SERVO MOTOR İLERİ SONRA GERİ SORUSU

Arkadaşlar

lütfen yukarıdaki sorunun aynısı benim içinde geçerli. boyle bir komut dizini hazır olan bir program veremezmisiniz geliştirmesini yine biz yapsak. emeğinize şimdiden teşekkür ederiz

saygılar
cuneyd

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Eğer İzmir'deyseniz. Ben size yardımcı olabilirim. Delta plc ler ile servo çalışmlarım var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
En temel anlamda şöyle düşünün. (DVP28SV baz alınmıştır.)
Bir komut ile 12000pulse ileri, başka bir komutla 15000pulse geri. (hız 50kHz)

LD M0
DDRVI K12000 K50000 Y0 Y1
(pozisyon tamamlandığında M1029=ON olur)

LD M1
DDRVI K-15000 K50000 Y0 Y1

Yani her adımınızı komut verebileceğiniz ilgili pulse komutları ayrı ayrı yazılıp, çalıştırılırıp bir ana program tarafından işletilebilirler.
Bir programda aynı anda kullanmadığınız sürece o kanala ait birden fazla pulse pozisyonlama komutu kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

En temel anlamda şöyle düşünün. (DVP28SV baz alınmıştır.)
Bir komut ile 12000pulse ileri, başka bir komutla 15000pulse geri. (hız 50kHz)

LD M0
DDRVI K12000 K50000 Y0 Y1

LD M1
DDRVI K-15000 K50000 Y0 Y1

Yani her adımınızı komut verebileceğiniz ilgili pulse komutları ayrı ayrı yazılıp, çalıştırılırıp bir ana program tarafından işletilebilirler.
Bir programda aynı anda kullanmadığınız sürece o kanala ait birden fazla pulse pozisyonlama komutu kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

merhaba yukarıdaki programda pozisyon tamamlandığında M1029=ON lur demişsin aynı durum TECO plc lerdede geçerlimi çünkü komutlar ve kullanımları aynı ama teco plclerde bu şekilde işlem tamamlandı bilgisi veren bir bit varmı.
teşekkürler kolay gelsin

brhm126 merhabalar , pozisyon tamamlandı kontakları , pals tamamlandı = Y000 : M8147 ON , Y001 : M8148 ON.
M8145 Y000 pulse output stops
M8146 Y001 pulse output stops
M8147 Y000 pulse output monitoring (busy/read)
M8148 Y001 pulse output monitoring (busy/read)

Ayrıcana teco plc nin Teco PLC Tp03 serisi ana cpu ve genişleme üniteleri -teco plc tp03 linkteki Operationg manual for teco plc / teco plc başlangıc klavuzu (pdf) manualinde Special relay kısmında göstermekte. ve TECO | PLC Controller | TP03 Serisi PLC | TP03 PLC - TP03-20HT-A - Otomasyon Ürünleri linkteki teco_plc_controller_tp03_TP03_Instruction_Manual.pdf bu manualda komutları açıklamalı olarak göstermekte.

sayın heradam eğer 10 khz puls cıkısı size yeterli ise 14 ss ilede yapabilirsiniz.sadece burada ılk once belli hızda örnegin 20 tur döneceksiniz
bunun tamamlandıgını kontrol edeceksiniz.o işlem bittikten sonra 2.plsy komutunu yazacak vede bu komut esnasında y1 cıkısınıda aktıf edeceksınız.buişlemde bittikten sonra diğer komutu yazmanız vede y1 cıkısını pasıf yapmalısınız vede y1 cıkısını servoda geri inputa bağlamanız gerekir.

teşekkürler deniz77 bende servoyu pllc sen tek müdahale ile önce bir yöne sonra diğer yöne hareket ettirmek istedim. M8147 kullanmaya çalıştım ama olmadı yani sadece bir yöne döndü diğer yön için tekrar müdahale etmem gerekti. M8147 yi takip ettim y0 çıkında sadece pals var iken 1 pals bitince tekrar 0 oluyor. bende bunu programa uyarlayamadım.

brhm126 arkadaşım , absolute mod için önce ZRN komutu ile home bulduracaksın M2---ZRN K30000 K15000 X1 Y0. Sonra 1. ddrva komutunu kullanarak mesafe ve hız değerlerini gireceksin. M3--- DDRVA K90000 K50000 Y0 Y4 . Karşılaştırma komutları kullanarak M3----D=K90000 D8140----RST M3 AND SET M4 gibi. 2.ddrva komutu kullanarak M4----DDRVA K60000 k40000 Y0 Y4 . 2. karşılaştırma komutu kullanarak M4----D=K50000 D8140----RST M4. Böyle bir programla hem home buldurursun hem ileri geri çalıştırırsın , hemde istediğin mesafe aralıklarında istediğin hızda çalıştırırsın. Özet olarak ilk olarak home buldurursun , sonra M3 aktif halae gelince K90000 değerine K50000 hızla gider . K90000 değeri D8140 registerındaki pals değerine eşit olduğu anda M3 resetler M4 setler ve 2. değerler için aynı döngü işler.

çizemedim tam olarak resim de eklenmiyor ama genel olarak böyle umarım anlamışsındır.

teşekkürler deniz77.
ben aslında PLSY komutu ile yapmaya çalıştım bu işlemi yani önce biryöene istediğim tur sayısında sonra diğer öne istediğim tur sayısında fakat bunu yaparken iki şlem arasında timer kullandım timer kullanmadan olmadı.
senin yukarıda anlatmak istediğini anladım çok teşekkürler.

arkadaşım herkes pulse için örnek vermiş ama sen motoru pulse ile mi sürüyorsun yoksa analog mu sürüyorsun öncelikle onu belirtmelisin, ikisi içinde farklı yöntemler var..

Forum istatistikleri

Konular
128,229
Kullanıcılar
450,021
Son üye
eimqoeL

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri