Röle Düzgün Çalışıyor %98 de Tutuyor Ceza Geliyor

evliya ' Alıntı:
arkadaşlar ben kompanzasyonda herşeyi düzenledim röleyi düzgün göstergesi kondansatör gerektiğinde alıyor aşırı geldiğinde çıkarıyor ama değerler aşıyor anlamadım ne yapmalıyım banka şubesinin yarfımcı olun
kardeş bu işi bilen herkes röleyi düzgün gösterip indüktife yada kapasitife girebilir yani ck ayarını yapman lazım buda eskitip bir röle kullanıyorsan sayacı ölçerek yeniden ayar yapman lazım demektir ama şimdi bilgisayar köntröllü röleler var bağla leptopa akım trafosu değerlerini doğru girdinmi herşeyi bilgisayardan yapıyorsunçok rahat ve basit oldu bu işler artık herkes komponzasyoncu oldu bizimde papucumuz dama atılır şimdi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Fazlar dengesiz olabilir, yapabiliyosan yükü dengele. Bence fazların CosQ leride birbirinden hem farklı, hemde zamanla değişken.
Ama benzin istasyonları, marketler, işhanları, bankalar burolar gibi yerlerde her an devreye giren ve cıkan printer, lambalar, buzdolabı, UPS, vb yüklerin yuk dengelenmesini her an farklı zamanlarda devreye girip cıkabileceğinden izlemek, takip etmen, çözüm bulman cok zor.

Sanıyorum anneannenin rölesini kullandın şu yeni model monofaz kondansatör kullananlardan.
Kesin cozüm istersen cozüm garantili olarak sana kademesiz ALRON 25KVAR adaptiv röle kullansaydın derim.
Her fazı ayrı ayrı kapasitif-enduktif (aynı anda) kompanse ediyor.

BİRDE ŞÖYLE BİR ŞEY olabilir; panodan önce bir yerden bağlantı alınmış olabilir. varsa mutlaka panodan geçmeli.

Eğer yükler hızlı devreye girip çıkıyorlar ise, örneğin 2-3 saniyede bir, kontaktörlü kompanzasyon sistemleri ile kompanzasyon yapmak yeterli olmayacaktır. Bunun sebebi kontaktörlerin yavaş kalması ve kompanzasyon bankalarının yeterince çabuk devreye girememesi ve yeterince çabuk devreden çıkamamasıdır. Sizin durumunuzda, bahsettiğim gibi eğer hızlı yükler var ise, kompanzasyon bankası devreden çıkmakta gecikip sayaca kapasitif bölgeden enerji yazdırabilir. Yükler içinde örneğin punto kaynak makinaları bulunuyorsa kompanzasyon anahtarı olarak kontaktör değil de tristör tabanlı ürünler kullanmayı düşünebilirsiniz.

Yükler eğer en az 10-20 saniye aralıklarla devreye girip çıkan yüklerse, örneğin devamlı çalışan pompalar, motorlar gibi, dediklerim geçerli değil tabi.

----------------------------
Bugünün işini yarına bırakma,
Yarının işine hor gözle bakma.

Eğer yükler hızlı devreye girip çıkıyorlar ise, örneğin 2-3 saniyede bir, kontaktörlü kompanzasyon sistemleri ile kompanzasyon yapmak yeterli olmayacaktır. Bunun sebebi kontaktörlerin yavaş kalması ve kompanzasyon bankalarının yeterince çabuk devreye girememesi ve yeterince çabuk devreden çıkamamasıdır. Sizin durumunuzda, bahsettiğim gibi eğer hızlı yükler var ise, kompanzasyon bankası devreden çıkmakta gecikip sayaca kapasitif bölgeden enerji yazdırabilir. Yükler içinde örneğin punto kaynak makinaları bulunuyorsa kompanzasyon anahtarı olarak kontaktör değil de tristör tabanlı ürünler kullanmayı düşünebilirsiniz.

Yükler eğer en az 10-20 saniye aralıklarla devreye girip çıkan yüklerse, örneğin devamlı çalışan pompalar, motorlar gibi, dediklerim geçerli değil tabi.

Tristorlu sistemlerle yapamazsınız. cunku her kademe için ve her faz için ayrı ayrı nodul alınması gerek. Cunku bankalarda yuklenme her fazda herzaman değişkendir yuklerin buyuk cogunlugu monofaz olup nezaman devreye girip nezaman devreden cıkacagını yani onceden dengesizliği hesaplayıp bir öngörü de bulunmak imkansız. Hele birde ups varki oda kapasitif bir yük. Tüm bunlar düsünülürse inanılmaz bir maliyet cıkar. Kimsede kabul etmez bunu.

Tristörlü bir sistem veya herhangi bir röle seçmek kesinlikle sorunu çözmez. Ben sadece ALRON ile çözülür diyorum. Sadece ALRONU üc faza baglayıp, eski röleyi iptal edip tüm kademeleri alrona aktaracaksınız. o kadar. 100% çözeceğine garanti veriyorum.

Son düzenleme:
Sayın kibele

Sanırım Sayın dizzy, bankalarda kompanzasyondan değil de, kondansatör bankalarından bahsetmiş.

Tristörlü sistemlerde maliyetiniz, kontaktörlü sisteme göre mutlaka fazla olacaktır fakat, çözüme ulaşabilirsiniz.

Sayın kibele

Sanırım Sayın dizzy, bankalarda kompanzasyondan değil de, kondansatör bankalarından bahsetmiş.

Tristörlü sistemlerde maliyetiniz, kontaktörlü sisteme göre mutlaka fazla olacaktır fakat, çözüme ulaşabilirsiniz.

Yooo dogru anladıgımı dusunuyorum. Gecmiş tum yazıları okuduğumuza gore cevap yazdım. Bu konu baslıgındaki yazılardan birinde bu uygulamanın bankada oldugu belirtilmişti.

Bankalar, ofisler, okullar, işhanları, benzin istasyonları gibi yerlerde karşılaşılan benzer sıkıntırlar. Cok sayıda monofaz yukler, upsler. Dengesiz ve onceden ne olacagı kestirilemeyen yukler demek. burada mono veya tree faz kademeleri nasıl ongorebilirsiniz, diyelim varsaydınız, hepsine tristör koysanız nekadara maledersiniz?

Öbür yanda sadece alron ile birkac tane treefaz kondansator koyup (eski panonuz varsa kondansatorede gerek yok) isinizi saniyelr içerisinde hicbir ongorude bulunmadan cozuyorsunuz. Dikkatinizi cekerim monofaz kondansatör kademe yok ama her fazı ayrı ayrı hem kapasitif hemde endiktif kompanse edebiliyoruz. Diyelimki bir fazı enduktif diğer fazı kapasitif kompanse ediyoruz.

Maliyeti bir kenara bırakırsanız tristörlü sistemlede bunu çözmeniz epey zor inanın bana. cunku kullanıcı/yük profili cok değişken ve dengesiz. kademeleri saptamak cok zor. Yanlısmı dusunuyorum?
Burada kademeler su olacak soyle yaklassak diye %100 kesin bir sonuc verecek yontemi varsa dillendiriniz lutfen. Ben pek varsayımlara veya cizelgelere gore calısmam. Oturup hesap kitap yapıp ona gore yola cıkarım. Cizelgeler veya varsayımlar cok standart dengeli ani pik değişimler olmayan tesislerde kullanabiliriz.

Son düzenleme:
Sayın kibele

Sisteminizle ilgili yorum yapmadım. Alron sisteminizi tüm mesajlara yazıyorsunuz gene birşey demiyorum. Sisteminizi önerebilirsiniz. Normaldir, doğaldır. Burada maksat, insanların sorunlarına çözüm bulmaya çalışmaktır.

Sayın dizzy'nin yazısından alıntı yapıp, bankalardan bahsetmişiniz. Yazıda kondansatör bankası denilmekte. Uzatmayacağım fazla, konu amacından sapmasın, iyi çalışmalar.

Kondansatör konusunda geçen " banka " kelimesi, " bank " olarak kullanılması gereken bir
kelimedir.Burada yanlış bir ifade kullanılmış olsa gerektir.Grup kondansatör için, "kondansa-
tör bankası " yerine, " bank " kelimesi kullanmak daha uygun bir terimdir.

Mehmet hoca sıralamış gerçi ama.Bankalardaki sıkıntı değişik saatlerde farklı aydınlatmaların devrede olması.Bunların bir kullanma ortalamasını almak gerekir.İnd.Oranını vermemişsiniz ama ilk aklıma gelen sorun akşam iş bitiminde banka tabelasının beslendiği faz akım tr.suna isabet ediyor gibi geldi.Gündüz ve gece durumlarını ayrı ayrı izlemen gerekir.

yahu arkadaslar. her banka osmanlı diiiil. Bu uygulamanın bir banka (para babasının para bankası yanii:))) subesinde yapıldıgını bu alıntı-yazıdan okumustum. Ve banka derken uygulamanın yapıldıgı yer olarak okuyunuz lutfen. kondansator bankı olarak zaten dusuk ve anlamsız bir cumle olurdu degilmi.
Uzgunum yanlıs anlamalara neden oldugum için.:eek:

Forum istatistikleri

Konular
128,352
Kullanıcılar
450,205
Son üye
ahmtmtlu

Yeni konular

Geri