sargı sipir sayısı lazım

sahinler64

Üye
slm kardeşler. bundan 1 yıl önce müşterimin getirdiği su motorunu söküp sarmak için hazırladım. fiyatta anlaşamayınca motoru müşteri geri götürdü. motoru geri alırken sargıları söktüğümden motor sargısız gitti. şimdi motoru tekrar sarmam gerekli. ama motorun ne sargı tipini nede sargıların sipir sayısını ve tel çapını bilmiyorum. bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.
motorun tip numarası : QM PB 90L2C-02 H
motorun gücü : 2,2 kw
motorun voltajı : 220 volt

not: motor domak marka türbünlerde takılı arçeliğin motorlarında. pancar kooparatifinin sattığı motorlardan.

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
motor gücü belli ise bir problem yok..

çıkış torkunu hesapla.. çıkış torkunu ve frekans değerinden bobinlerde üretilen toplam gerilim miktarını bul...

oradanda bir iletkende endüklenen gelirim hesabından Z iletken sayısını bul..

N(sipirsayısı)=2Z den de sipir sayısını kolaylıkla bulabilirsin kg

ustam kusura bakma. tam olarak ne demek istediğini anlamadım.
motor 2,2 kw 3 hp monofaze. 2800 devir. bağlantı klemensinde kalan tel çapları yardımcı sargı 2x0,75, ana sargı 2x0,70 çaplarında. türk elektrik firmasına ait bir motor. hesabın içinden çıkamadım. bir örnekle anlatırsan çok memnun olurum...

ya da bi tane daha aynı motordan bulup ona göre sarmak.

ustam kusura bakma. tam olarak ne demek istediğini anlamadım.
motor 2,2 kw 3 hp monofaze. 2800 devir. bağlantı klemensinde kalan tel çapları yardımcı sargı 2x0,75, ana sargı 2x0,70 çaplarında. türk elektrik firmasına ait bir motor. hesabın içinden çıkamadım. bir örnekle anlatırsan çok memnun olurum...

devir sayısı nr 2800 d/d

açısal hız değeri wr=2Pi/60*nr dir..

T(tork)=Pout/wr dir.

T=F(kuvvet)*x(kuvvet kolu)

T=F dir yaklaşık olarak..

w(iş)=F.x(yerdeğişim miktarı)

yerdeğişim miktarınıda rotorun yarı çapından O (dairesel olarak) çevresini hesapla Ç(çevre)=2pi*r(yarıçap)

w=1/2*q2(q kare)(yük)/c(kapasite) formülünden

E(gerilim)=c*q dur.

şimdi iletkenlerdeki toplam endüklenen gerilim değerini hesaplamış olduk.

E=4,44.N.S.10(üzeri-6) gibi bir formül olması lazım şimdi aklıma gelmedi..

buradanda sipir sayısını hesaplayabilirsin.. kg

slm arkadaşım eğer motor 24 ankuşsa bu olması lazım
ana sargı:38-38-38-38 sipir 2*0,75 tel
yardımcı sargı:37-44 sipir 2*70 tel
kolay gelsin iyi çalışmalar
özkan bobinaj

arkadaşlar elim de 1 fazlı 24 oyuk lu 2840 devirli bir motor var bunun ana sargıları 4*0,60 mm 88 sipir yardımcı sarı ise 2*0,60 100 sipir bunları tek telle nasıl sararız

arkadaşlar elim de 1 fazlı 24 oyuk lu 2840 devirli bir motor var bunun ana sargıları 4*0,60 mm 88 sipir yardımcı sarı ise 2*0,60 100 sipir bunları tek telle nasıl sararız
tek telle sarmak istiyorsanan sargıyı 1,20mm telle 22sipir yardımcı sargıyı 0,85 mm telle 50sipir

slm elimde 4 kw abana 1445 devir sac boyu 14.5 cm 36 oyuk motorun sipirini kaybettim bilen varsa verebilrmi

Forum istatistikleri

Konular
128,433
Kullanıcılar
450,357
Son üye
HiçBilmiyorum

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri