Prototip CNC Tezgahı Yapımı

Arkadaşlar, spindle motor almak için araştırma yapıyorum, alacağım DC spindle motoru mach3 ile açıp kapamak için spindle motoru yada başka bir deyişle, 3-eksenli sürücü kartının spindle portuna bağlamak istediğim spinde motoru encoder'a mı sahip olmak zorunda?

Aydınlatırsanız sevinirim.

Eğer uygunsa linktediki ürünü alacağım.

Teşekkürler

PITTMAN BRUSHLESS DC MOTOR 24V Enk. (500CPR) GittiGidiyor.com'da #42064383

Arkadaşlar, spindle motor almak için araştırma yapıyorum, alacağım DC spindle motoru mach3 ile açıp kapamak için spindle motoru yada başka bir deyişle, 3-eksenli sürücü kartının spindle portuna bağlamak istediğim spinde motoru encoder'a mı sahip olmak zorunda?

Aydınlatırsanız sevinirim.

Eğer uygunsa linktediki ürünü alacağım.

Teşekkürler

PITTMAN BRUSHLESS DC MOTOR 24V Enk. (500CPR) GittiGidiyor.com'da #42064383

Enkoder olmak zorunda değil Sedat, 5000 devir güzel ama bence yetersiz tabi ki hobi amaçlı değilse (görüntüde dönen bir spindel isteniyorsa olabilir...) AREL Aa leme ve Spindle Motoru linkteki spindel lere bak derim... yanlız bu tip kullandığında yanında birde frekans çevirici kullanman gerekecek...

sayın köse
servo motor konusunda (küçük) öneriniz nedir. çalışma alanı yaklaşık a4 kağıdı boyutunda olan makina için step motor yerine servoları takma zamanı geldi diye düşünüyorum.

Enkoder olmak zorunda değil Sedat, 5000 devir güzel ama bence yetersiz tabi ki hobi amaçlı değilse (görüntüde dönen bir spindel isteniyorsa olabilir...) AREL Aa leme ve Spindle Motoru linkteki spindel lere bak derim... yanlız bu tip kullandığında yanında birde frekans çevirici kullanman gerekecek...

Mehmet abi, benim kısıtlamam boyut, çünkü model ahşap işleme yapması öngörüldüğü için 5000 devir işimi çok iyi görüyor ama boyutu uygun değil, ilgili kişiye mesaj attım ama daha geri dönmedi.

Teşekkürler

sayın köse
servo motor konusunda (küçük) öneriniz nedir. çalışma alanı yaklaşık a4 kağıdı boyutunda olan makina için step motor yerine servoları takma zamanı geldi diye düşünüyorum.
Merhaba Sayın YURTYAPAN, servo motor olarak o ebatta bir cnc için 0.10Kw. yada biraz büyük olurama 0,32Kw. bir servo takımı kullanırsak süper bir cnc yapmış oluruz, servo alırken DIR/STEP yöntemi ile sürülebilen olup olmadığına dikkat etmeliyiz aksi halde çok daha karmaşık halde sürmeye çalışırız servoları,(seri port, ModBUS vs...) panasonic bu konuda çok hassas ama pahalı bir marka, ama kalite ön planda ise PANASONIC, hassas ama ucuz der isek ki bizim herzamanki tercihimiz :=) Kinko veya Delta marka herzaman için uygun bize... Panasonic ve Kinko nun DIR/STEP olarak sürülebiliyor ama Delta yı bilmiyorum, eğer bu konuda bilgisi olan arkadaşlarda bizi aydınlatırsa memnun olurum, selamlar, saygılar....

Delta servolar dır/step olarak sürülebiliyor. Mach3 programında kullanılabiliyor. Bu servolarda işin mantığı aslında dır/step sürülebilen derken bu step sürücülerin sürülme biçimidir. Servoyu seçerken harici pals modu varmıdır diye bakmak gerekir. Yani dışarıdan pals ile sürülme modu. Delta servolarda DIR sinyali SIGN sinyalidir. STEP ise PULSE dir. Bu tanım genellikle diğer servolarada uyar. Eğer biz servolarda dır/step girişi diye bir giriş veya özellik bakarsak kullanıcağımız çok az servo kalır. Delta , panasonic , teco , advantech , mitsubishi , omron , mecapion .... bunlar harici pals (harici pozisyonlama) modunda kullanılarak mach3 te hepsi çalışır.

Buradaki seçimin maliyet kısmına geldiğimiz zaman harci pozisyonlama modunda kullanıcağımız için , pahalı , dahili pozisyonlama , dahili home bulma , hız ve pozisyon bilgisini can , modbus gibi haberleşmelerle değiştirebilen bizim akıllı servo dediğimiz servo sürücülere ihtiyacımız yok. Bize harici pozisyonlama modunda çalışan , hız ve tork modu olan daha ucuz aptal servo dediğmiz cihazlar işimizi görür.

Bir örnek vermek gerekirse Delta ASD-B serisi (aptal servo) frensiz 750W takımı 610$ iken , ASDA-A2 serisi (akıllı servo) frensiz 750w takımı 925$ dır.

Kolay gelsin...

Günyadın arkadaşlar, bu vesile ile tüm arkadaşlarımın ramazamn bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

Öncelikle projemi bitirdim sadece tezimi yazmak kaldı, bana yardımcı olan olmayan bu formdaki tüm arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim. Tam olarak tamamlandığında buraya videosunun koyacağım.

Benim son ayarlar için yardımınıza ihtiyacım var benim 3 step motorumu mach3 ile sürüyorum fakat motorlar duruşlarda ve kalkışlarda fazla sarsıntılı buda benim linklerimi sallıyor, elimdeki Toshiba tb6560 (Mavi Kart) marka sürücü kartında ise Decay modu özelliği yani adımı 1 den 1/16'a kadar düşürme , Microstep ayarlarına bağlı olarak bu kartın Dip ayarlarını nasıl yapacağım?

2 problemim ise bu karta spindle motorunun bağlıyabiliyorum fakat spindle'da 2 giriş var fakat kartta 3 pin girişi var bunları birbirne nasıl bağlıyabilirim ve bu karta bağladıktan sonra bir on/off şeklinde kullanabilirmiyim spindle motorunu ve yine son olarak mach3 te nasıl bir ayar yapabilirim?

Arkadaşlar bu konuda yardımlarınızı dört gözle bekliyorum

Şimdiden çok teşekkür ediyorum

Saygılar

Mehmet abi değerli cevaplarını bekliyorum...

Saygılar

Günyadın arkadaşlar, bu vesile ile tüm arkadaşlarımın ramazamn bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

Öncelikle projemi bitirdim sadece tezimi yazmak kaldı, bana yardımcı olan olmayan bu formdaki tüm arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim. Tam olarak tamamlandığında buraya videosunun koyacağım.

Benim son ayarlar için yardımınıza ihtiyacım var benim 3 step motorumu mach3 ile sürüyorum fakat motorlar duruşlarda ve kalkışlarda fazla sarsıntılı buda benim linklerimi sallıyor, elimdeki Toshiba tb6560 (Mavi Kart) marka sürücü kartında ise Decay modu özelliği yani adımı 1 den 1/16'a kadar düşürme , Microstep ayarlarına bağlı olarak bu kartın Dip ayarlarını nasıl yapacağım?

2 problemim ise bu karta spindle motorunun bağlıyabiliyorum fakat spindle'da 2 giriş var fakat kartta 3 pin girişi var bunları birbirne nasıl bağlıyabilirim ve bu karta bağladıktan sonra bir on/off şeklinde kullanabilirmiyim spindle motorunu ve yine son olarak mach3 te nasıl bir ayar yapabilirim?

Arkadaşlar bu konuda yardımlarınızı dört gözle bekliyorum

Şimdiden çok teşekkür ediyorum

Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,479
Kullanıcılar
450,443
Son üye
wolverine1

Yeni konular

Geri