s7 1200 programlama yardım

rotsis

Üye
iyi çalışmalar.
konveyöre bağlı bir enkoderim var ve metraj sayıyorum.
parçalar s1 sensörüne geldikten sonra v1 çalışmaya başlayacak ama hemen değil 60cm sonra başlayacak parça boyu ne kadar ise o kadar açık kalacak sonra kapanacak.örneğin parça 100 cm ise, 60 cm sonra v1 çalışacak 160 cm sonra duracak.
bu prosesi 1 parça için yapabiliyorum ama parçalar sürekli gelecek. Birden fazla parça olunca sıkıntı oldu
yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim
Adsız.png

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Anlaşılmayan kısımlar
Parça-1 ve parça-2 nin geldiği yerde bir konveyör sistemi varmı, varsa konveyörü durdurup Parça-1 bittikten sonra diğer parçayı mı alıyorsun? yoksa kesintisz bir akış mı var sistemde, yani durdurma yapamıyor muyuz? Servo motor var mı sistemde?

Tam detaylandırılırsa daha iyi yardımcı olunabilir..

Birden fazla parça olunca neden sıkıntı oldu ?

Mesela; parça boyları mı farklı, bitişik mi geliyor, bir tanesi konveyördeyken diğerinin olması mı sıkıntı yaratıyor .. vs

v1 valfi parça tam altından geçerken parça boyu kadar çalışıp durması lazım.
yani hemen değil 60 cm sonra çalışıp durucak.
sıkıntı şurada: 1.parçayı gördü ve ben "enkoder değeri" ile "sensor ve v1 arası mesafe"yi toplayıp çalıştırıp durdurdum...
ama 1. parça 60 cm ilerlemeden ikinci bir parça gelince bu sefer ikinci parçanın mesafesini baz alıyor.

bir array listesi oluşturdum sürekli içindeki datalara yazdırıyorum. bakalım nasıl bir sonuç verecek.

1. parça geçerken 2. parça geçerse ve geçmezse diye iki farklı program yazılabilir sanki

Aşağıdaki bloklar Bir zamanlar yaptığım boyama makinesinde kullandım çalışma mantığı şudur.
Boyama alanından 1 Metre geride giren malzemenin boy ve genişlik bilgisini sürekli tarayıp boyama alanına kadar yazıyor bendeki hassasiyet 1 cm dir. boyama işlemi bitmeden giren malzemenin adedi kaç olursa olsun boyama alanında boyanacak malzeme boyu kadar boya atılıyor boyama yok ise 30 cm sonra duruyor.
Ben word kaydırarak yaptım boyama alanı kadar word açıp. Konveyöre bağlı olan encoder V7060.0 bitinde 1cm de bir 1 cm sinyal verip 1 cm sinyalini kesiyor.ve bu döngü sürekli devam ediyor.
V7060.0 Geliyorsa hafızaya alıp, gelmiyorsa bir sonrakine kaydırıyor. bu işlemi ise bendeki hassasiyet 1Cm olduğundan 100 kere kaydırma işlemi yapıyor. VD1300 ise işlem varmı yokmu bilgisini aldığım alandır.
Not: Zamanında microwin ile yaptım ve şuanda makine faal durumdadır.
Umarım yardımcı olmuştur.
dw.png

teşekkürler ben de kendimce prosesi yazdım. akşam buraya yüklemeyi düşünüyorum.
ben kaydırma değil de üzerine yazma şeklinde yaptım.

1.png
2.png
3.png
4.png
2.png
3.png
4.png

S7-1200 ile servo sürmek istiyorum...Technology object bölümüne axis 1 ekledim.. altından Ayarlarımı yaptım.. ama bu Axis Error hatasını bir türlü aşamadım..... Bunun sebebi nedir..

bir sürü sebebi olabilir. diagnistic kısmına gir ne hatası olduğunu görebilrsin

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri