Sayaçlarda Ortak Nötr

Akıllı sayaca nötr girişi yapmasanız da sayaç çalışıyor. Denenmiştir.

@akom adlı üyenin yazmış olduğunu yanlış anlamadıysam bilgiyi hatalı vermiş. 3 fazı 3 ayrı daireye dağıtabilir. Biri kesilirse o dairede enerji gider. Diğerleri normal elektriğine devam eder. Sanırım arkadaş yanlış yazdı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar sayaçlarda nötr giriş çıkışı olmaz. Sayaca nötr verilir. Güç formülü P=U*I*cosfi dir. İşlem çarpma olduğundan değerlerden herhangi biri sıfır olduğunda sayaç değer yazmaz. Yani nötr bağlamadan sayaç değer yazmaz.

Kolay gelsin...

Arkadaşlar sayaçlarda nötr giriş çıkışı olmaz. Sayaca nötr verilir. Güç formülü P=U*I*cosfi dir. İşlem çarpma olduğundan değerlerden herhangi biri sıfır olduğunda sayaç değer yazmaz. Yani nötr bağlamadan sayaç değer yazmaz.

Kolay gelsin...

Sn.Testcimurat sayaca nötür bağlanmasa dahi sayaç tüketim yazar.Harici topraklama ,harici nötür bağlı olsa dahi sayaç tüketim kaydeder.Yani Şebeke nötürü bağlı olmasa herhangi bir harici bağlantı ile nötür sağlansa dahi yazar.

@emodiyator Haklı. Bir panoya 2 sene önce sayaç takılmış. Sigorta değiştirmeye gittim. Baktım sayaca nötr bağlanmamış. Sayaca her ay fatura geliyor.

@@emodiyator Haklı. Bir panoya 2 sene önce sayaç takılmış. Sigorta değiştirmeye gittim. Baktım sayaca nötr bağlanmamış. Sayaca her ay fatura geliyor.

Hatta şunuda belirteyim o.g ölçümlerinde kullanılan 100/58 volt sayaçlarda topraklama bağlantısını yapmasanız ve sadece üç faz akım ve gerilimi girseniz bile sayaç yine yazıyor.

Hayır sayaç normal çalışmaya ve yazmaya devam ediyor.
Elektromed marka sayaçlarda klamens kapağının altı açık. Takan elemana sakıncalı değil mi dedim. Kargaburun ve 3.5 luk kabloyla kısadevre yaptı. Fırını açtım. Sayaç ledi aynı hızda çakıyor.

Buna nasıl kanaat getirdiniz (normal yazdığına) biz hiç yazmaz demedik eksik yazar dedik telin temas direnci ve kablonun direnci nedeniyle çekilen akım iki kola bölünür eşit yada eşite yakın direnç oranında iki koldan da akım geçer buda sayacın belli oranda eksik yazması demektir.Özetle akımın bir kısmı sayaçtan geçmez bu nedenle ölçüm hatalı olur.Ne kadar eksik yazdığını gözle izleyerek tespit edemezsiniz ölçüm aldığınızda ne kadar eksik yazdığı belli olur.

Buna nasıl kanaat getirdiniz (normal yazdığına) biz hiç yazmaz demedik eksik yazar dedik telin temas direnci ve kablonun direnci nedeniyle çekilen akım iki kola bölünür eşit yada eşite yakın direnç oranında iki koldan da akım geçer buda sayacın belli oranda eksik yazması demektir.Özetle akımın bir kısmı sayaçtan geçmez bu nedenle ölçüm hatalı olur.Ne kadar eksik yazdığını gözle izleyerek tespit edemezsiniz ölçüm aldığınızda ne kadar eksik yazdığı belli olur.
Kesinlikle fark etmiyormuş. Öyle olsa diğer markalarda olduğu gibi tamaman kapalı yaparlardı. Bunda alt taraf tamamen açık. Tedaş'ın takan teknisyenleri söyledi. Dediğiniz gibi olsa onay vermezlerdi kullanılmasına. Müdahaleye çok açık çünkü.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri