scada tez...

srdrrr

Üye
Merhaba arkadaşlar Scada üzerine tez aldım.Hocam sağolsun beni özgür bıraktı.

Siz sektörde çalışan arkadaşlar yaptıkları veya gördükleri sistemler hakkında fikir verebilirmisiniz.
s7-200 veya 300 kullanıcam duruma göre.

Siz olsaydınız nasıl bişey yapardınız?Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim(çokta kasmasın tabii:))

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Basitten bir beton santrali otomasyonu yapabilirsin, tank seviye takip yapabilirsin, yem fabrikası izleme sistemi yapabilirsin... Hayaline bağlı olarak değişir...

Basitten bir beton santrali otomasyonu yapabilirsin, tank seviye takip yapabilirsin, yem fabrikası izleme sistemi yapabilirsin... Hayaline bağlı olarak değişir...

cevap için saol arkdaşım.Yalnız beton santralleri hakkında fazla bilgim yok.

Benim aklıma gelen;
-Su ve çimento için depolardan sevi ölçümü yapmak ve istenilen mmiktarı içinde karıştırma işlem,ini yapabileceğimiz ve betonu miksere gönderebileceğimiz bi sistemcik!!
Kum için konveyör gibi bi sistem gerekiyo galiba...(internetteki resimlerden bunu anlayabildim)

Ayrıca plc de algoritmayı oluştururken scada üzrinden kaç m3 beton istendiği girilerek Su valfının,çimento valfinin(çimentonun karıştırma bölümüne nasıl geleceği konusunda şüphelerim var) ve kum için konveyör sistemin ne kadar açık kalacağı hesaplanmalı sanırım.

Bunun yanında depodaki su,çimento ve kum miktarlarının kontrol altında tutlması gerekecek!!!
Bu yazdıklarım Sizlere komik gelebilir ama piyasada çalışmıyorum ve öğrenciyim affediniz.
Hal böyle olunca bu iş benim boyumu aşar gibi geliyor.

Beton santrali konusunda biraz daha detay verebilirmisiniz.Hakkında daha fazla bilgim olursa işi sadecelştirmem daha kolay olur.Şimdiden teşekkür ederim...

Enerji takip ve yönetim sistemi
yapabilirsin.

Tezinizi hazırlarken WinTr Scada programını kullanabilirsiniz. Programın kullanımı hakkında bizzat yardımcı olurum. Bu scada'yı benden iyi bilen yok. Zira programı ben yazdım.

hayatilüks arkadaşım, aynı şekilde bende scada üzerine proje aldım.bende nerden başlayacağımı bilemiyorum projemi winccde oluşturacağım sende varolan projeyi hangi programla oluşturdun?

Merhabalar
Almış olduğunuz projeleri vijeocitect ile yapıp isterseniz ödüllü proje yarışmamıza da katılabilirsiniz.
örnek proje sayfaları, türkçe eğitim videoları ve detaylı bilgi için www.vijeocitect.com

saygılar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri