Proteus DXF çıktısının LazyCAM'de ölçek sorunu.

20 mm = 0,786 inç

Ölçü birimleriniz karışıyor.

Son düzenleme:
20 mm = 0,786 inç

Birimleriniz karışıyor.
Bu oran dikkatimden kaçmış. İlginç öyleyse.
Proteusda mm seçili, altta bilgi alanında mm'ler doğru görünüyor, dxf çıktısı alınca iş 0,7860 dönüyor.
Dxf'yi inç olarak veriyor demekki. Ancak hiçbir şekilde proteusda bunu ayarlayacak menü yok.

Kısmen küçük bir hata payı ile LazyCAM scale ile çözüldüğünü söyleyebilirim.

Peki bu şeklin, kareden g-code dönüşünce zikzak hale dönmesi nedendir?

Son düzenleme:
resime bakınız

Ekli dosyalar

• 2018-03-28_22-53-41.png
    2018-03-28_22-53-41.png
    168 KB · Görüntüleme: 35
  • Beğen
Tepkiler: huh
Yusufun
Proteusda mm seçili, altta bilgi alanında mm'ler doğru görünüyor, dxf çıktısı alınca iş 0,7860 dönüyor.
Dxf'yi inç olarak veriyor demekki. Ancak hiçbir şekilde proteusda bunu ayarlayacak menü yok.

Peki bu şeklin, kareden g-code dönüşünce zikzak hale dönmesi nedendir?[/QUOTE

Peki bu şeklin, kareden g-code dönüşünce zikzak hale dönmesi nedendir?
Yusuf Seylan kardeşimin resmini attığı resimde ki IJ modunun yanındaki kutucuğu absolute kısmını tıklayın. Şimdi post içersinde G20 kodu var ise mach3 bu kodu gördüğü yerde mm iilemeyi devre dışı bırakıp her gördüğü değeri inch e çevirerek işlemeye geçer. G20 kodu inch G21 mm modudur normalde.

Proteus çizim ekranında mm veya inch seçili olmasından bağımsız, her durumda inch çıktısı veriyor. Bunu tespit ettim.

LazyCam ile dosyayı aktarırken inch-->mm seçeneğini seçince (çok ufak bir fark ile) sorun düzeliyor.
Değerler G-code dosyasında istediğim şekilde çıkıyor.

Ama lazycam hakikaten denildiği gibi basit bir programmış. Artcam kurdum ve yapabilecekleri konusunda kendini hemen gösterdi. Lazycam ile plaketin her yerini kazırken Artcam ile sadece yolların sınırlarını kazıyabiliyorum. Buda imalat sırasında zaman açısından ciddi bir tasarruf. Ayrıca artcam ile elde edilen G-code ile simülasyonda yapılabiliyor.

Mekaniğe gelince; X ve Y eksenleri hazırdı, geçici olarak kurduğum bir Z ekseni ile denemelerimi yapıyorum. Bir yandan da asıl Z ekseni için üretim çalışmaları devam ediyor.

Olacak Allah'ın izniyle...Bitince paylaşırım.

Proteus çizim ekranında mm veya inch seçili olmasından bağımsız, her durumda inch çıktısı veriyor. Bunu tespit ettim.

LazyCam ile dosyayı aktarırken inch-->mm seçeneğini seçince (çok ufak bir fark ile) sorun düzeliyor.
Değerler G-code dosyasında istediğim şekilde çıkıyor.

Ama lazycam hakikaten denildiği gibi basit bir programmış. Artcam kurdum ve yapabilecekleri konusunda kendini hemen gösterdi. Lazycam ile plaketin her yerini kazırken Artcam ile sadece yolların sınırlarını kazıyabiliyorum. Buda imalat sırasında zaman açısından ciddi bir tasarruf. Ayrıca artcam ile elde edilen G-code ile simülasyonda yapılabiliyor.

Mekaniğe gelince; X ve Y eksenleri hazırdı, geçici olarak kurduğum bir Z ekseni ile denemelerimi yapıyorum. Bir yandan da asıl Z ekseni için üretim çalışmaları devam ediyor.

Olacak Allah'ın izniyle...Bitince paylaşırım.
gerber çıkışı alıp coppercam'den takımyolu çıkarmak da pratik.
ancak ben pcb takım yollarını aspire'de hazırlıyorum.arayüzü çok kullanışlı ve simülasyon da mevcut.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri