Redüktör Tasarımı Yardım

oguzhep

Üye
Merhaba ben makine mühendisliği öğrencisiyim. redüktör projesi ödevim var. giriş mili için;

güç 25kw
devir sayısı 1000
çevrim oranı 5
dönme yönü saat yönü
rulman ömrü 10000h

verileri verildi. redüktör tipi olarakda dikdörtgen şeklinde üst görünüşü olan bir gövdenin uzun kenarında giriş mili; tam karşısında ve kısa kenarların birinde olmak üzere 2 çıkış mili var. nasıl başlamalıyım ve tasarımı ne şekilde yapabilirim.
şimdiden teşekkürler

sayın oguzhep rasimi de koysaydın daha açık anlaşılırdı.
Elektrik motorunun verdiği güç= M= KW x 9550 / dk/dv. = 25 X 9550 / 1000. =238.8 Nm
Rediktör.çıkış deviri İ = 1000 / 5 = 200.dk/dv
Rediktör cıkış torku Nm= 238.8 X 5 = 1194 Nm.

Rediktörün uzun kenarındaki mil çıkış mili kalın
rediktörün kısa kenarındaki mil giriş mili ince ise yukarıdaki devir düşürücü rediktör olur.
bunun ters ise devir yükseltici rediktör olur o zaman yukarıdaki hesapların tersi yapılır.

Prof.Dr.Mustafa Akkurt'un Makina Elemanları Cilt I-II kitabına bakın.O kitapta mil kesiti hesaplamadan dişli hesaplarına kadar herşey anlatılıyor.İlk önce mil kesitlerini hesaplamanız gerekir.Bunun için motorun üreteceği torku hesaplayıp malzeme seçimi yapacaksınız.Hesaplamaları Excel'de veya MATLAB'da basit programlar yazarak yaparsanız sizin için kolay olur.Tasarım yaptığınızdan sürekli başa dönmeniz gerekecek.Kolay gelsin :)

yılmaz redüktörün sitesinde bazı hesap programları var. işinize yarayabilir.

25 kw değilde 22 veya 30 kw olsaydı sana teknik resim ve diğer özelliklerini belirten bir kataloğu gönderirdim istersen yardımcı olmaya çalışırım helisel dişlili yatık redüktör mü--?

25 kw değilde 22 veya 30 kw olsaydı sana teknik resim ve diğer özelliklerini belirten bir kataloğu gönderirdim istersen yardımcı olmaya çalışırım helisel dişlili yatık redüktör mü--?

22kw için gönderebilirseniz çok sevininrim. sanırım öyle olması gerekecek

Gerçekten zevkli bir ödev almışın :) Eğer yapman gereken tasarım tüm hesaplamalar dahil ise Makina Mühendisliğinin bir çok hesaplama yöntemini kullanman gerekecek , bunlar; Reduktorun dış boyutu ve malzemesi(Konstruksiyon) , Dişli taşıyıcı millerin kesme gerilmesi , burkulma , dinamik burulma , kritik devir sayısı ve sehim hesapları ( Cisimlerin Mukavemeti) , kama hesaplamarı , rulman C / F hesaplamaları , dişli hesaplamaları , motor bağlantısı için kaplin , kavrama hesaplamaları ( Makel) Son olarakta yağlama sistemleri ile ilgili hesaplamaları yapman gerekecek ; Sanırım hocanın da senden tam olarak istediği bir teknik resimden ziyade bu şekilde bir tasarım.

Gerçekten zevkli bir ödev almışın :) Eğer yapman gereken tasarım tüm hesaplamalar dahil ise Makina Mühendisliğinin bir çok hesaplama yöntemini kullanman gerekecek , bunlar; Reduktorun dış boyutu ve malzemesi(Konstruksiyon) , Dişli taşıyıcı millerin kesme gerilmesi , burkulma , dinamik burulma , kritik devir sayısı ve sehim hesapları ( Cisimlerin Mukavemeti) , kama hesaplamarı , rulman C / F hesaplamaları , dişli hesaplamaları , motor bağlantısı için kaplin , kavrama hesaplamaları ( Makel) Son olarakta yağlama sistemleri ile ilgili hesaplamaları yapman gerekecek ; Sanırım hocanın da senden tam olarak istediği bir teknik resimden ziyade bu şekilde bir tasarım.

ewt öyle çok kapsamlı bir ödev bende araştırmaya başladım şimdiden. ama daha önce hiç redüktörle uğraşmadım daha okulda dişli çarklar konusunu bile işlemedik. onun için nasıl başlamam gerektiğini hiç bilmiyorum.

gerçekten güzel bir proje. öncelikle dişli kutusunun boyutlarına karar vermelisin. yazdığından anladığım kadarıyla iki çıkış olacak ve biri 90° çıkış olacaksa konik dişli de kullanman gerekecek. çıkış dönüş yönü giriş ile aynı mı olacak ona karar ver. zıt yönde olacaksa tek kademede de halledebilirsin ama kutu yüksekliği artar. sana malzeme kataloğu gerekiyor veya "mühendisler için çelik seçimi" diye bir kitap var sana faydalı olur. mecbur değilsen helis dişli ile uğraşma. düz dişli daha kolay olur. emniyet katsayısına da karar vermen gerekecek. "imalat mühendisliği" diye bir kitap var. o da faydalı olur. bunlara karar verdikten sonra gerisi kolay.

ewt öyle çok kapsamlı bir ödev bende araştırmaya başladım şimdiden. ama daha önce hiç redüktörle uğraşmadım daha okulda dişli çarklar konusunu bile işlemedik. onun için nasıl başlamam gerektiğini hiç bilmiyorum.

Öncelikle bağlayacağın motorun gücü 25KW yani sen 25*1.5(emniyet katsayısı) yani 37.5 KW yı motorunun devrine göre taşıyacak giriş milini seçeceksin : Giriş mili seçiminde referans olarak bir değer alacaksın örneğin 70 mm den başlayabilirsin , yukarıda bir arkadaşın belirttiği gibi bu işlemler için exelde minik formul proğramları yazarsan daha hızlı ve net sonuçlara ulaşabilirsin , şimdi 70mm çaptan başladın diyelim 70 mm çapa göre malzemeni seçeceksin(burulma gerilmesi) , her bir hesaplamanda ne malzemeden , ne boyuttan ve en önemlisi ekonomiden ödün vermeyeceksin , sen bi bu işe başla ilerledikçe ben burdan sana elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım. kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Geri