Resistörlere giden akımı kontrol etme

MrExploit

Üye
mrb arkadaşlar. Staj yerinden bi proje verdiler. Buzları eriten resistance ye giden akımı kontrol edicem. Yane 2 tane resistör var. 1 ine 20 dakka digerine 20 dakka akım gitcek ya da başka bir süre. şöyle bir devre kurdum
Adsız.jpg

burda transistörlerin baseleri controle bağlı olacak.Pic yada belki timer devresi kullanırım bilmiorm. Orası sonra.

Devreden beklentim şu.

Q1 açık , Q2 kapalıyken AC akım 200 ohm üzerine düşcek , Q2 açık , Q1 kapalıyken 600 ohm üzerine düşcek. Eyer transistörleri çıkartıp Normal switch koyarsam bu böyle oluyor. Ama transistör kullandığım zaman olmuyor . Transistörüde bir switch gibi kullanazmıyız. Nerde sorun var . Bunun dışında başka bir devre kullanabilrmiyim acvaba?

Transistörlerin iletim ve kesim karakteristiklerini incelemelisin ; belli ki senin istediğin düzeyde akımın geçişine izin vermiyor transistör iletim durumunda ........

başka kullanabilcegim bir circuit varmıdr acaba yardım edin lütfen. kısacası akımı ya r1 den ya r2 den geçircem ve geçirme zamanlamasını da bir micro işlemciyle kontrol edicem. Kontrol kısmı kolay sadece bacak ac kapa.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri