Sürücü ile yön değiştirme

oktays

Üye
Arkadaşlar ;
1 adet 0.37KW'lık bir AC motor var ben bu motorun devir yönünü monofaze girişli olan ve trifaze çıkışlı olan bir ENDA marka sürücü ile değiştirmek istiyorum.Fakat bu işlemi sürücünün motor çıkışlarını ( u,v,w) kontaktöre bağlayarak yapmak isitiyorum.Yani klasik kontaktörle yön değiştirme yöntemi sizce olurumu.Herkese kolay gelsin

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yapabilirsiniz.Kilitlemeyi unutmayın.Önce yön kontaktörünü çalıştırıp,daha sonra yolvericiyi devreye
almanız gerekecek.

Son düzenleme:
Siemens sürücüler için,sürücü ile motor arasında bir termik şalter ya da kontaktörün devreyi açmasını uygun bulmuyorlar diye hatırlıyorum.yani sürücü devrede iken,çıkış ile motor arası açık devre olmayacak.
Siz kontaktör ile mi devir yönü değiştirmek istiyorsunuz,o kısmını anlayamadım.Yani kontaktöre neden ihtiyaç duyuyorsunuz?

Sn. fahri yetiş ustam;
verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.Ben soruda bir şeyi eklemeyi unutmuşum sağ sol kontrolü makinanın iki tarafına monte edilecek sensör veya siviçle olacak acaba bi sorun çıkartırmı.

Yön kontaktörünüz devreye önce girdiği sürece hiçbir sorun yok.Emniyet yönünden,yön
kontaktöründen 1-2 sn sonra sürücü devreye girecek şekilde tedbir alırsanız daha iyi olur.

sn:m-usta-fa bey
motorun yönünü sürücünün anahtar girişlerinden buton seviç veya sensörle değiştirebiliyorum fakat mesela motor sağa doğru dönerken sola döndürme butonuna bastığımda motorun çıkış frekansı sürücüden sıfırlanmayınca sola dönmüyor yani beklemek zorunda kalıyoruz o bekleme süreside makinanın yavaş çalışmasına neden oluyor.Kontaktörle yöndeğiştirmek istememin sebebi bu.Teşekkür ederim

ama sonuç olarak,Fahri Bey'in de özellikle belirttiği üzere,yön kontaktörü devreye girecek,sonra sürücü devreye girecek ve bu da size bir zaman kaybı yaşatır.Enda marka sürücülerde duruş ve kalkış zamanı ayarlanmıyor mu acaba?
Yine enda sürücüyü bilmediğim için emin konuşamıyorum,ama siemens sürücülerde,sürücü motoru görmezse hata veriyor.Eğer enda sürücüde de bu varsa,yön değişimi esnasında sürücü zaten bu hatayı verecektir.Ve önce yön değiştirip,sonra sürücüyü enerjilendirmek te vakit kaybına yol açacaktır.

Son düzenleme:
sn:m-usta-fa bey
duruş ve kalkış zamanlarına bakıp ayarlamak hiç aklıma gelmemişti verdiğiniz değerli bilgiler için hepinize çok TEŞEKKÜR ederim.

Ateşle oynamak gibi bişey.
onun yerine hızlanma ve yavaşlama zamanlarını düşür.

Arkadaşlar ;
1 adet 0.37KW'lık bir AC motor var ben bu motorun devir yönünü monofaze girişli olan ve trifaze çıkışlı olan bir ENDA marka sürücü ile değiştirmek istiyorum.Fakat bu işlemi sürücünün motor çıkışlarını ( u,v,w) kontaktöre bağlayarak yapmak isitiyorum.Yani klasik kontaktörle yön değiştirme yöntemi sizce olurumu.Herkese kolay gelsin

merhaba. daha 2 gün önce bende Enda 0,37 kw hamsi modeli bir inverter devresi yaptım ben. inverterin 24 V ucunu S1 e verirsen ileri, S2 ye verirsen geri çalışır. inverter çıkış kılemensleride şöyledir. 3 numara 24 V, 4 numara S1, 5 numara S2.. ama bu işlemi yaparken iverterin ayarlarını OPARATÖR PANELİ AKTİF konumunda olmalıdır. bu inverterin diğer opsiyonel seçenekleri ile sorun olursa cevaplayabilirim. he bide şunu söyleyeyim. motoru üçgen bağlamayı unutma. selametle.

Forum istatistikleri

Konular
128,426
Kullanıcılar
450,343
Son üye
ibrhm_k

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri