sesle çalışan devre hassasiyeti

wolf-4503

Üye
s.a.
ustalar sesle çalışan aşağıdaki devreyi yaptım.yaklaşık 1mt. den parmak şıklatmayı algılıyor gelgelelim konuşma ve diğer seslere duyarsız.20-30cm den bebek ağlamasını algılamasını istiyorum.

ses-ile-bir-sure-calisip-duran-motor-devresi.png

kullandığım mikrofon görünümü elektret mi kapasitif mi?bilmiyorum.eski sabit telefondan sökmüştüm.

Hayırlı olsun sanırım bebek beşiği yapmaya çalışıyorsun, mic amfi veya spy ear devresi yap bununla birşleştir, ilk önce mike giden direnç ve kond değerleri de biraz düşür dene.

teşekkür ederim, r ve c lerle baya oynadım hatta pazar günümün yarısını aldı benden.konuyu açtıktan sonra da biraz araştırma yaptım.mikrofonun önündeki dirence paralel bir kondansatör bağlantılı bir devrenin sesi epey uzaktan aldığı yorumu bulunan bir devreye rastladım.yarın nasipse denicem

bu devreyi röle ile gece lambasına bağlayabilir miyim ? birde pot bağlamak istesem bu devreye nasıl bağlayabilirim

elbette hassasiyeti sizin için yeterliyse motor yerine 6 V röle bağlayıp herhangi bir alıcı çalıştırabilirsin.pot bağlamaktaki amacın yanma süresini ayarlamak içinse devredeki 3,3 uf 16V kondansatörün değeri motorun ( ya da rölenin) çalışma süresini belirliyor. daha uzun çalışma icin kondansatör değeri arttırılmalı 10 uf ile yaklaşık 20 sn. calışıyor.

elbette hassasiyeti sizin için yeterliyse motor yerine 6 V röle bağlayıp herhangi bir alıcı çalıştırabilirsin.pot bağlamaktaki amacın yanma süresini ayarlamak içinse devredeki 3,3 uf 16V kondansatörün değeri motorun ( ya da rölenin) çalışma süresini belirliyor. daha uzun çalışma icin kondansatör değeri arttırılmalı 10 uf ile yaklaşık 20 sn. calışıyor.
Devreyi sonuçlandırdın mı, netice nedir memnun musun?

Özelden atmıştım onlar iş yaptı mı, gerçekleştirmedin mi? yoksa yine kişileri mi karıştırdım?

Özelden atmıştım onlar iş yaptı mı, gerçekleştirmedin mi? yoksa yine kişileri mi karıştırdım?
yok ustam kişiler karışmadı, netten de tavsiye ettiğin şekilde baktım, bir tez çalışması oldukça kapsamlı ve detaylı denk geldi.engelliler için belli seslerin frekansları incelenmiş ve (aç kapat gibi) ve bu seslerle çalışan bir devre yapılmış.benim ekleme yaptığım basit devre de kazancı arttırıyor.hatta ses çıkartmadan mikrofona elimi yaklaştırdığımda bile devre çalışıyordu :) ama gel gelelim bir bebeğinki gibi garip seslere bunun yarısı kadar hassas olmadı.sinirlerim bozuldu tamamen söktüm devreyi.acaba mikrofondan mı kaynaklaniyor diye iki mikrofon değiştirmiştim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri