Saydırma Devresi

elektrkci

Üye
96 dan geriye doğru 6 şar sayan bir devre tasarlamam gerekiyor.Nasıl bir yol izlemeliyim ? Hangi entegreler benim işimi görür.Sizlere danışmak istedim.Teşekkürler.

sayıcılar konusunu biraz araştırın. 6 şar sayan hazır entegre yoktur. Bunun için doğruluk tablosu hazırlayıp lojik fonksiyonları çıkarıp karnough haritasında sadeleştirmeniz gerekiyor.
En iyisi siz bunu pic kullanarak yapın.

sayıcılar konusunu biraz araştırın. 6 şar sayan hazır entegre yoktur. Bunun için doğruluk tablosu hazırlayıp lojik fonksiyonları çıkarıp karnough haritasında sadeleştirmeniz gerekiyor.
En iyisi siz bunu pic kullanarak yapın.

Entegrelerle yapmam gerekiyor işin gerçeği.Ama siz Şunlar şunlar kullanılıyor derseniz( 555,7447 benim ilk başta aklıma gelenler bunlar ) doğruluk tablosunu çıkartırım yine.

hangi entegreleri kullanmanız gerektiği doğruluk tablosunu sadeleştirince çıkacak. Yani en son elde ettiğiniz fonksiyonda çıkan ifadeye göre lojik kapı entegrelerini seçersiniz.

bunu tek bir pic ile kolayca yapabilirsiniz. Pic de bir entegredir sonuçta. İllaki lojik kapılarla ya da flip floplarla yapmanız gerekiyorsa bilemem.

hangi entegreleri kullanmanız gerektiği doğruluk tablosunu sadeleştirince çıkacak. Yani en son elde ettiğiniz fonksiyonda çıkan ifadeye göre lojik kapı entegrelerini seçersiniz.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.
bunu tek bir pic ile kolayca yapabilirsiniz. Pic de bir entegredir sonuçta. İllaki lojik kapılarla ya da flip floplarla yapmanız gerekiyorsa bilemem.

Picte yapmak isterim fakat mecburiyetten flip-flop ,kapı kullanmam isteniyor.

o zaman senkron ve asenkron sayıcı tasarlama konularını inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

Tek basamaklı sayıları senkron sayıcı yaparak 2 şer vs saydırmayı yapabildim.2 basamaklı sayıları yaparkende şöyle düşündüm.4 bit 1.basamak 4.bit 2.basamak,bunlardan birlikte durum tablosu vs oluşturdum.2^8=256 durum oluştu.Denklemleri kurarken bunları tek tek karno da yazmam lazım diye düşündüm.256 farklı durum bana uzun gibi geldi.Sizce doğru yoldamıyım devam etmelimiyim?

Yardımcı olabilecek yok mu ? Ne yapmam lazım tasarlarken 2 basamaklı bir sayıdan geriye 2 şer saydırmam için.Nasıl bir doğruluk tablosu oluşturmam gerekli.Üstte yazdığım gibi yaparsam karnough haritası 16x16 oluyor.

İnternette 99-00 arası sayan ve gayet basit kurulan asenkron sayıcılar var.Tasarım gerektirmiyor. Sizin projede başlangıç değerini yüklemek kolay. Ancak 6 şar saydırması sıkıntılı. O yüzden senkron tasarlaman gerekiyor.
Bende bu sıkıntıyı gördüğüm için Pic kullanmanı önermiştim.

Forum istatistikleri

Konular
128,565
Kullanıcılar
450,565
Son üye
Fearxs

Yeni konular

Geri