Röle çekince saat ve USB duruyor

Tekrar merhabalar;
Hafta sonu röle kontaklarına ayrıca RC filtre (snubber) bağladım. R=120 ohm ve C ise 22nF ile 220 nF arasında değişiyor. Bu durumda iken röleyi aktif etmeden çıkışlarda 65 ile 220 VAC gerilim elde vardı. Bunun sebebi Xc=1/(2pi.f.C) den ~=68 kohm olduğunu düşünüyorum. Yani çıkışım AC olduğu için RC devresi her zaman iletimdedir.
Hatta çıkışa ufak bir hava motoru bağladığım zaman çalıştığını hissedebiliyorum.

Ben nerede yanlış yapıyorum? Artık bu olay can sıkmaya başladı.

Bir de elimde elimde OMRON G3MB-202P SolidState Röle var. Ancak bunun bağlantı şeklini bir türlü bulamadım. Yakmaktan korkuyorum. Bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum.

Tekrar merhabalar;
Hafta sonu röle kontaklarına ayrıca RC filtre (snubber) bağladım. R=120 ohm ve C ise 22nF ile 220 nF arasında değişiyor. Bu durumda iken röleyi aktif etmeden çıkışlarda 65 ile 220 VAC gerilim elde vardı. Bunun sebebi Xc=1/(2pi.f.C) den ~=68 kohm olduğunu düşünüyorum. Yani çıkışım AC olduğu için RC devresi her zaman iletimdedir.
Hatta çıkışa ufak bir hava motoru bağladığım zaman çalıştığını hissedebiliyorum.

Ben nerede yanlış yapıyorum? Artık bu olay can sıkmaya başladı.

Bir de elimde elimde OMRON G3MB-202P SolidState Röle var. Ancak bunun bağlantı şeklini bir türlü bulamadım. Yakmaktan korkuyorum. Bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum.

Sn maho yazılarınızı takip ediyorum bayadır uğraşıyorsunuz. Bende devrelerimde pic kullanıyorun ve röle kontak çıkışların da rc flitre uyulamarını mutlaka 220 V kontrollerde kullanıyorum. Tabiki kondansatör ve direnç üzerinden geçen bir miktar enerji oluyor ama okadar hassas durumlu cihaz kontrolü değil benimkisi. Kontaktör ve motorları sürüyorum. Allaha Şükür bir sorunda çıkmadı. Kullan gitsin yani niye bukadar kendinizi yıptatıyorsunuz. Çok problem ise opto kuplor ve triyak kontrolü uygulayın ki olardada butür rc flitre yaparsanız yine aynı şeyler olur.

Sn maho yazılarınızı takip ediyorum bayadır uğraşıyorsunuz. Bende devrelerimde pic kullanıyorun ve röle kontak çıkışların da rc flitre uyulamarını mutlaka 220 V kontrollerde kullanıyorum. Tabiki kondansatör ve direnç üzerinden geçen bir miktar enerji oluyor ama okadar hassas durumlu cihaz kontrolü değil benimkisi. Kontaktör ve motorları sürüyorum. Allaha Şükür bir sorunda çıkmadı. Kullan gitsin yani niye bukadar kendinizi yıptatıyorsunuz. Çok problem ise opto kuplor ve triyak kontrolü uygulayın ki olardada butür rc flitre yaparsanız yine aynı şeyler olur.

Teşekkür ederim.
Acaba RC filtrenin değerlerini verebilir misiniz? Bir de yanlış anlamadıysam; RC filtreyi rölenin ortak ucu ile Nolmalde kapalı ucu arasına bağlıyoruz. Doğru mudur?
Artık kendimden de şüphe etmeye başladım çümkü :)

Teşekkür ederim.
Acaba RC filtrenin değerlerini verebilir misiniz? Bir de yanlış anlamadıysam; RC filtreyi rölenin ortak ucu ile Nolmalde kapalı ucu arasına bağlıyoruz. Doğru mudur?
Artık kendimden de şüphe etmeye başladım çümkü :)

Merhabalar kondnatorler 220nf 250 yada 400 volt dirençler 150 ohm 1-2watt
bağlatısıda, tek kontak röle düşün giriş ve çıkış kontağına direnç ve kond. seri bağlıyorsun. Röle bobin bağlantısına ters diyot yapıyorsun. kolay gelsin.

Maalesef RC filtreleri uygulayınca da sistemde saati okumada sorunlar yaşıyorum.

En son denemelerimde testi şu şekilde yaptım. Cihazı normal olarak çıkışında herhangi bir yük olmadan röle kontaklarına Şebeke bağlı olarak açtım. Elimde bulunan küçük bir hava motorunu çıkışlar için kullandığım fişlere takıp çekme işlemi uyguladım. Test zamanı olarak bazı röleler enerjili bazıları ise enerjisiz durumda idi. Yükü (hava motoru) takarken problem yok. Ama Fişlerden çıkış verilmiş olan olsun veya çıkış verilmemiş olan olsun yükün fişini prizden çektiğim anda saat gösteriminde hata alıyorum.
Kontaklar arasına bağlamış olduğum RC filtre, röleyi enerjilendirmediğim halde rölenin çıkışında gerilim oluşmasına neden olduğu için bu çıkışlarda da aynı problemler meydana gelmekte.
Aklıma son çare olarak mainboard üzerini ekranlamak fikri geldi. Acaba bu çözüm olur mu? Veya IOBoard ile Mainboard arasında USB bağlantısı için kullandığım kabloyu devre dışı bırakıp denemek istiyorum.
Bunların cevabını da ancak akşam deneme yaparak bulacağım.
Ama büyük ihtimalle problem ekranlama... :mad::mad::mad:

arkadaşım aynı problemi okulda bende yaşadım röleler aktif olduğu anda saat duruyor ve pic kendini kapatıyordu. hocamdan yardım istedim ve rölenin beslemesi arasına yani +12 ile gnd arasına 100nf kondansatör ve aynı şekilde +12 ile gnd arasına 100k direnç bağlayarak sorunu hallettim. denemeni tavsiye ederim.

SSR alma kendin triyakla yap diyecektim ama almışssın bile:)
Röle yerine SSR kullan , büyük ihtimalle sorun kalmayacak , yine de olursa sorunun röle olmadığını anlamış olacağız en azından.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,069
Son üye
Qamar Hussain

Yeni konular

Geri