S7_300 ile pozisyon kontrolü hk.

serhns

Üye
Arkadaşlar S7_300 PLC kullanarak servo motora HMI dan girilen değer kadar git ve dur işlemi yaptırmam gerekiyor.Sürekli set edilen mesafede gicecek duracak taki stopa basıncaya kadar.Startla devam edecek.

Sew motor ve sürücü kullanmayı planlıyorum.Motorun encoderini sürücüye girceğimiz için sürücünün similasyon çıkışınımı kullanıcaz yoksa profibus danmı okuyacağz pozisyonu ve PLC den nasıl bir komut sistemi ile istediğim pozisyonda motora dur-kalk yaptırıcam.

Fikir ve yardımlarınız için teşekkür ederim..

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Servo sürücü sürmen için Plc hızlı çıkışları kullanman gerekecek. Encoder den Pulse bilgisini okuyarak pozisyon hesaplayacaksın bunun için FM350 Counter modulune ihtiyacın olucak.

sew sürücüler akıllı sürücülerdir yani programlana bildilir. servo ile alakalı kısımı sürücüde yaz. plcden sadece gidilecek pozisyon değerleri profibus üzerinden ve start stop vs komutlarıda I-O lardan göndermeniz yeterli olacaktır.

Servo sürücü sürmen için Plc hızlı çıkışları kullanman gerekecek. Encoder den Pulse bilgisini okuyarak pozisyon hesaplayacaksın bunun için FM350 Counter modulune ihtiyacın olucak.

Macix hocam amacım ukalalık değil lütfen yanlış anlamayın ama sew sürücüleri hızlı çıkışlardan süremez cünkü sew ler puls çıkışı ile sürülmüyor.Biraz garib ama sew inde kendine göre sebebleri vardır.En iyi yöntem ve basit olanı profibus haberleşmesi ile sürmek.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...1-sew-servo-plc-icin-profibus-haberlesme.html

Son düzenleme:
bu konu hakkında banada yardımcı olursanız sevinirim

sew suruculer hakkında bılgım yok ama s7 314c cpu ve easy motion kontrol yazılımı ıle merkezı veya dp olarak (sew gsd dosyası sanırım var) surucuyu analog olarak kontrol edıp servo motoru mutlak veya gorecelı kontrol edebılirsın merkezi olarak yanlızca cpu314c ve step 7 programına eklenmıs easy motıon yazılımı yeter bu yazılımda komutları lad ıle kontrol edebılırsın

Macix hocam amacım ukalalık değil lütfen yanlış anlamayın ama sew sürücüleri hızlı çıkışlardan süremez cünkü sew ler puls çıkışı ile sürülmüyor.Biraz garib ama sew inde kendine göre sebebleri vardır.En iyi yöntem ve basit olanı profibus haberleşmesi ile sürmek.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...1-sew-servo-plc-icin-profibus-haberlesme.html

Yorumum için üzgünüm.
Daha Önce sew sürücü hiç sürmedim daha doğrusu sew'i sıradan bir servo mantığı ile çalıştığını düşündüm ve pat diye yorum yazdım.

Yorumum için üzgünüm.
Daha Önce sew sürücü hiç sürmedim daha doğrusu sew'i sıradan bir servo mantığı ile çalıştığını düşündüm ve pat diye yorum yazdım.

Estafurullah Hocam bende sew kullanmadan önce puls ile sürülebiliyor diye mantık yürütüyordum hatta öğrenince koskoca 20 senelik motorcular nasıl yapmaz diye ayıblamıştım:)

Profibus üzerinden habeleştiricem ama ancoderden gelen sinyali nerden ve nasıl okuyacam ve sürücü durması gerektiği yerde duracağını nerden bilecek.

Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri