Seksiyoner'in Görevi

seksiyoner piyasa tabiri bu işletme adı ayrıcı yük altın da açma yapabilen ayrıcılarda vardır,yük ayrıcıları,

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
seksiyoner türkçe karşılığı ayırıcı demek yüksüz hatları ayırmak için kullanılır eğer ki yük altında açama kapama yapılırsa herşeyden önce kullanıcıya ikincisi de kontaklara zarar verir önceki dönemlerde çok kullanmakla beraber gelişen teknolojiden seksiyonerlerde nasibini almış olup kırsal haricinde tercih edilmemektedir(istisnalar hariç)dahili ve harici olarak çeşittir onlarda kendi aralarında sigortalı-sigortasız-topraklı olmak kaydı ile 3 çeşit imal edilir.kullanıldığı o.g şebekesine göre ebatları ve amperajı değişebilir (3.6-34.5- 630A gibi)

evet ayırıcılar zaten yük altında açmamamsı için şalt merkezlerindeki kontrol sistemlerinde interlock dediğimiz korumalar vardır siz komut versenizde ayırıcıyı açamazsınız önce kesicinizi
n açması lazım

bu arada seksiyoner ayırıcıdır.

yüksek gerilim anahtarıdır aynı zamanda....

seksiyoner kelimesi türkçeden geliyorsa o zaman seksiyoner, sekme özelliği olan bir anahtar olarak düşünüyorum.Yanlışmıyım?

Seksiyoner denen anahtarın kilitleme özelliği varmı?
Yoksa sadece metal ile temas yaparak elektriği üzerinden geçirir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
seksiyoner kelimesi türkçeden geliyorsa o zaman seksiyoner, sekme özelliği olan bir anahtar olarak düşünüyorum.Yanlışmıyım?

Seksiyoner denen anahtarın kilitleme özelliği varmı?
Yoksa sadece metal ile temas yaparak elektriği üzerinden geçirir?
seksiyoner türkçe kelime değildir. türkçe karşılığı ayırıcıdır.
Anahtar olarak düşünmenize katılıyorum.(yanlız elektrik yokken açma ve kapama yapılıyor)

Benim bildiğim kadarıyla kilitleme özelliği yok üzerine asma kilit takılıyor :D

Son düzenleme:
Seksiyoner gerilimsiz veya sadece gerilim altında yüksüz hatlarda açma kapama yapar.Bara - hat- toprak - transfer ve kublaj ayırıcı olarak kullanıldığı yere göre isimlendirilir.Kesinlikle yük altında açma - kapama yapılmaz.Zaten sistem butür insan hatalarına karşı elektriki kilitleme koymuşur.Hatalı manevralarda kumanda almaz.

seksiyoner türkçe kelime değildir. türkçe karşılığı ayırıcıdır.
Anahtar olarak düşünmenize katılıyorum.(yanlız elektrik yokken açma ve kapama yapılıyor)

Benim bildiğim kadarıyla kilitleme özelliği yok üzerine asma kilit takılıyor :D
Asma kiliti O.G. lerde kullanabilirsiniz ama Y.G.lerde (154 kV.380kV.) kumanda panolarında ki rölelere gelen ayırıcıların sınır limit kontaklarından gelen bağlantılar ile elektriki kilitlemeler mevcuttur.Ayrıca gerilim altında da yüksüz olmak şartı ile açma kapama manevrası yapılır.Ayırıcı gerilim altında açma kapama manevralarında atlama mesafesine kadar elektrik arkının şeraresi (arkı) gece karanlığında şimşek çakması gibi görüntü oluşturur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaslar seksiyoner disjonktor terimleri fransızca kelimeler oldugu icin mümkün oldugğu kadar bunları kullanmayalım. Ayırıcı , kesici demek varken ne diye seksiyoner disjonktör filan diyecegizki.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri