reaktif ve kapasitif yazması hk?

evet niye 1 yapamıyormuşuzki ayrıntılı bir açıklama yaparmısınız yapılır elbet bunun için iyi bir çalışma yapmak lazım

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşımızın dediğini ben de duymuştum.Teorik olarak mümkünse de pratikte 1 olmaz.olmaz ama 0,999999 olur mesela.Biz de onu 1 kabul ederiz.
O kadar dert değil.

karlos kardeş c/k ayarını roleye otomatik yaptırıyorum demişsin .Biliyorsun c/k ayarını roleye otomatik yaptıracağın zaman sadece reaktif güç rolesi ve kondansatörlerde enerji olacak diğer sistemin enerjisi kesik olacak.

trant arkadaşım herşey için çok saol ben o konuları çoktan aştım artık bir problemim yok sistemi değiştirdim c/k ayarıylada işim yok herşey için saolun yazdığınız içinde çok saolun çok memnun oldum kolaygelsin

meraba arkadaşlar görüşmeyeli baya oldu benim problemimi az çok biliyorsunuz değerleri baya düşürmüştüm bu son günlerde capasitif aldı başını gitti bende anlamadım ya niye böyle şakalar yapıyor cofilerim 1.00 di yapmaması lazım hem capasitif %1.19 lara çıktı düşündükçe çıldırıyorum sayacım bozuk olabilirmi arkadaşlar yalnış eğer verme oranı ney ben başka bir sorun bulamadım lanet olsun

karlos55 ' Alıntı:
Bİ terslİk olduĞunun bende farkindayim dedİĞİm gİbİ sÖyledİĞİm rakamlar cosfİnİn tam kendİsİ roleyİ aÇip kapatiyorum l1 1.000 l2 0.640 l3 0.940 bu deĞerler ekranda gÖzÜkÜyor bellİ bİr sÜse sonra devreye İkİ adet kondansatÖr aliyor bunlarin toplami 2kva ve ekrandakİ deĞerler deĞİŞİyor l1 -.210 l2-.408 l3 0.808 bu deĞerler gÜndÜzÜn deĞerlerİ gece İse dÖrt adet kondansatÖr devreye aliyor bunlarin toplamida 7kva ekrandakİ deĞerler ŞÖle l1 -.947 l2 -.347 l3 0.974 olarak gÖzÜkÜyor hİÇ bİryere dokunmadim verdİĞİm deĞerler cosfİ deĞerlerİ auto ve cos ledlerİnden baŞka led yanmiyor ben akim trafosu oranini 0010 olarak gİrdİm cosfİde İnd kismina 1.000 cap kismina 0.95 gİrdİm program kismina 10 gİrdİm capasİta kisminada tÜm kondansatÖrlerİn gÜÇlerİnİ ve faz olarakta rst gİrdİm İndÜktİf ve capasİtİf oranlarinida 30 18 olarak gİrdİm bunlarida bİr cd gÖndermİŞler onu İzledİm hepsİ kafama yatti ayarlari nasil olduĞunu ÖĞrendİmde benİm kafama yatan cosfİlerİn neden eksİ olduĞu normalmİdİr dİye İlk defa bu roleyİ kullaniyorum merak ettİm aÇikcasi

sayın karlos55 akım trafosu 40/5 ise oran 8 olarak girmeliydin

arkadaşlar şunu iyi bilmek lazımki trafonun endüktif kayıplarını karşılamak için konulan sabit kondansatör sayaçtan önce bağlanır ve mühürlü bölme altında olur.buraya bağlayacağınız kondansatör değeri ise trafo gücünün %3 ile %5i arasında olmalıdır.
gelelim sorununuza tek akım trafosundan kompanze etmeye çalışıyorsunuz,bundan vazgeçin ve 3 akım trafolu ve 3 faz kontrollu röle deneyin.bağlantıları yaparken(kondansatör bağlantılarını)her adımda ölçüm yapın gerekli faza gerekli kondansatörü monofaz olarak bağlayın.ortak bir değere kadar 3 fazlı kondansatör bağlayabilirsin.örneğin r fazı 1,5kvar,s fazı 1,9 kvar,t fazı 2,6 kvar çekiyor diyelim bunların ortak değeri 1,5 kvar dır ve 3 fazlı kondansatör ile 1,5 değerini yakala mesela 3 adet 1,5kvar ilk 3 kademeye,sonra 0,4 kvar mono faz s fazına 1,1 kvar da t fazına monofaz olarak bağla.bak işte 5 kademede işin çözüldü.ama devamlı olarak devreya giren çıkan yüklerin mutlaka olur onun için de geriye kalan 7 kademeni küçük değerli monofaz kondansatör kullanarak çözersin.Burada dikkat edilmesi gereken şey şu;tesisin gece yükünü ayrı ölç,gündüz yükünü ayrı,akşam yükünü ayrı ölçüp bunların analizini yaparsan işi çözersin.ben şahsen bazı yerlerde 12 kademenin hepsinide monofaz yaptığım oldu.dikkat etmen gereken ölçüm yani güç analizi.ayrı bir cihaz kullanmana gerekte yok mesela kael in varkombi 12 'sini kullanırsan bütün değerleri oradan görüp ona göre fazlara kondansatör bağlayabilirsin.
kolay gelsin

fabia ' Alıntı:
arkadaşlar şunu iyi bilmek lazımki trafonun endüktif kayıplarını karşılamak için konulan sabit kondansatör sayaçtan önce bağlanır ve mühürlü bölme altında olur.buraya bağlayacağınız kondansatör değeri ise trafo gücünün %3 ile %5i arasında olmalıdır.
Hocam hesabınıza göre 1600 kvalık bir trafo için yaklaşık 50-60 kvar sabit kondansatör bağlamak gerekir.Bu kondansatör ,sayaç için yapılmış panolara sığmayacak kadar büyüktür.Kaldı ki neden oraya koyuluyor ki?Ben istediğim zaman açıp kapatamayacak mıyım?Ya da arızalandığında tedaşı mı aramam gerekecek?Ya da benim o kondansatöre müdahale etmem neden sakıncalı ki,sayaç panosuna konsun?
Bir de şu var ki?sayaçtan önceden kastınız nedir?
Yani malumunuz ki sayacın ölçü trafoları orta gerilim kısmındadır.Bu durumda,sayaç OG ile çalışmasa da ,sayaç OG de gibi düşünlmelidir.Bu durumda sayaçtan önceden kastınız trafonun primeri midir?Eğer öyle ise,trafonun primerindeki bir konansatör nasıl olacak ta trafonun kayıplarını karşılayacaktır?Başka değişle,trafoda meydana gelen fakat ,kompanzasyon sistemimizin görmediği reaktif güç nasıl kompanza edilecektir.
Evet şu olur;primer tarafına koyulan( ki bu OG ye göre bir kondansatör olmalıdır ve haliyle pahalıdır) trafoda harcanan reaktif gücün sayaca etkisini absorbe eder ama biz sekonderin kompanzasyonunu yapmış olur muyuz? yani bence bu durumda,o kondansatör kompanzasyon yapmaya değil de,ceza yememeye yarar.
Benim bu konudaki bilgim şöyledir.Sabit kondansatörün gücü dediğiniz formüle göre bulunur.Sabit kondansatör ise ,reaktif güç rölesinin bilgi aldığı akım trafosundan hemen önceye bağlanır.Ve sabit grubu gerektiği zaman açıp kapatmak için düzeneği bulunur.

mrb arkadaşlar sabit kondansatör grubu tarihe karıştı entesin rg3 12 c serisini kullan derim.ben artık sabit grup kullanmıyorum.eskiden sabit şarttı okey ama artık yapmıyoruz.kendi adıma.........üç akım trafolu sistem en ideali.............saygılarımla.................birde harmonikleri takip et derim.panoyu yakmayalım...................

elektrhasan arkadaşım.Trafolu müşterilerdenmi , trafosuzlardanmı bahsediyoruz ?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri