Schneider kaçak akım rölesi problemi

keremx

Üye
merhaba, iş yerimizdeki kompanze panosu içerisinde schneider electric'in şu adresteki kaçak akım rölesinden mevcut, ürün bir süredir çalışmıyordu.
Bugün problemi tespit edebilmek için bir araştırma yaptık ve bütün toprak hatlarını söksek bile KAR açılır açılmaz hemen ana şalteri hemen düşürüyor.

KAr'ın bozuk olduğu neticesine vardı elektrikçi arkadaş, mevcut ürünü yenilemeyi düşündüm fakat linkte paylaşmış olduğum ürün pek bulunabilir bir ürün değilmiş. ne özelliği vardır, yerine muadil ne kullanabilirim veya KAR ' ı dışarda nasıl test edebilirim.

öneriler için şimdiden teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Aynı üründen bulamazsanız,toroidi ile birlikte değiştirmeniz gerekir..
Değiştirmeye karar verdiğinizde,ekranında kaçak akım miktarının görüle-
bildiği ve A,B,F tipi karakteristikli ve 300 mA - 30 amper ayarlanabilir tip-
lerden seçmenizde yarar var.Bu tipler,Circutor,Chint,Simens,Legrand ve
daha birçok firmada bulunabiliyor.Testle ilgili,forumda bolca doküman var.
Montajınızın,kurallara uygun yapılmış olduğunu ! varsayıyorum.

Ekli dosyalar

• RDC-03 FOTOĞRAF.jpg
    RDC-03 FOTOĞRAF.jpg
    281.7 KB · Görüntüleme: 28
  • CIRCUTOR RGU-10.pdf
    2.7 MB · Görüntüleme: 9
  • B TİP.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 3
  • Selec 900ELR.pdf
    909.7 KB · Görüntüleme: 3
  • RCD El Kitabı.pdf
    3.6 MB · Görüntüleme: 4
  • 3.png
    3.png
    101.6 KB · Görüntüleme: 18
  • 4.png
    4.png
    92.2 KB · Görüntüleme: 10
  • 6.png
    6.png
    105.9 KB · Görüntüleme: 10
  • 5.png
    5.png
    83.7 KB · Görüntüleme: 9
  • 2.png
    2.png
    161.2 KB · Görüntüleme: 11
  • 1.png
    1.png
    138.9 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
merhaba, iş yerimizdeki kompanze panosu içerisinde schneider electric'in şu adresteki kaçak akım rölesinden mevcut, ürün bir süredir çalışmıyordu.
Bugün problemi tespit edebilmek için bir araştırma yaptık ve bütün toprak hatlarını söksek bile KAR açılır açılmaz hemen ana şalteri hemen düşürüyor.

KAr'ın bozuk olduğu neticesine vardı elektrikçi arkadaş, mevcut ürünü yenilemeyi düşündüm fakat linkte paylaşmış olduğum ürün pek bulunabilir bir ürün değilmiş. ne özelliği vardır, yerine muadil ne kullanabilirim veya KAR ' ı dışarda nasıl test edebilirim.

öneriler için şimdiden teşekkürler

Ana şalter derken Schneider kaçak akım rölesimi ?

Bugün problemi tespit edebilmek için bir araştırma yaptık.
Ne gibi işlemler yaptınız .
Bozuk olacağı sanmıyorum .

Araştırma yapmanız + güveniril yerlerden alım yapmanız .

https://www.elektrix.com/toprak-kacagi-rolesi-rh10m-300-ma-240-v

https://www.galektra.com/schneider-kacak-akim-algilama-300ma-rh10m-vigirex/u/8986

https://www.google.com/search?q=toprak+kaçağı+rölesi+RH10M+-+300+mA+-+240+V+56135&sa=X&rlz=1C1YTUH_trTR1051TR1051&biw=1920&bih=937&tbm=shop&ei=Z39RZMOCE5uIxc8PwtaKoAM&ved=0ahUKEwiD0pjyyNf-AhUbRPEDHUKrAjQQ4dUDCAg&oq=toprak+kaçağı+rölesi+RH10M+-+300+mA+-+240+V+56135&gs_lcp=Cgtwcm9kdWN0cy1jYxAMMgcIIRCgARAKULMJWJUeYJFFaABwAHgAgAG3AYgBrwOSAQMwLjOYAQCgAQGgAQLAAQE&sclient=products-cc

https://www.google.com/shopping/product/16782465953545221164/offers?q=toprak+kaçağı+rölesi+RH10M+-+300+mA+-+240+V+56135&rlz=1C1YTUH_trTR1051TR1051&biw=1920&bih=937&oq=toprak+kaçağı+rölesi+RH10M+-+300+mA+-+240+V+56135&gs_lcp=Cgtwcm9kdWN0cy1jYxAMMgcIIRCgARAKULMJWJUeYJFFaABwAHgAgAG3AYgBrwOSAQMwLjOYAQCgAQGgAQLAAQE&sclient=products-cc&prds=eto:12818288257618490223_0,pid:11117184399736005501,rsk:pC_14487376357799122387&sa=X&ved=0ahUKEwiSzbOPydf-AhV-RPEDHT9tArsQ2SsIIQ

Son düzenleme:
Aynı üründen bulamazsanız,toroidi ile birlikte değiştirmeniz gerekir..
Değiştirmeye karar verdiğinizde,ekranında kaçak akım miktarının görüle-
bildiği ve A,B,F tipi karakteristikli ve 300 mA - 30 amper ayarlanabilir tip-
lerden seçmenizde yarar var.Bu tipler,Circutor,Chint,Simens,Legrand ve
daha birçok firmada bulunabiliyor.Testle
ilgili,forumda bolca doküman var.
Montajınızın,kurallara uygun yapılmış olduğunu ! varsayıyo-
rum.

panomuz revize edildiğinde ilk başlarda çalışıyordu aslında KAR fakat daha sonra sebebini hatırlamıyorum veya arıza dolayısıyla mı bilmiyorum ama uzun süredir çalışmıyordu, iş güvenliği uzmanı çalıştırmamızı istediği için kontrolünü yapıp çalıştırmayı denedik fakat sonuç alamadık.
Toprak barasını tamamen iptal ederek test etmeyi denedik fakat olumlu sonuç alamadık.

toroid bobin, şalter ve KAKR'yi fotoğraflamanız yararlı olur.

Fotoğrafları ekledim.

Ana panonun şalteri düşüyor demek istedim hat kesiliyor yani. dışarıda başka bir şekilde test edilebilir mi onu merak ettim.

Ekli dosyalar

• IMG_7836.jpg
    IMG_7836.jpg
    51.6 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_7837.jpg
    IMG_7837.jpg
    34.8 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Baştan sorun yok demiştiniz.O röleler,oldukça kaliteli ürünlerdir.Rölenin
testini dışarda yapamazsınız.Kaçak miktarınızın 300 mA i geçiyor olma
ihtimali var.Tesisatı,bölüm bölüm devredışı yaparak,açmanın hangi kol -
dan geldiğini tesbit edip araştırmanız gerekir.Kesin emin olmadan,boşa
para harcamayın.Bence,sorun,tesisatınızda.
Test için,100 watlık enkandesan ampul
kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Baştan sorun yok demiştiniz.O röleler,oldukça kaliteli ürünlerdir.Rölenin
testini dışarda yapamazsınız.Kaçak miktarınızın 300 mA i geçiyor olma
ihtimali var.Tesisatı,bölüm bölüm devredışı yaparak,açmanın hangi kol -
dan geldiğini tesbit edip araştırmanız gerekir.Kesin emin olmadan,boşa
para harcamayın.Bence,sorun,tesisatınızda.
Test için,100 watlık enkandesan ampul
kullanabilirsiniz.
Teşekkür ederim cevabınız için. Tesisatı belirttiğim gibi sadece toprak barasını boşaltarak test etmeye çalıştık ama hata yaptığımız bir yer olabilir belki.
Bu konuda daha uzman birinin yardımına ihtiyacımız olacak sanırım.

rolenin altındaki iki siyah kablo kaç numaralı klemenslere bağlı?

bi de toroid bobin içinden geçen kablolarda toprak kablosunun olmadığını onaylar mısınız?

Sadece toprak bağlantısını ayırarak hiç bir sonuç alınmaz. Alıcıların tüm faz ve nötr bağlantılarını ayırarak denemeler yapılmalıdır . Benim görüşüm de KAR cihazlarınızın sağlam olduğudur.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,992
Son üye
plaxo

Yeni konular

Geri