type'ını time yapınca olması lazım diye hatırlıyorum

Merhaba,
Bir projede ünite izleme ekranı yaptım. Bu ekranda ünitenin çalışma süresini görmek istiyorum ama SCADA ekranımda saatini ayrı dakikasını ayrı gösterecek.

Fonksiyon blok içinde 1sn'lik timer ile yapılabilir.
Timer çıkış verdiğinde saniye değişkenin 1 artar. Timer çıkışı aynı zamanda kendi enable'ını da keser.
saniye değişkeni 60 olduğunda dakika değişkeni 1 artar. (saniye değişkeni sıfırlanır)
dakika değişkeni 60 olduğunda saat değişkeni 1 artar.(dakika değişkeni sıfırlanır)
Fonksiyon enable'ınıa da ünitenin çalışma sinyalini atarsanız bu şekilde süreyi saat, dakika, saniye cinsinden tutarsınız.

gerçek zaman blokları var onları ayarlayıp yapabilirsin zor değil plcnin zamnını okuyorsun bir data bloğa yazıyorsun
sonra ordan kullanıyorsun
sonra plcnin rtc kullanıyorsun
yazıyorsun
start aldımı o anki zamnı yollarsın durdumuda oanki zamnı yollarsın
çıkar meydana

Teşekkür ederim. Dediklerinizi yapmıştım ve istediğim sonucu aldım.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri