s7 300 programa tarih koyma

keskin

Üye
slm arkadaşlar
s7 300 le yazılmış bir proğrama 2 ay sonrasına tarih ve saat yazmam gerekiyor.
sistemi durdurmak için yardımcı olacak arkadaşa şimdiden teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Ekte CPU zamanı ile CPU nun STOP a gitmesini istediğin zamanı karşılaştıran ve CPU zamanı büyükse CPU yu stop a çeken programı gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• CPU_STOP.jpg
    CPU_STOP.jpg
    98.6 KB · Görüntüleme: 150
Moderatör tarafında düzenlendi:
Acelem olduğu için açıklama ekleyemedim. Takıldığın bir yer varsa sorabilirisn. Memory alanlarını kullandım databloğada DateandTıme tipinde değiken tanımlatıp FC1 de local alanlara BlokMove ile atabilirsin. İnşallah işini görür..

Ekli dosyalar

• S7_pro1.zip
    483.4 KB · Görüntüleme: 111
Hardware Config. açıp CPU nun properties kısmında, Time-of-Day Interrupts lar var. Orda örneğin OB10 u şeçip istediğin zaman ayarlarını yaparsan. OB10 girdiğin tarihte aktif olur. İstediğin programı OB10 içerisine yazarak sistemi durdurabilirsin. Hatta istiyosan "execution" kısmını "every year" yapıp her doğum gününde sistemi durdurabilirsin. Benim böle bişeyi denediğimden değil tabii yakışmaz bize böyle şeyler :)

Ekli dosyalar

• timeofday.jpg
    timeofday.jpg
    95 KB · Görüntüleme: 95
bunlarin yaptiklari biraz karisik yap bi timer la bitsin ::) ::)

gokhann18 ' Alıntı:
bunlarin yaptiklari biraz karisik yap bi timer la bitsin ::) ::)
sımdı hocam arkadasın dedıgını bıraz acayım dedım.sımdı bır sanıyelık pals ureten bır gırısı alırsın.bunuda bır counterın gırısıne verırsenız .vede bu counterın ıcerıgıne sıstemın kesıntıye ugraması gereken zaman degerını gırersenız.daha kolay olur dıye dusunuyorum

timer koymak istemiyorum elendil arkadaşımızın dediği yöntemi malesef çalıştıramadım erolgke arkadaşımızın yanıtı ise bana karışık geldi.açıkçası bilmediğim komutlar var.genede hepinize ayrı ayrı teşekkürler ilginiz için aramaya devem ediyorum

keskin ' Alıntı:
timer koymak istemiyorum elendil arkadaşımızın dediği yöntemi malesef çalıştıramadım erolgke arkadaşımızın yanıtı ise bana karışık geldi.açıkçası bilmediğim komutlar var.genede hepinize ayrı ayrı teşekkürler ilginiz için aramaya devem ediyorum
hocam ozellıkle counter koymak kesın cozum oluyor.bunu koydugunuzda gırısıne 1 dk pals uygulayın counterın ıcınede dakıkasını yazın .resetlenmesı sızın tarafınızdan yapılacak seklınde yapın cozum kesın olacaktır.bu bır tesıste yapılmıs vede su an tesıs ben reset atasıya kadarda calısmayacaktır.cunku bazılarının gercekten emege saygısı kalmamıs

Elendil ve gezer arkadaşın verdiği çözümler aklıma gelmemişti. benimkine nazaran daha pratik ve anlaşılması kolay..

gezer hocam bir başkası bu programı girip reset atma durumu olmaz mı? Programı şifrelimi yüklüyorsunuz?

zaten şifreli olmazsa bi işe yaramaz bence ama gezer kardeşimizin yöntemini yarın bi deneyeyim saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,477
Kullanıcılar
450,431
Son üye
n0ah

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri