s7300 timer yardım...

kulfattt

Üye
aaa kopya kopya.jpg

arkadaşlar merhaba... yukarıdaki eklediğim resim s7200 de hazırladığım bir tabloyu s7300 de hazırlayamıyorum. hazırladığım tabloyu resim olarak paylaşıyorum. yapmaya çalıştığım şey tek zaman rölesi kullanarak. belli kontakları belli zaman ilimlerinde açıp sonrasında kapatmak. misal 1. çıkış 5 sn açılacak 24 saniyede kapanacak. 3. cıkış 55 sn de açılacak. 67 de kapanacak. 4. cıkış 100 sn de açılacak 200 de kapanacak gibi. vereceğiniz örnek ve bilgiler için şimdiden teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
S7 300 de yazdıgın timerin içeriğini move komutu ile bir worde atayabilirsin.
Move kutusunun giriş tarafına örnegin T37 yazacaksın cıkıs kısmına MW100 yazacaksın.

MW100 den bu rakamı okuyup kullanabilirsin.
S7 200den farklı olarak S7300 timer geriye dogru sayacaktır.
Aktüel sonucu tam zaman sayısından cıkarma işlemi yaparak bu sayıyı S7 200 de oldugu gibi yukarı sayar şekilde görmen mumkundur.

cevap yazdığınız için tşkler. peki ufak ta olsa bunu bana bir örnekle gösterebilirmisiniz rica etsem...

S7 300 de yazdıgın timerin içeriğini move komutu ile bir worde atayabilirsin.
Move kutusunun giriş tarafına örnegin T37 yazacaksın cıkıs kısmına MW100 yazacaksın.

MW100 den bu rakamı okuyup kullanabilirsin.
S7 200den farklı olarak S7300 timer geriye dogru sayacaktır.
Aktüel sonucu tam zaman sayısından cıkarma işlemi yaparak bu sayıyı S7 200 de oldugu gibi yukarı sayar şekilde görmen mumkundur.

cevap yazdığınız için teşekkürler. bunu bana ufak bir örnekle gösterebilirmisiniz rica etsem...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Basit bi örnek ekliyorum umarım faydası olur.

daha açık anlatmaya çalışayım. verdiğiniz örnekte saymaya başladığında 450 geldiğinde çıkış veriyor Q0.0 a ama 350 ye geldiğinde çıkışı kesmesini istiyorum ama o olmuyor benim yapmaya çalıştığım o. s7 200 de kolaylıla timer ın açık kapalı kontaklarını alarak ypabiliyorum(en başta verdiğim örnekte oldu gibi) ama bunda yapamadım...

Böyle mi? Orda yazan sayı aralıklarında q0.0 1 olur,siz hangi aralıkta istiyorsanız değiştirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 222.jpg
    222.jpg
    18.5 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
Basit bi örnek ekliyorum umarım faydası olur.

verdiğiniz örnek doğru ama 450 de açtıktan sonra 350 de kapatması gerekirken kapatmıyor. kapatması için ne yapabilirim... normalde kapanması gerekiyor çünkü...

Ne demek istediğinizi anlayamadım.

daha açık anlatmaya çalışayım. verdiğiniz örnekte saymaya başladığında 450 geldiğinde çıkış veriyor Q0.0 a ama 350 ye geldiğinde çıkışı kesmesini istiyorum ama o olmuyor benim yapmaya çalıştığım o. s7 200 de kolaylıla timer ın açık kapalı kontaklarını alarak ypabiliyorum(en başta verdiğim örnekte oldu gibi) ama bunda yapamadım...

Ne demek istediğinizi anlayamadım.

evet şimi oldu işte.=)) süpersiniz....çok saolun. Allah razı olsun.

çok saolun gerçekten...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,350
Kullanıcılar
450,202
Son üye
fredyss1

Yeni konular

Geri