Sensör Önerisi

Merhaba Arkadaşlar
Bir sorum olacak.
Bir havuza bir makine ile kasayla elmalar boşaltılıyor. Bu elmalar havuzdan ayıklama makinasına gidiyor.
Ayıklama makinası elma kasası boşaltan makinaya göre yavaş kaldığı için makinayı duraklatmak isteniyor.
Havuzda yüzen elmalarımız var sensör onların geçişini görecek ve elma bitince diğer makine kasa boşaltmaya devam edecek.
Kapasitif sensör koymayı düşündüm mesafesi acayip kısa 15mm uzaklıktan algılıyor onlar da m30 serileri
Biz sensörümüzü uzaktan, sudan yada insandan zarar göremeyecek bir yere koymak istiyoruz.
Sizin bir sensör öneriniz var mı?
yada
bununla beraber fikriniz.
teşekkür ederim

Kısa dalga kızılötesi (Shortwave infrared SWIR) sensör tam size göredir.Su içeriğine göre meyve ve sebze ayıklamada kullanılır..

Kısa dalga kızılötesi (Shortwave infrared SWIR) sensör tam size göredir.Su içeriğine göre meyve ve sebze ayıklamada kullanılır..
Teşekkür ederim güzel fikriniz için lakin biz meyve ayıklamayacağız sadece meyve geçişi bitince o istediğimiz aralıktan kasadan elma dökmeye devam edecek bir sensör arıyorum.
eğer orada elma varsa makine duracak.

Peki su sıçraması konusunda bir çözüm var mı? Bu durumda hata vermiyor mu ?

Kesin birşeyler önerebilmek için çok fazla bilgiye ihtiyaç var.

1. Elmalar hangi aşamada sayılıyor?

2. Yıkama havuzunda saymak ancak "kamera ve görüntüsel" programlarla olabilir bu da maliyetinizi arttırır.

3. Yıkama havuzundan çıkarken saymak, havuzun kapasitesine ve bir ürünün ne kadar yıkama havızında kalacağı bilgisine göre (ortalama elma adedi belli) "kasa" saymak daha kolay olabilir.
Yaniş kasanın içindeki elma miktarları ortalama olara belirli ise (hazuzun çıkışında elmalar sayılııyorsa) yarısı boşaldığında, belirli miktarda kasa, havuza dökülebilir.

4. Tabi burada maliyetler önemli, bazen bu işle ilgili eleman görevlendirmek daha doğru olabilir

5. Profesyonellerden yardım alabilirsiniz mesela, TOMRA, gördüğüm en iyilerinden
https://www.tomra.com/food/machines/tomra-5s-advanced

Ekli dosyayı görüntüle tomra-5s-advanced-1.webp

Ekli dosyalar

• tomra-5s-advanced-1.webp
    31.1 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Peki su sıçraması konusunda bir çözüm var mı? Bu durumda hata vermiyor mu ?
Elma yıkama makinelerindeki havuzlar fazla büyük değildir ve yıkama işlemi, için açılı üretilirler.Çeşidine göre komple su içinde veya püskürtme yöntemi kullanırlar.Havuz çıkışında konveyör bant vardır.Konu sahibi detaylı resim paylaşmış olsa sağlıklı bilgi verilebilir.

Kesin birşeyler önerebilmek için çok fazla bilgiye ihtiyaç var.

1. Elmalar hangi aşamada sayılıyor?

2. Yıkama havuzunda saymak ancak "kamera ve görüntüsel" programlarla olabilir bu da maliyetinizi arttırır.

3. Yıkama havuzundan çıkarken saymak, havuzun kapasitesine ve bir ürünün ne kadar yıkama havızında kalacağı bilgisine göre (ortalama elma adedi belli) "kasa" saymak daha kolay olabilir.
Yaniş kasanın içindeki elma miktarları ortalama olara belirli ise (hazuzun çıkışında elmalar sayılııyorsa) yarısı boşaldığında, belirli miktarda kasa, havuza dökülebilir.

4. Tabi burada maliyetler önemli, bazen bu işle ilgili eleman görevlendirmek daha doğru olabilir

5. Profesyonellerden yardım alabilirsiniz mesela, TOMRA, gördüğüm en iyilerinden
https://www.tomra.com/food/machines/tomra-5s-advanced

Ekli dosyayı görüntüle 100781
1) ilk aşamada makine su dolu havuza 300 kg kasalarla elma döküyor. Havuz onu alıp konveyor merdivene alıyor. Lakin ilk döküm aşaması çok hızlı gerçekleştiği için ayıklayacak makinanın ağızı elma doluyor ve bu da problem oluşturuyor. Makineye pause yaptıracak bir şeyler lazım.
2) Saymakla işimiz yok bizim şu an tek amacımız makineye pause yaptıracak bir sensör gerekli yalnızca
3) ortalama bir sayı verecek olursak 1 elma 200 gr gelse 300kg da ortalama 1500 adet elma vardır.
verdiğiniz linke baktım .
lakin mesajla ilgi problem oluştu mail atamadım.

"havuza 300 kg kasalarla elma döküyor"
1. Kasa 300kg Elma alıyor ve bir seferde havuza dökülüyor.
2. Havuz 1 kasa ile doluyor.
3. Yeni kasa dökebilmek için havuzun boşalmasını beklemek gerekiyor, bunun için Pause yaptırmak istiyorsunuz.
Doğrumudur?, Teyid edermisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri