Proje için yardım lütfen.

a.celik01

Üye
Öncelikle merhaba.Ben "Biyomedikal Cihaz Teknolojisi" öğrencisiyim. Sistem analizi dersimizde hocamız bizden " İş ve İşçi Güvenliği " adı altında bir proje çalışması istedi. Bizde grup olarak bir işçinin sağlıklı çalışabilmesi için gereken ışık miktarını araştırdık ve bu değeri fabrikalarda stabil halde tutmak istiyoruz. Projenin mantığı şöyle fabrikadaki ışıklandırma sürekli yanacak gün ışığına göre sağlıklı çalışma için gerekli ışık şiddetini kendi ayarlayacak. Bir nevi dimer mantığı diyebiliriz ama lüksmetreden gelen ışık şiddetine göre otomatik çalışacak.Bu işlem için ADC girişi bir PIC kullanmam lazım hangi PIC bunun için ideal olur. Birde bu ölçülen ışık şiddetini bilgisayar ekranında nasıl gösteririz. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba,
Projeniz oldukça anlamlı.Bu çalışma için iki ayrı program yazmanız gerekecek.Araya PC'de girdiğine göre PIC ile PC arasında bir haberleşme programı,değerlerin PC'de görülebilmesi için de PC tarafına da ara yüz programı yazmanız gerekecek.Lüksmetreden gelecek analog değerleri de PIC tarafından değerlendirilip PC'ye aktarmak,pıc tarafına yazılacak programa ilave etmek gerekecek.PIC için hangi yazılımı PC için hangi yazılımı kullanmayı düşünüyorsunuz?Kolay gelsin.

Kudret hocamın verdiği cevap üzerine bize söz düşmez ama affına sığınarak fikirlerimi paylaşmak istedim...

Bir öğrencinin en kolay öğrenebileceği programlardan diye düşündüğüm basic dili ile bu iş çok kolay bir şekilde bilgisayar tarafını halletmemize olanak sağlayacaktır...

Şu an visual studio adı altında bulunan program ile yapılabileceği gibi ben daha kolay olsun açısından sizlere visual basic 6.0 ı tavsiye ediyorum....

Pic kısmı ise biraz sıkıntı oluşturabilir şöyle ki bazı pic lerin içinde adc işlemi gömülü olarak var iken bazılarında adc işlemi gömülü olmuyor bu yüzden mcp3204 gibi yada adc0804 gibi adc entegrelerini kullanmak zorunda kalıyorsunuz.Fakat hem bilgisayar ile haberleşecek hem adc işlemi yapacak bir komplike sistemi yapmak istiyorsanız pic içinde çok yük olmaması için dışardan adc ile ışık şiddetini ölçüp bilgisayara yönlendirip yine pic ile pwm tarzı bir sinyal ile triyak tetikleterek ışığın şiddetini ayarlama olasılığınız daha kararlı çalışsın diye uygulanabilir...

Burada size bazı dosyalar paylaşmak istiyorum bu dosyaların içinde visual basic 6.0 programı ile yazılmış bir arayüz programı bulacaksınız bu arayüz programı aslında hiç bir işe yaramayacak :D sadece pic ile bilgisayar arasında gerekli olan visual basic komutlarını göreceksiniz ve bu komutlar ile kendi arayüz programınızı kendiniz istediğiniz şekilde yapabileceksiniz özellikle belirteyim ki bu program denenmiş çalışan bir programdır...

Yine bu dosyanın içinde bu arayüz programı ile uyumlu pic16F877A için yazılı birde pic programı bulacaksınız bu pic programında da visual basic ile yazılmış arayüz programında da bütün komutlar açık kaynak kodları ile mevcuttur...

Pic programı proton basic ile yazılmış arayüz programı dediğim gibi visual basic ile yazılmıştır.Çalışan problemi olmayan bir program olup denenmiştir.

Aynı zamanda pic ile bilgisayarın haberleşebilmesi için gerekli olan devre şemalarını da bu dosyanın içinde bulabileceksiniz.Bu devrelerde yine vereceğim bütün programlar ile uyumludur...Fakat kesinlikle yanlış yapılmadan dolayı mesuliyet kabul etmem :D

En önemli olay ise bu programlar normal seri portu olan bilgisayarlarda hiç bir sorun olmadan çalışabilirken seri portu olmayan laptoplarda hata vermektedir peki ne yapmamız gerekir derseniz USB yi COM portuna çeviren piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz ara eleman ile bu sorunu da ortadan kaldırarak sisteminizi laptop ile çalıştırabilirsiniz...

MCP 3204 için gerekli programı da aynı zamanda paylaşacağım fakat bunuda denedim çalışıyor tek sorun ise bu program bana ait değildir bir başka abim yazdı bizde kafa yormadan kullanıyoruz o programı yazan abim olan murat mert'e saygılarımı sunuyorum...

En basit hali ile seri port adlı çalışmamın linkleri: https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/en-basit-hali-ile-seri-port-rar.16340/

https://www.kontrolkalemi.com/forum/pic-programlama/10292-pic-seri-port-kontrolu-projesi-buyrun.html

MCP3204 :

Device 16F877A
Config HS_OSC,WDT_OFF,PWRTE_OFF,BODEN_OFF,LVP_OFF,CPD_OFF,WRT_OFF,DEBUG_OFF,CP_OFF
ALL_DIGITAL=true
ADCON1=7
TRISB=0
PORTB=0
XTAL = 20
DelayMS 50
Declare LCD_DTPORT PORTB
Declare LCD_DTPIN PORTB.4
Declare LCD_ENPIN PORTB.3
Declare LCD_RSPIN PORTB.2
Declare LCD_INTERFACE 4
Declare LCD_LINES 2