reaktör lü bir sistem kaça maal olur

arkadaşlar öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim herkez her işi yapmamalı diye bir kavram varya bende bu kompanzasyon işinden anlarım ama hiç uygulama yapmadım sadece pano yapımında yardımlarda bulundum yapan arkadaşlara az önce başıma gelen bir durumdan bahsetmek istiyorum bir müşterimde dikişli punta makinası var ve bu makina iki fazla çalışıyor yani R-S diyelim T fazı sisteme bağlı değil kullanılmıyor bu makina yüzünden iki faza ayrı bir uygulaama yapılmalı birinci uygulama 2 faz kondansatör dediler 2. uygulama reaktör dediler bunların hangisi daha sağlıklı olur ve maaliyeti nedir bilen arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim
başarılı çalışmalar...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
hocam reaktör demiyelim de, dinamik kompanzasyon diyelim. Başınız ağrısın istemiyorsanız, dinamik kompanzasyon yapan bir firma ile görüşün derim ( ben tesisimde alron kullandım ve memnunum) iki fazlı kondansatörü o kadar hızlı devreye alıp çıkarmanız zor olur.

hangi röleyi kullanıyorsunuz ilk önce onu bilmek lazım birde ikifazla çalışışıyor diyorsunuz bu tür çalışan makinalarda çok hızlı çalışır buda normal röleler bunun hızına biraz zor yetişir yaparsın ama bu seferde diğer yüklerdede aynı aynı ayarda çalışır röle kondan satörleri iki faza göre bağlayın sorun olmaz buna göre röle alacaksın diye bir kaide yok arkadaşım iyi çalışmalar eğer çözemediğin konu olursa yardımcı olurum iyi çalışmalar

arkadaşlar ilginize teşekkür edrim zaten işi bir reaktif işi yapan İSTANBUL da bilinen bir firma yapacak müşterimin benden istediği bu konuyu onun için araştırmam yanılmıyorsam role 12 li ENTES markaydı zaten sistemde monofaze kondansatörler mevcut bu iki faz kondansatör dedikleri kondansatöre L1-L2 fazlarımı bağlanıyor sadece şimdi başı ağırmasın diye müşterim bunun bedelini ödeyecek ama bana kesin çözümün hangisi olduğunu soruyor reaktör denilen sistemmi yoksa 2faz kondansatörmü ilave edilsin hoş reaktör dediği ney ben onuda bilmem ama KUBİLAY46 arkadaşımızın dediğinden anladığım şu ENTES role gibi birşey yani entes sökülecek reaktör takılacak öyle bir şey mi? ve en son dedikleri şuymuş reaktör biraz pahalı birşey yarın teklif göndereceklermiş konuyla ilgili hem 2 faz kondansatör ilavesinin fiyatı hemde reaktörlü sistemin maaliyeti zaten bu adamlarda bu panoyu daha 2 ay önce yaptırdı ama şimdi bu makina sisteme ilave edilince pano yetersiz kalmış iddiaları bu... yarında gelen teklifleri size sunucam ilginize şimdiden teşekkür ederim.
başarılı çalışmalar...

bahsettiğiniz makinayı biliyorum ve bende böyle bir uygulama yaptım , isterseniz yaptığım uygulamayı kısaca paylaşıyım , bahsettiğiniz makina üzerinde çok uğraştık , şimdi l1 l2 fazlarını kaynak için ve l3 fazınıda çok küçük amperajlarla sisteminde bir motor var onu çalıştırıyor , aşamaları tek tek anlatırsam , iki fazlı ve hızlı girip çıktığı için mevcut kompanzasyon sistemine uyum göstermez denedik biliyoruz entes rölede alma ve bırakma zamanını en düşük seviyeye ayarladık nafile , belirtmek gerekirse diğer yöntem harmonik filtre sistemi denmektedir , dinamik harmonik filtre ve pasif harmonik filtre diye ikiye ayrılır , kimileri reaktörlü sistem veya aktif harmonik fasif harmonik diyede ayırır , maliyeti yüksek bir sistemdir , ve iki fazı bu kadar çok çeken bir sistemde kesin çözüm olurturur mu bilemiyorum , denemek lazım ama problem yaşayabilirsiniz , o uygulamayıda yaptık fekat yük dağılımı eşit olan bir fabrikada o yuzden problem yoktu

neyse lafı çok uzattık karışacak benim size önerim su biz bizzat uyguladık olumlu sonuç aldık , aslına bakarsanız en eski kompanzasyon sistemine geri döndük , reaktif güç kontrol rölesinin algıladığı akım trafosundan önce bakır baralardan enerjiyi verdik ve yerinde local kompanzasyon yaptık , kondansatörleride çekilen amperaja göre faz faz uygun olarak monofaze bağlantı yaptık , ve bunu devreye sokmak içinde kaynak makinasının pedal kısmındaki açık kontak kapalı kontak kısmını kullandık , yani direkt olarak makina ile birlikte devreye giriyor ve çıkıyor , tesisin diğer kısmı normal kompanzasyon bu kısım local kompanzasyon , genede sapmalar oluyor fekat cezaya girmiyor ........
bence bu sistem hem daha ekonomik ve diğer sistemden daha iyi zaten daha önceleride local olarak motorlara kondansatör ekleyip kompanzasyon yapmıyormuyduk yapıyorduk .....yarın keşfide paylaşacam demişsiniz paylaşın hatta yer neresi belirttin bizde uzman kişilere sevk edelim sizi kolay gelsin , bu arada bakarsınız biz daha iyi bir teklif veririz........

İki faz punta kaynak makinaları için EKM serisi cihazlarımızı öneriyoruz, sizin makinanızın hızı fazla olmasada röle ile çözülemeyecek büyüklükde kondansatör ihtiyacı olacağını tahmin ediyorum, cihazımız gerek lokal kompanzasyon gerek merkezi kompanzasyonda kullanılabilir.
Sabit kondansatör bağlamanızda işi kısmen çözebilir ama kaynattığınız parçaların kalınlıkları değişiyorsa güç de değişecek ve sabit bağladıklarınız ya az, ya çok gelecek, yani kesin çözüm olmayabilir.
EKM serileri üç adet modülden oluşur, 20 ms hızındadır ve üç modül yerine iki modül alarak da sorununuzu çözebilirsiniz (kaynak makinası 1 adetse).
Cihazın gücü ve reaktif ihtiyacı konusunda bilgi verirseniz fiyat teklifi yapabilir ilgilenen arkadaşlar..

Kademe Bilgileri:

1. kademe R fazı 0,28 Kvar monofaze
2. kademe S fazı 0,28 Kvar monofaze
3. kademe T fazı 0,28 Kvar monofaze
4. kademe R fazı 0,56 Kvar monofaze
5. kademe S fazı 0,56 Kvar monofaze
6. kademe T fazı 0,56 Kvar monofaze
7. kademe R fazı 1,11 Kvar monofaze
8. kademe S fazı 1,11 Kvar monofaze
9. kademe T fazı 1,11 Kvar monofaze
10. kademe R fazı 1,67 Kvar monofaze
11. kademe S fazı 1,67 Kvar monofaze
12. kademe T fazı 1,67 Kvar monofaze
13. kademe R fazı 3,33 Kvar monofaze
14. kademe S fazı 3,33 Kvar monofaze
15. kademe T fazı 3,33 Kvar monofaze
16. kademe R-S fazı 5 Kvar difaze (R fazında 2,5 Kvar + S fazında 2,5 Kvar)
17. kademe T-R fazı 5 Kvar difaze (T fazında 2,5 Kvar + R fazında 2,5 Kvar)
18. kademe S-T fazı 5 Kvar difaze (S fazında 2,5 Kvar + T fazında 2,5 Kvar)
19. kademe R-S fazı 7,5 Kvar difaze (R fazında 3,75 Kvar + S fazında 3,75 Kvar)
20. kademe T-R fazı 7,5 Kvar difaze (T fazında 3,75 Kvar + R fazında 3,75 Kvar)
21. kademe S-T fazı 7,5 Kvar difaze (S fazında 3,75 Kvar + T fazında 3,75 Kvar)
22. kademe R-S fazı 10 Kvar difaze (R fazında 5 Kvar + S fazında 5 Kvar)
23. kademe T-R fazı 10 Kvar difaze (T fazında 5 Kvar + R fazında 5 Kvar)
24. kademe S-T fazı 10 Kvar difaze (S fazında 5 Kvar + T fazında 5 Kvar)

Gibi bir cihaz sizin işinizi görebilir diye düşünüyorum.
Teknik Özellik Bakımından 20 mili saniye hızında kademeleri ihtiyaca uygun alıp bırakabiliyor.Üç faz ayrı ayrı veya birlikte örnekleme ile çalışmaktadır.Kontaktörlü sistemlere oranla ömürleri daha uzundur fazla yer kaplamaz kontaktörlü sisteme nazaran daha ucuz maliyetlidirler.Lineer olmayan yüklerde ise harmonik filtre ile birlikte rahatca kullanılabilir.Yukarıda örnek bir dizilimdir.Firmadaki güçler bilinmeden analiz yapılmadan kimseden hiç bir ürün almamanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

İsmail Ufuk

Moderatör tarafında düzenlendi:
İki faz punta kaynak makinaları için EKM serisi cihazlarımızı öneriyoruz, sizin makinanızın hızı fazla olmasada röle ile çözülemeyecek büyüklükde kondansatör ihtiyacı olacağını tahmin ediyorum, cihazımız gerek lokal kompanzasyon gerek merkezi kompanzasyonda kullanılabilir.
Sabit kondansatör bağlamanızda işi kısmen çözebilir ama kaynattığınız parçaların kalınlıkları değişiyorsa güç de değişecek ve sabit bağladıklarınız ya az, ya çok gelecek, yani kesin çözüm olmayabilir.
EKM serileri üç adet modülden oluşur, 20 ms hızındadır ve üç modül yerine iki modül alarak da sorununuzu çözebilirsiniz (kaynak makinası 1 adetse).
Cihazın gücü ve reaktif ihtiyacı konusunda bilgi verirseniz fiyat teklifi yapabilir ilgilenen arkadaşlar..

evet makinamız dikiş kaynaklı olarak 1 adet ama başka bir punta makinası daha var o sürekli çalışmadığı için olsa gerek bir sorun yoktu yıllardır ama bu makina geldi sistem iş görmez oldu dediğiniz ürünü inceliycem ve muhakka teklif değerlendirmesi yapacağım şimdiden teşşekür edrim yarın teklifi teklifte ilave edilecek malzemeleri ve fiyatını yazıcam sizde kendinizce bir değerlendirme yaparsanız sevinirim
başarılı çalışmalar...

ismailufuk bey sizde yarın açıklayacağım teklifi bir gözden geçirirseniz sevinirim inanın sizleri anlamak istiyorum ama kıllandığınız bağzı terimlere alışık olmadığımdan biraz zorlanıyorum lütfen müsait olan arkadaşlar yarın teklifi bir gözden geçirin bana o na göre yol belirleyin yardımlarınıza ihtiyacım muhakkak ki olacaktır...
başarılı çalışmalar...

Moderatör tarafında düzenlendi:
dikiş punta kompanzasyonu klasik tip bildiğimiz reaktif güç kontrol rolelerinin yapabileceği bir iş değildir

Analiz sonuçlarına göre 150ms on 150ms off bu türde bir yükü kompanze etmek için en fazla 40ms'de cevap verebilmeniz gerekmektedir geç cevap verirseniz bir bakmışsınız sizde şebekeye zarar vermişsiniz
birde bu tip 2 fazlı trafolar her fazdan eşit reaktif enerhi çekmezler bunun için iyi bir analiz lazımdır. bu tip uygulamalar gruparge 12c-fast kontrol rolesi ile bir çok işletmede yapıldı ve çok iyi sonuçlar alındı, bu roledeki bir başka özellikte hızlı bir analizör gidi 150ms lik reaktif enerji taleplerindeki demant değerini ekrandan görebilirsiniz bu sayede hangi faza ne kadar ilave kondansatör ekleyip çıkartacağınızın tayinini yapabilirsiniz.
yani role sisteme tak demantlara göre max 4 kademe ile dikiş puntayı kompanze edebilirsiniz bu tip puntalarda reaktif enerji genelde değişmez pek akım ayarını kullanmazlar bunun içinde sistemin ihtiyacına göre kademeyi testip edip bağlayabilirsiniz.
bu tip hızlı sistemler için biz SVC sistemini pek önermiyoruz svc'nin çalışmanı icabı ile bu tip hızlara çok iyi cevap veremeyebilir. en iyisi hızlı kapasiteleri devreye almaktır

SY VATAN TEKNİK;O makinaya kompanzasyonla ilgili sıkınıtı olan bi müşterim geldi ama o makinadan dört tane vardı makınalar faal olarak 3 tane si çalışmakta vede tesis gece 17:00-08:00 arasında işletmede çalışma yapılmamakta idi hakeza hafta sonlarıda işletme sahibi reaktorlu sistemi kabul etmedi bundan dolayı sisteme deşarj bobinli,3 faz kontrollu,vede sayacı vektorel toplama yapan sayaç ile degıştırıp hızlı kom. yapmaya çalışdım sistemde reaktıf oranlar 60-65 gezerken yaptıgım uygulama sonucu 18-30 larda gezdi ama 6 ay sonra kontaktorler cart kaba kagıt dokulmeye basladı
kanımca şu anda illakı trıstor sistemi ile kompanzasyon yapmıcak iseniz sizde tek makına olması sebebi ile o makınaya reaktorlu makına gucune baglı munferit tritorlu kompanzasyon yapmanız tek kademe olarak vede ana panonuzu 18 kademe varko 18 pc ile hızlı kompanzasyon ile donatmanız(deşarj bobini,kompanzasyon kontaktoru,440 v kondansator )neticesinde sonuca ulaşabilirsiniz ama olakı maliyet açısdından mal sahibi problem çıkarıyorsa ise LÜTFEN O FİRMAYA bulaşmayınız yoksa olan isze olur

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri