Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

Çok teşekkürler sayın kumanda-cı. Yapmak isteyen arkadaşlara başarılar diliyorum, kolay gelsin.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Buradaki videoda bobin sarma işini bitiriyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn ŞEF hocam teferruata gerek yok ( işte budur) ellerine emeklerine sağlık.

ama bitmedi hala :) 1) 2. fazı ve 3 fazları nasıl konumlandıracaksınız bunu bilmiyorum? 2) ayrıca 6 tane tel çıkıyor bu nereye bağlanır :) ve 3 faz nasıl alınır bunu nasıl birleştireceğiz? 3) elinizde yaptığınız jenaratöre kaç tane mıknatıs olacak? 4)mıknatıs nüvelelerlemi belirlenir spir sargılarlamı. 5) büyük mıknatıs kullanırsak sargıları yada bobinleri 3-4 nüve aralığıyla sarabilirmiyiz srgı büyükmü olmalı yada mıknatıs küçülürse nüve aralalarını 2- yada her nüveyemi sarmalıyız mıknatıs ebatını baz alarak? 1. fz için 4 bobin yaptınız 4 bobinde ikisine N kisine S mi gelmeli yada mıknatıs konumu ne olmalı?
Sn ŞEF üstadım şimdiden teşekkür ediyorum ayrıca özür diliyorum bukadar soru sordum:)
saygılarımla.

İltifat için çok teşekkür ederim sayın x yılmaz.
Siz yukardaki yazıyı yazarken ben de soruların cevaplarını yeni yüklediğim videoda verdim. Sizin yazının hemen üstündeki video.
Bobinlerle ilgili tüm açıklamaları o videoda yaptım. Mıknatıslarla ilgili cevapları da önümüzdeki videoda versem daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

24 oyuklu normal sarım sarım yönü.JPGBobinlerin sarım şekli aşağıdaki şemada olduğu gibi.

Sn ŞEF hocam teferruata gerek yok ( işte budur) ellerine emeklerine sağlık.

ama bitmedi hala :) 1) 2. fazı ve 3 fazları nasıl konumlandıracaksınız bunu bilmiyorum? 2) ayrıca 6 tane tel çıkıyor bu nereye bağlanır :) ve 3 faz nasıl alınır bunu nasıl birleştireceğiz? 3) elinizde yaptığınız jenaratöre kaç tane mıknatıs olacak? 4)mıknatıs nüvelelerlemi belirlenir spir sargılarlamı. 5) büyük mıknatıs kullanırsak sargıları yada bobinleri 3-4 nüve aralığıyla sarabilirmiyiz srgı büyükmü olmalı yada mıknatıs küçülürse nüve aralalarını 2- yada her nüveyemi sarmalıyız mıknatıs ebatını baz alarak? 1. fz için 4 bobin yaptınız 4 bobinde ikisine N kisine S mi gelmeli yada mıknatıs konumu ne olmalı?
Sn ŞEF üstadım şimdiden teşekkür ediyorum ayrıca özür diliyorum bukadar soru sordum:)
saygılarımla.
1 ve 2 numaralı soruların cevapları son videoda var. 3. sorunun cevabı ; bu stator 24 oyuklu olduğu için 8 mıknatıs kullanılacak. Her 3 oyuğa bir mıknatıs düşer. Yani oyuk sayısının 1/3'ü kadar mıknatıs olur.
4.soruyu pek anlayamadım ama şöyle cevap vereyim. Mıknatıs sayısı tamamen oyuk sayısı ile belirlenir. Bu alternatörü 3 faz yapacağımız için her 3 oyuğa bir mıknatıs denk gelecek. Sipir sayısı ile ilgisi yok. Sipir sayısı tamamen oyuk genişliğine bağlı.
5. Daha büyük mıknatıs derken daha geniş anlamında soruyorsanız daha geniş mıknatıs kullanmak olmaz. Nedenini daha sonra anlayacaksınız.
Mıknatısları N S N S şeklinde dizdiğimizde bir bobinin bir koluna N kutbu gelirken diğer koluna S kutbu denk gelecek.

Sn ŞEF videoyu seyrettim muhteşem oldu ellerine sağlık, uygulamaya geçmem için bir resim ekliyorum bu resimde sanal çizim yaptım pekte beceremedim:) burada kullandığım stator 36 oyuklu iç çap 90mm, uzunluk 90mm rotor çapı 89mm, her faz için 6 bobin 3x=18 bobin= 18 mıknatıs anlamına geliyormu acaba ?

ahaaa işte tüm şevkimi kaçıran konu 6 tane tel var bunlar nasıl ve nereye bağlanır lütfen yardım :)
ddd.jpg

saygılarımla kadir yılmaz.

Motorun ölçüleri çok güzel ustam. 36 oyuklu, statoru uzun, rotor çapı geniş.
36 oyuklu motorda dediğin gibi toplam 18 bobin kullanılır. Mıknatıs sayısı ise 12 tane olur. Yukardaki yazımı tam okumadın galiba. Ayrıca videoda da anlatmıştım. Mıknatıs sayısı oyuk sayısının 1/3'ü kadar olur.
Yukarda verdiğin motor resmi üzerinde tekrar bir şeyler yazmanı isteyeceğim. O numara verdiğin uçların yanına bir de a ve b ilavesi yapın. Yani 1.faz a, 2.faz a, 3. faz a. Diğer uçlara da 1. faz b, 2. faz b, 3. faz b. diye belirtirseniz nasıl bağlantı olması gerektiğini daha kolay anlatabilirim.

Rotora mıknatısları yapıştırma işlemi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri